6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov

Budoucí podoba železniční stanice ve Všenorech byla tématem veřejné debaty, která se konala v prostorách místního obecního úřadu a zúčastnilo se jí mnoho místních. Největší diskuse se strhla kolem toho, zda mají, nebo nemají být zachovány stávající secesní budovy. Náš REGION již informoval o tom, že petici za jejich zachování a rekonstrukci podepsaly stovky občanů – v době naší uzávěrky kolem devíti set.

Správu železniční a dopravní cesty v rámci besedy zastupoval Petr Hofhanzl, který uvedl, že ve hře jsou dvě základní varianty: ponechat stávající historické budovy a rekonstruovat je, nebo postavit nové, klidně i repliky. Rekonstrukce stávajících budov, včetně vybudování sociálního zařízení, by podle něj vyšlo o něco dráž, to ale podle něj nehraje v tak objemném projektu, jakým je rekonstrukce trati podél Berounky, podstatnou roli. SŽDC podle jeho slov nechce jít proti názoru místních občanů, chce, aby projekt přijali, závazné pro ni bude stanovisko radnice.

FOTO: Vlaková zastávka ve Všenorech

Vlaková zastávka ve Všenorech - FOTO ZAPAD _ Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov – zdroj vizualizace – od docenta K. HajkaVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory zeleznicni zastavka – foto archiv petentuVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory – foto Jakub Špetlák

Architektonickou studii, která počítá se zachováním a rekonstrukcí stávajících budov, představil odborník na železniční stavitelství z pražského ČVUT docent Karel Hájek, který ji vypracoval pro Iniciativu Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko. Studie zahrnuje nejen rekonstrukci budov, ale i vybudování výtahů, zklidnění dopravy před zastávkou a vybudování parkovacích stání P+R, které by byly podél nástupiště směr Praha. Markéta Kohoutová, která se věnuje administraci architektonických soutěží, uvedla, že za lepší, než spolupracovat rovnou s předem vybraným architektem, považuje veřejnou nezávislou architektonickou soutěž.

Debatovalo se i o případném nadjezdu

K tomu se, podle svého vyjádření, přiklání i starostka obce Lenka Nejedlíková. Hofhanzl uvedl, že ať už se radnice rozhodne jakkoli, dřív než za tři čtyři roky se stavět nezačne. Dodal, že pokud by rozhodnutí padlo na ponechání a rekonstrukci stávajících budov, i ony začnou být rekonstruovány až v době, kdy odstartuje realizace celého rozsáhlého projektu, do té doby by ale byly natřeny, aby vypadaly lépe než v současnosti. Většina přítomných se přikláněla k ponechání stávajících budov, s odůvodněním, že by bylo zbytečné historicky hodnotné budovy bourat. Ti, kteří by upřednostnili nové budovy, argumentovali možností postavit je více praktické.

Občané z obcí kolem Berounky chtějí zachovat historické nádražní budovy ve Všenorech

Debata se vedla nejen o budovách, ale i o tom, zda ponechat přejezd přes koleje se závorami, či udělat nadjezd, nebo podjezd (k němu se nikdo moc nepřiklání – vzhledem k tekoucí Berounce by mohl být v případně stoupnutí vody vytopen). Jednání budou pokračovat. Diskuse se točila i kolem toho, že trať je rekonstruována také s ohledem na větší rychlost vlaků, přičemž starostové obcí kolem Berounky (včetně všenorské starostky) se nedávno v memorandu postavili naopak proti navyšování rychlosti. Jednání budou pokračovat.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama