Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov

Budoucí podoba železniční stanice ve Všenorech byla tématem veřejné debaty, která se konala v prostorách místního obecního úřadu a zúčastnilo se jí mnoho místních. Největší diskuse se strhla kolem toho, zda mají, nebo nemají být zachovány stávající secesní budovy. Náš REGION již informoval o tom, že petici za jejich zachování a rekonstrukci podepsaly stovky občanů – v době naší uzávěrky kolem devíti set.

Správu železniční a dopravní cesty v rámci besedy zastupoval Petr Hofhanzl, který uvedl, že ve hře jsou dvě základní varianty: ponechat stávající historické budovy a rekonstruovat je, nebo postavit nové, klidně i repliky. Rekonstrukce stávajících budov, včetně vybudování sociálního zařízení, by podle něj vyšlo o něco dráž, to ale podle něj nehraje v tak objemném projektu, jakým je rekonstrukce trati podél Berounky, podstatnou roli. SŽDC podle jeho slov nechce jít proti názoru místních občanů, chce, aby projekt přijali, závazné pro ni bude stanovisko radnice.

FOTO: Vlaková zastávka ve Všenorech

Vlaková zastávka ve Všenorech - FOTO ZAPAD _ Všenorští vášnivě diskutují o rekonstrukci trati a osudu železničních budov – zdroj vizualizace – od docenta K. HajkaVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory zeleznicni zastavka – foto archiv petentuVlaková zastávka ve Všenorech - Vsenory – foto Jakub Špetlák

Architektonickou studii, která počítá se zachováním a rekonstrukcí stávajících budov, představil odborník na železniční stavitelství z pražského ČVUT docent Karel Hájek, který ji vypracoval pro Iniciativu Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko. Studie zahrnuje nejen rekonstrukci budov, ale i vybudování výtahů, zklidnění dopravy před zastávkou a vybudování parkovacích stání P+R, které by byly podél nástupiště směr Praha. Markéta Kohoutová, která se věnuje administraci architektonických soutěží, uvedla, že za lepší, než spolupracovat rovnou s předem vybraným architektem, považuje veřejnou nezávislou architektonickou soutěž.

Debatovalo se i o případném nadjezdu

K tomu se, podle svého vyjádření, přiklání i starostka obce Lenka Nejedlíková. Hofhanzl uvedl, že ať už se radnice rozhodne jakkoli, dřív než za tři čtyři roky se stavět nezačne. Dodal, že pokud by rozhodnutí padlo na ponechání a rekonstrukci stávajících budov, i ony začnou být rekonstruovány až v době, kdy odstartuje realizace celého rozsáhlého projektu, do té doby by ale byly natřeny, aby vypadaly lépe než v současnosti. Většina přítomných se přikláněla k ponechání stávajících budov, s odůvodněním, že by bylo zbytečné historicky hodnotné budovy bourat. Ti, kteří by upřednostnili nové budovy, argumentovali možností postavit je více praktické.

Občané z obcí kolem Berounky chtějí zachovat historické nádražní budovy ve Všenorech

Debata se vedla nejen o budovách, ale i o tom, zda ponechat přejezd přes koleje se závorami, či udělat nadjezd, nebo podjezd (k němu se nikdo moc nepřiklání – vzhledem k tekoucí Berounce by mohl být v případně stoupnutí vody vytopen). Jednání budou pokračovat. Diskuse se točila i kolem toho, že trať je rekonstruována také s ohledem na větší rychlost vlaků, přičemž starostové obcí kolem Berounky (včetně všenorské starostky) se nedávno v memorandu postavili naopak proti navyšování rychlosti. Jednání budou pokračovat.

Včera, 08:11
Základní škola Hostivice mění po dlouhých letech své vedení. Nově do funkce ředitele nastupuje od...
Plocha Eurovie u nádraží Řevnice
5.7.2020
Skupina občanů sbírá podpisy pro vyhlášení referenda v Řevnicích, které by obsahovalo dvě otázky. První...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
3.7.2020
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
17.6.2020
Rozhovor se zakladatelem Kinematografu bratří Čadíků, panem Josefem Čadíkem.
Rozhodnou se ve Všenorech pro rekonstrukci stávajícího přejezdu, nebo přistoupí ke stavbě nadjezdu či podjezdu?
17.6.2020
O budoucí podobě trati ve Všenorech možná rozhodne referendum, které by se mohlo uskutečnit společně...
Reklama