17℃
Dnes je 22. květen , svátek má Emil

Západ žije kulturou, nabídka je pestrá!

Slunko začíná hřát, klubou se první jarní kytičky. Jaro je za dveřmi a s ním i větší chuť lidí zúčastňovat se kulturních akcí. To vědí i v městečkách kolem Prahy, a tak jarní sezóna začíná, což ovšem vůbec neznamená, že v zimě by tam kultura chyběla.

Reklama

V Černošicích to podle slov vedoucího tamního odboru školství, kultury a cestovního ruchu Pavla Blaženína kulturou přímo žije. „Děláme tu koncerty evropské extra třídy i hudebníků ze Spojených států,“ uvedl pro Náš REGION. Kultuře se daří hlavně v Clubu Kino. V Černošicích nabízejí vystoupení jak zahraničních, tak českých umělců. Například v sobotu 16. března od 20 hodin v Clubu Kino vystoupí Tomáš Kočko & Orchestr. „Je to první liga ve world music,“ uvedl Blaženín.

Příbram chce vybudovat bezbariérový vstup do kulturního domu. Bude žádat o dotaci

Nová deska kapely Sadné zrno společně s 20 let starým debutem Horní chlapci vzdala hold valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi. „Skupina žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů,“ lákají pořadatelé. V pondělí 18. března od 20 hodin v Clubu Kino se zase uskuteční koncert francouzsko- americké zpěvačky Niny Van Horn.

Bohaté kulturní vyžití v Řevnicích

Bohaté kulturní vyžití občanům nabízí i město Řevnice. Jediné v okolí má funkční kino, ve kterém kromě filmů probíhají též zajímavé koncerty.

„V březnu například pro velký úspěch opakovaný koncert Radůzy. Městské kulturní středisko pořádá 24. března koncert jihočeského folkového dua Přiměřeně. Ve městě dále fungují dětské soubory (Notičky, Klíček, Proměny), pěvecký sbor Canto Carso a v neposlední řadě řevničtí ochotníci, kteří mají k dispozici výjimečnou scénu – více než stoleté Lesní divadlo. Zde hostují různé festivaly – Porta, Rockabilly Rumble, Rockový Slunovrat a další. Každoročně se zde konají Lesní slavnosti divadla (Dejvického),“ uvedla pro Náš REGION Veronika Stará z Městského kulturního střediska Řevnice.

Výstava glóbů v Roztokách

Živo je i v Roztokách. „Město Roztoky žije poměrně bohatým kulturním programem, bez ohledu na bezprostřední blízkost hlavního města. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádá výstavy a pravidelné kulturní akce, spolupracuje s městem Roztoky a Sdružením Roztoč, které je v místě velmi aktivní a mezi jeho nejznámější aktivity nepochybně patří Masopust,“ uvedla pro Náš REGION vedoucí programového oddělení Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Markéta Urfusová.

FOTO: Kultura na Západě

Kultura na Západě - All-focusKultura na Západě - Hrad Červený ÚjezdKultura na Západě - Kotelna – šroubárna Libčice

Od 8. března do 8. září je v muzeu k vidění výstava Fenomén Felkl – Proslulá továrna na výrobu glóbů. „Továrna vyráběla glóby i jiná tělesa mnoha druhů, velikostí a jazykových mutací. Kromě firmy a rodiny výstava představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího, dělníky, domácí i zahraniční autory firmy,“ uvedla Urfusová. Především ale výstava nabízí glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci.

„Prezentováno bude více než 60 glóbů vyrobených v letech 1855–1947, dále plastické modely map, řemeslné nástroje, litografické desky a litografický lis, archivní dokumentace o produkci firmy a autentické fotografie. Výstavu, která se koná ve spolupráci s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a záštitu nad ní převzala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, budou doprovázet video prezentace o výrobě glóbů a 3D model.

Unikátní prostory v Libčicích či v Červeném Újezdě

Kulturně žijí i Dobřichovice, jejich kulturní akce avizujeme na jiném místě novin a pochvalně se o nich zmiňujeme v textu „Martha Elefteriadu ráda jezdí do Dobřichovic“. „Z toho městečka mám moc dobrý pocit!“ říká zpěvačka Martha Elefteriadu. Náš REGION v minulosti opakovaně informoval o arto.to galerii Uhelný Mlýn a multifunkčním prostoru Kotelna, nacházejících se v areálu bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou. Konají se tam různé kulturní akce, například výstavy nebo promítání filmů.

Zajímavé je také udělat si výlet na Hrad Červený Újezd, který je originální tím, že nestojí osamoceně na kopci, jak hrady stávají, ale dole, takzvaně mezi lidem. Je to zřejmě i tím, že nepamatuje doby dávné, ale byl postaven v letech 2001 až 2002. Prostřednictvím Muzea českého venkova, které se na hradě nachází, přibližuje život na vesnicích, lze si tam prohlédnout stálou expozici asi 4000 exponátů mapujících život na venkově od 17. do 20. století. Prohlídka muzea je možná pouze s průvodcem.

To je jen malý výčet kulturních akcí a možností. Výběr je široký a každý si určitě najde to své!

Nezdárný syn zdárného otce se nakonec ujal jeho literárního odkazu, a úplně skvěle. Tušíte, kdo to byl?

20.5.2019
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
18.5.2019
Zastupitelstvo hlavního města Prahy schválilo bezúplatné nabytí pozemků v Lahovicích od Úřadu pro zastupování státu...
17.5.2019
Na Prvního máje se poprvé setkali herci Divadla Radka Brzobohatého a klienti chráněného bydlení na...
16.5.2019
Čtenáři se na Náš REGION obrátili s tím, že je trápí uzavírka mezi Úholičkami a...
16.5.2019
Jarní počasí láká víc a víc do přírody. Mnoho lidí se rádo projde, ne každý...
15.5.2019
Zastupitelstvo obce Úholičky pro letošní rok schválilo na rozjezd projektu participativního rozpočtu, kdy o využití...
15.5.2019
Nevíte kam vyrazit o víkendu na výlet? Co takhle do železničního muzea u Rakovníka, které...
10.5.2019
Rozšíření pražského vodojemu Kopanina má pomoci zlepšit zásobování pitnou vodou lidí na Berounsku a na...
10.5.2019
V Radotíně ve Velkém háji se nachází pomníček na počest německého vojáka Josefa Wunsheima von...
9.5.2019
Nová ředitelka Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše na Příbramsku je snachou krajského radního...
Reklama