Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina

Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach z továrny VAFO na zvířecí krmiva Brit v Chrášťanech. Situaci se snaží řešit již od roku 2008. Požádali proto o jednání pražského primátora Zdeňka Hřiba, kterého se zúčastnili i zástupci společnosti VAFO. Situaci bude řešit expertní skupina.

„Společnost VAFO se s magistrátem hlavního města Prahy dohodla na vytvoření společné expertní skupiny. Do konce února 2020 by měla komise přijít s návrhy na řešení zápachu,“ uvedla pro Náš REGION asistentka starostky Prahy 17 Jitky Synkové Lenka Marcová. Ke společnému jednání podle jejích slov vedl právě tlak dotčených pěti městských částí. „Všichni zástupci městských částí apelovali na řešení neúnosné situace, kdy jsou dotčené pražské městské části postiženy zápachem z výroby granulí pro domácí zvířata,“ dodala. Zastupitelstva Prahy 13 a Prahy 17 v nedávné dob schválili usnesení, zahrnující žádost na zastavení výroby v Chrášťanech. K tomu se připojily i další tři radnice. Náš REGION ještě před schůzkou starosty kontaktoval, ti mu setkání s primátorem potvrdili, kupříkladu starosta městské části Řeporyje Pavel Novotný s nadsázkou sobě vlastní uvedl, že má „několik nápadů, jak řešit věc guerillově“, ale ještě počká, jak se vše vyvine.

Vedení pěti pražských radnic kvůli Vafu žádá primátora o podporu

Firma VAFO chtěla výrobu rozšířit

Společnost VAFO, ústy svého marketingového ředitele Martina Šámala, v minulosti opakovaně uvedla, že výroba je v souladu s normami a zákony. Šámal mimo jiné uvedl, že firma jako jediný z evropských producentů krmiv pracuje s dvěma stupni čištění studenou plazmou, přičemž používá čtyři stupně odpadního vzduchu, které podle jeho slov odstraňují přibližně 92 procent pachových stop. Společnost dokonce požádala Středočeský kraj, kde se továrna nachází, o povolení s rozšířením výroby. Kraj to povolil, přičemž hlavní město se opakovaně, respektive dvakrát, odvolalo. „S povolením nesouhlasíme, proto jsme se přihlásili jako obec, která je řízením negativně dotčená. Podle našeho názoru je nutné nejprve vyřešit stávající výrobu. Současná výroba není vyřešená, proto podle nás není možné ji ještě rozšiřovat,“ uvedl pro Náš REGION tiskový mluvčí hlavního města Vít Hofman.

FOTO: Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata

Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata - FOTO OTVIRAK ZAPAD Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina – foto Facebook Praha pro život z. s.Praha pro život proti zápachu z výroby krmiva pro zvířata - FOTO OTVIRAK ZAPAD Zápach z továrny na zvířecí krmiva v Chrášťanech bude řešit expertní skupina – foto Facebook Praha pro život z. s. 2

Zasáhlo ministerstvo životního prostředí

„Hlavní město bylo účastníkem řízení ve věci vydání integrovaného povolení, které řeší Středočeský kraj. Ministerstvo životního prostředí zrušilo v rámci odvolání napadené rozhodnutí a vrátilo věc k novému projednání,“ dodal Hofman. Ještě před společnou schůzkou starostové pěti dotčených městských částí chtěli, aby primátor vyvolal jednání se Středočeským kraje a jednal s ministerstvem životního prostředí, Českou inspekcí životního prostředí, ministerstvem zdravotnictví a hygieniky hlavního města. Před schůzkou starostové také vedení města žádali o prověření možnosti podání žaloby na zastavení výroby. Téma se dostalo i na půdu Poslanecké sněmovny, kde předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová interpelovala ministra životního prostředí Richarda Brabce, který informoval o řízeních ve věci a mimo jiné uvedl, že díky tlaku bude VAFO donuceno jednat.

Spolek občanů proti zápachu

Proti zápachu dlouhodobě protestují občané, sdružení ve spolku Praha pro život, kteří do sněmovny téma přinesli. I demonstrovali před budovou ministerstva životního prostředí (dále MŽP). Když MŽP nedávno rozhodlo o odvolání hlavního města, spolek to komentoval slovy, že radost rychle vystřídala „velmi hořká pachuť“. „Rozhodnutí se totiž týkalo pouze rozšíření výroby o další linku a nijak nezmění současnou situaci, kdy provozovna obtěžuje zápachem široké okolí již za stávajících podmínek. Poslední dny zažilo několik pražských městských částí snad nejhorší dávku zápachu. Třešničkou na dortu byla odpověď od České inspekce životního prostředí, ve které je zmíněno, že VAFO podalo proti ní námitku systémové podjatosti a kvůli tomu má nyní omezenou kontrolní činnost. Tímto krokem tak VAFO účelově brzdí činnost jediného úřadu, který si dle nám dostupných informací „dovolil“ je sankcionovat,“ uvedl spolek.

Obyvatele Zličína trápí zápach z výrobny krmiv pro psy, firma slibuje nápravu

Občané se bezprostředně obrátili na ministerstvo životního prostředí, aby zjistili podrobnosti, spolek plánuje další kroky. Poté, co informace od ministerstva přišly, spolek mimo jiné uvedl, že MŽP zmínilo, že podněty spolku byly brány jako podklady pro vydání rozhodnutí. „Konkrétnější odpovědi jsme ovšem nedostali a MŽP se rozhodlo je postoupit Krajskému úřadu Středočeského kraje, jelikož probíhá nyní opakované řízení.“ Teď se tedy bude situaci věnovat expertní skupina – ukáže se, zda jednotlivé strany najdou řešení, které by vyhovovalo všem.

Dnes, 16:48
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
Včera, 13:01
Hasiči ve středu večer vyjížděli k požáru tří dodávek v Jinočanech u Prahy. Škoda je...
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
Staniční budova Všenory
15.1.2020
Ve čtvrtek 16. ledna 2020 ožije všenorská železniční zastávka neobvyklým ruchem. Zachovalá výpravní budova na...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
V září 2019 byla dokončena rekonstrukce Staré nebušické vodárny. Vlastní stavbu, zahájenou na jaře 2018,...
10.1.2020
Významný je jeho výzkum pravěkého pohřebiště u Únětic u Prahy, podle kterého byla pojmenována na...
9.1.2020
Rodinné domky, bytovky, potok, rybníky, Pivovarský dvůr a výborná dostupnost do Prahy. Chýně, nacházející se...
4.1.2020
Nová roztocká škola v části Žalov by měla fungovat od září 2021. Současná škola už...
Reklama