Všenory by potřebovaly architekta

Všenory by potřebovaly architekta, který by mohl být prostředníkem při jednáních podobných tomu, které se v obci právě vede ohledně podoby vlakové zastávky. Takový názor zastává architektka Michaela Zucconi, která se nedávného jednání zúčastnila.

Ve Všenorech jste realizovala pásmo přednášek o architektuře s názvem Dialogy s historií. Čeho se týkaly?

Minulosti, která začíná včerejškem, ale hlavně jejím odkazem pro budoucí generace, protože věřím, že architektura ovlivňuje jednání člověka, a vždy se musíme vypořádat s takovou situací, jaká v místě právě je, a reagovat na ni. Zvala jsem si hosty, kterými byli starostové a architekti z českých obcí, kterým se daří. Co to znamená, když řeknu, že se jim daří? To znamená, že tyto obce neslouží pouze jako noclehárna, ale lidi tam skutečně tráví většinu svého času – pracují tam i relaxují. Na příkladech skutečných realizací byly představeny ukázky úprav podobných obcí, jako jsou Všenory. A bylo jasně vidět, že to lze dokázat. Pro inspiraci je záznam z některých přednášek uložen k poslechu na YouTube. Tím, co měly všechny příklady společné, byl konstruktivní dialog mezi zastupitelstvem a veřejností jako nutná součást tvorby prostoru. A to bych přála všem obcím.

Občané z obcí kolem Berounky chtějí zachovat historické nádražní budovy ve Všenorech

Zúčastnila jste se nedávné diskuse o budoucí podobě všenorské železniční zastávky. Jaký z ní máte dojem?

Můj dojem je takový, že zastupitelstvo tápe a neví, jak by se mělo zachovat. Z nějakého důvodu se brání vyslyšet hlas petice, kterou si lidi sami zorganizovali a v níž se vyjádřili, že si přejí zastávky zachovat. Jestliže se stane, že při takovém projednání náhle padne úvaha o vybudování nadjezdů a parkovišť na naprosto nečekaných místech, jako se to stalo při tomto jednání, pak to svědčí o impulzivnosti, nekoncepčnosti a nedostatku komunikace ve vedení obce. Podobné úvahy by měly být předem projednané s veřejností a jí odsouhlasené v rámci architektonické koncepce obce a v souladu s územním plánem. To, co by Všenory a jejich zastupitelé potřebovali, je architekt obce. Právě on by mohl být prostředníkem při podobných jednáních, jako bylo teď – mezi zástupci SŽDC, obce a veřejností, a mediátorem při výkladu smyslu a cíle územně plánovací dokumentace pro obyvatele. Zabránil by tomu, aby se náhodně odsouhlasilo něco, čeho později můžeme litovat.

Černošice staniční budova

Vlakové zastávky musíme zachovat a opravit, volají místní. Jde o Černošice, Všenory, Srbsko. Mají historickou hodnotu?

Jste pro zachování původní zastávky s úpravami? Nebo byste upřednostnila výstavbu kopie?

Určitě jsem pro zachování původních zastávek a autenticity, pokud je to jen trochu možné. Při nahrazení stavby novostavbou je vždy riziko umělosti, ztráty ducha. Detaily, které tvoří celek a které bychom měli vytvořit nové, jsou pracnější, než jak jsme dnes zvyklí je zpracovávat, a také se musí umět. Myslím, že právě železniční zastávka, která je první stavbou, kterou člověk míjí při příjezdu do Všenor, by neměla ztratit svého genia loci. Je to pojítko s historií a odkaz do budoucnosti. Je v ní kontinuita času. Pro mladé generace, které teď ve Všenorech vyrůstají, ale nejen pro ně, to může být právě železniční zastávka, se kterou se mohou identifikovat a díky ní najít vztah k místu, ve kterém strávily určitý čas. Takových míst ubývá bez náhrady.

Včera, 19:19
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
Včera, 11:44
Od jara 2020 probíhá rekonstrukce MUK 16 Slivenec na dálnici D0 (silniční okruh kolem Prahy)...
Včera, 07:43
Mírná zima bez sněhu a s tím související sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. V poslední...
30.6.2020
Jahodový den se koncem června uskutečnil na zahradě zbraslavského Mezigeneračního centra Julie s mateřskou školou...
Vizualizace Kulturně-komunitního centra Koruna
29.6.2020
V pražském Radotíně vzniká komunitní centrum, kdy se pod jednou střechou sejdou umělecká škola i...
27.6.2020
Na Českou cenu za architekturu má šanci 27 děl, které vybrala z téměř dvou stovek...
17.6.2020
Rozhovor se zakladatelem Kinematografu bratří Čadíků, panem Josefem Čadíkem.
Rozhodnou se ve Všenorech pro rekonstrukci stávajícího přejezdu, nebo přistoupí ke stavbě nadjezdu či podjezdu?
17.6.2020
O budoucí podobě trati ve Všenorech možná rozhodne referendum, které by se mohlo uskutečnit společně...
16.6.2020
Mírná zima bez sněhu a sucho je v posledních týdnech hojně diskutovaným tématem. I Hostivice...
13.6.2020
Řidičům se otevřel nový most přes dálnici D4 u Řitky. V pátek byl zkolaudován a...
Reklama