Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov

Budoucí podoba železniční stanice ve Všenorech byla tématem veřejné debaty, která se konala v prostorách místního obecního úřadu a zúčastnilo se jí mnoho místních. Největší diskuse se strhla kolem toho, zda mají, nebo nemají být zachovány stávající secesní budovy. Náš REGION již informoval o tom, že petici za jejich zachování a rekonstrukci podepsaly stovky občanů – v době naší uzávěrky kolem devíti set.

Správu železniční a dopravní cesty v rámci besedy zastupoval Petr Hofhanzl, který uvedl, že ve hře jsou dvě základní varianty: ponechat stávající historické budovy a rekonstruovat je, nebo postavit nové, klidně i repliky. Rekonstrukce stávajících budov, včetně vybudování sociálního zařízení, by podle něj vyšlo o něco dráž, to ale podle něj nehraje v tak objemném projektu, jakým je rekonstrukce trati podél Berounky, podstatnou roli. SŽDC podle jeho slov nechce jít proti názoru místních občanů, chce, aby projekt přijali, závazné pro ni bude stanovisko radnice.

FOTO: Vlaková zastávka ve Všenorech

Vlaková zastávka ve Všenorech - FOTO ZAPAD _ Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov – zdroj vizualizace – od docenta K. HajkaVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory zeleznicni zastavka – foto archiv petentuVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory – foto Jakub Špetlák

Architektonickou studii, která počítá se zachováním a rekonstrukcí stávajících budov, představil odborník na železniční stavitelství z pražského ČVUT docent Karel Hájek, který ji vypracoval pro Iniciativu Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko. Studie zahrnuje nejen rekonstrukci budov, ale i vybudování výtahů, zklidnění dopravy před zastávkou a vybudování parkovacích stání P+R, které by byly podél nástupiště směr Praha. Markéta Kohoutová, která se věnuje administraci architektonických soutěží, uvedla, že za lepší, než spolupracovat rovnou s předem vybraným architektem, považuje veřejnou nezávislou architektonickou soutěž.

Debatovalo se i o případném nadjezdu

K tomu se, podle svého vyjádření, přiklání i starostka obce Lenka Nejedlíková. Hofhanzl uvedl, že ať už se radnice rozhodne jakkoli, dřív než za tři čtyři roky se stavět nezačne. Dodal, že pokud by rozhodnutí padlo na ponechání a rekonstrukci stávajících budov, i ony začnou být rekonstruovány až v době, kdy odstartuje realizace celého rozsáhlého projektu, do té doby by ale byly natřeny, aby vypadaly lépe než v současnosti. Většina přítomných se přikláněla k ponechání stávajících budov, s odůvodněním, že by bylo zbytečné historicky hodnotné budovy bourat. Ti, kteří by upřednostnili nové budovy, argumentovali možností postavit je více praktické.

Občané z obcí kolem Berounky chtějí zachovat historické nádražní budovy ve Všenorech

Debata se vedla nejen o budovách, ale i o tom, zda ponechat přejezd přes koleje se závorami, či udělat nadjezd, nebo podjezd (k němu se nikdo moc nepřiklání – vzhledem k tekoucí Berounce by mohl být v případně stoupnutí vody vytopen). Jednání budou pokračovat. Diskuse se točila i kolem toho, že trať je rekonstruována také s ohledem na větší rychlost vlaků, přičemž starostové obcí kolem Berounky (včetně všenorské starostky) se nedávno v memorandu postavili naopak proti navyšování rychlosti. Jednání budou pokračovat.

Včera, 15:01
Všenory u Prahy požadují rekonstrukci původních historických budov místní železniční zastávky. Pro opravu objektů se...
Tomáš Chabera a v dáli areál Eurovia
Včera, 08:06
V souvislosti s připravovaným územním plánem v Řevnicích vznikla petice, kterou podepsalo asi 800 lidí....
26.1.2020
“Je sobota 18. ledna. Rock Café na Národní je plné lidí a zábava je v...
23.1.2020
Centrální komise ministerstva dopravy schválila studii proveditelnosti prověřující novou trasu mezi Prahou a Berounem s...
20.1.2020
Prvním oznámeným headlinerem 14. ročníku je velšská rocková skupina Skindred. Ti se na scéně pohybují...
20.1.2020
Červeně značená turistická stezka dlouhá asi dvacet kilomterů, která začíná na náměstí v Berouně, vede...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
17.1.2020
Hasiči ve středu večer vyjížděli k požáru tří dodávek v Jinočanech u Prahy. Škoda je...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
Reklama