6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Všenory by potřebovaly architekta

Všenory by potřebovaly architekta, který by mohl být prostředníkem při jednáních podobných tomu, které se v obci právě vede ohledně podoby vlakové zastávky. Takový názor zastává architektka Michaela Zucconi, která se nedávného jednání zúčastnila.

Ve Všenorech jste realizovala pásmo přednášek o architektuře s názvem Dialogy s historií. Čeho se týkaly?

Minulosti, která začíná včerejškem, ale hlavně jejím odkazem pro budoucí generace, protože věřím, že architektura ovlivňuje jednání člověka, a vždy se musíme vypořádat s takovou situací, jaká v místě právě je, a reagovat na ni. Zvala jsem si hosty, kterými byli starostové a architekti z českých obcí, kterým se daří. Co to znamená, když řeknu, že se jim daří? To znamená, že tyto obce neslouží pouze jako noclehárna, ale lidi tam skutečně tráví většinu svého času – pracují tam i relaxují. Na příkladech skutečných realizací byly představeny ukázky úprav podobných obcí, jako jsou Všenory. A bylo jasně vidět, že to lze dokázat. Pro inspiraci je záznam z některých přednášek uložen k poslechu na YouTube. Tím, co měly všechny příklady společné, byl konstruktivní dialog mezi zastupitelstvem a veřejností jako nutná součást tvorby prostoru. A to bych přála všem obcím.

Občané z obcí kolem Berounky chtějí zachovat historické nádražní budovy ve Všenorech

Zúčastnila jste se nedávné diskuse o budoucí podobě všenorské železniční zastávky. Jaký z ní máte dojem?

Můj dojem je takový, že zastupitelstvo tápe a neví, jak by se mělo zachovat. Z nějakého důvodu se brání vyslyšet hlas petice, kterou si lidi sami zorganizovali a v níž se vyjádřili, že si přejí zastávky zachovat. Jestliže se stane, že při takovém projednání náhle padne úvaha o vybudování nadjezdů a parkovišť na naprosto nečekaných místech, jako se to stalo při tomto jednání, pak to svědčí o impulzivnosti, nekoncepčnosti a nedostatku komunikace ve vedení obce. Podobné úvahy by měly být předem projednané s veřejností a jí odsouhlasené v rámci architektonické koncepce obce a v souladu s územním plánem. To, co by Všenory a jejich zastupitelé potřebovali, je architekt obce. Právě on by mohl být prostředníkem při podobných jednáních, jako bylo teď – mezi zástupci SŽDC, obce a veřejností, a mediátorem při výkladu smyslu a cíle územně plánovací dokumentace pro obyvatele. Zabránil by tomu, aby se náhodně odsouhlasilo něco, čeho později můžeme litovat.

Černošice staniční budova

Vlakové zastávky musíme zachovat a opravit, volají místní. Jde o Černošice, Všenory, Srbsko. Mají historickou hodnotu?

Jste pro zachování původní zastávky s úpravami? Nebo byste upřednostnila výstavbu kopie?

Určitě jsem pro zachování původních zastávek a autenticity, pokud je to jen trochu možné. Při nahrazení stavby novostavbou je vždy riziko umělosti, ztráty ducha. Detaily, které tvoří celek a které bychom měli vytvořit nové, jsou pracnější, než jak jsme dnes zvyklí je zpracovávat, a také se musí umět. Myslím, že právě železniční zastávka, která je první stavbou, kterou člověk míjí při příjezdu do Všenor, by neměla ztratit svého genia loci. Je to pojítko s historií a odkaz do budoucnosti. Je v ní kontinuita času. Pro mladé generace, které teď ve Všenorech vyrůstají, ale nejen pro ně, to může být právě železniční zastávka, se kterou se mohou identifikovat a díky ní najít vztah k místu, ve kterém strávily určitý čas. Takových míst ubývá bez náhrady.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama