6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Západ žije kulturou, nabídka je pestrá!

Slunko začíná hřát, klubou se první jarní kytičky. Jaro je za dveřmi a s ním i větší chuť lidí zúčastňovat se kulturních akcí. To vědí i v městečkách kolem Prahy, a tak jarní sezóna začíná, což ovšem vůbec neznamená, že v zimě by tam kultura chyběla.

Reklama

V Černošicích to podle slov vedoucího tamního odboru školství, kultury a cestovního ruchu Pavla Blaženína kulturou přímo žije. „Děláme tu koncerty evropské extra třídy i hudebníků ze Spojených států,“ uvedl pro Náš REGION. Kultuře se daří hlavně v Clubu Kino. V Černošicích nabízejí vystoupení jak zahraničních, tak českých umělců. Například v sobotu 16. března od 20 hodin v Clubu Kino vystoupí Tomáš Kočko & Orchestr. „Je to první liga ve world music,“ uvedl Blaženín.

Příbram chce vybudovat bezbariérový vstup do kulturního domu. Bude žádat o dotaci

Nová deska kapely Sadné zrno společně s 20 let starým debutem Horní chlapci vzdala hold valašskému básníkovi Ladislavu Nezdařilovi. „Skupina žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů,“ lákají pořadatelé. V pondělí 18. března od 20 hodin v Clubu Kino se zase uskuteční koncert francouzsko- americké zpěvačky Niny Van Horn.

Bohaté kulturní vyžití v Řevnicích

Bohaté kulturní vyžití občanům nabízí i město Řevnice. Jediné v okolí má funkční kino, ve kterém kromě filmů probíhají též zajímavé koncerty.

„V březnu například pro velký úspěch opakovaný koncert Radůzy. Městské kulturní středisko pořádá 24. března koncert jihočeského folkového dua Přiměřeně. Ve městě dále fungují dětské soubory (Notičky, Klíček, Proměny), pěvecký sbor Canto Carso a v neposlední řadě řevničtí ochotníci, kteří mají k dispozici výjimečnou scénu – více než stoleté Lesní divadlo. Zde hostují různé festivaly – Porta, Rockabilly Rumble, Rockový Slunovrat a další. Každoročně se zde konají Lesní slavnosti divadla (Dejvického),“ uvedla pro Náš REGION Veronika Stará z Městského kulturního střediska Řevnice.

Výstava glóbů v Roztokách

Živo je i v Roztokách. „Město Roztoky žije poměrně bohatým kulturním programem, bez ohledu na bezprostřední blízkost hlavního města. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádá výstavy a pravidelné kulturní akce, spolupracuje s městem Roztoky a Sdružením Roztoč, které je v místě velmi aktivní a mezi jeho nejznámější aktivity nepochybně patří Masopust,“ uvedla pro Náš REGION vedoucí programového oddělení Středočeského muzea v Roztokách u Prahy Markéta Urfusová.

FOTO: Kultura na Západě

Kultura na Západě - All-focusKultura na Západě - Hrad Červený ÚjezdKultura na Západě - Kotelna – šroubárna Libčice

Od 8. března do 8. září je v muzeu k vidění výstava Fenomén Felkl – Proslulá továrna na výrobu glóbů. „Továrna vyráběla glóby i jiná tělesa mnoha druhů, velikostí a jazykových mutací. Kromě firmy a rodiny výstava představuje továrnu a pracovní podmínky, dílovedoucího, dělníky, domácí i zahraniční autory firmy,“ uvedla Urfusová. Především ale výstava nabízí glóby v různých jazykových mutacích, teluria, tiskové kameny, původní instruktážní brožurky i originální dobovou inzerci.

„Prezentováno bude více než 60 glóbů vyrobených v letech 1855–1947, dále plastické modely map, řemeslné nástroje, litografické desky a litografický lis, archivní dokumentace o produkci firmy a autentické fotografie. Výstavu, která se koná ve spolupráci s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a záštitu nad ní převzala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, budou doprovázet video prezentace o výrobě glóbů a 3D model.

Unikátní prostory v Libčicích či v Červeném Újezdě

Kulturně žijí i Dobřichovice, jejich kulturní akce avizujeme na jiném místě novin a pochvalně se o nich zmiňujeme v textu „Martha Elefteriadu ráda jezdí do Dobřichovic“. „Z toho městečka mám moc dobrý pocit!“ říká zpěvačka Martha Elefteriadu. Náš REGION v minulosti opakovaně informoval o arto.to galerii Uhelný Mlýn a multifunkčním prostoru Kotelna, nacházejících se v areálu bývalých šroubáren a drátoven v Libčicích nad Vltavou. Konají se tam různé kulturní akce, například výstavy nebo promítání filmů.

Zajímavé je také udělat si výlet na Hrad Červený Újezd, který je originální tím, že nestojí osamoceně na kopci, jak hrady stávají, ale dole, takzvaně mezi lidem. Je to zřejmě i tím, že nepamatuje doby dávné, ale byl postaven v letech 2001 až 2002. Prostřednictvím Muzea českého venkova, které se na hradě nachází, přibližuje život na vesnicích, lze si tam prohlédnout stálou expozici asi 4000 exponátů mapujících život na venkově od 17. do 20. století. Prohlídka muzea je možná pouze s průvodcem.

To je jen malý výčet kulturních akcí a možností. Výběr je široký a každý si určitě najde to své!

Nezdárný syn zdárného otce se nakonec ujal jeho literárního odkazu, a úplně skvěle. Tušíte, kdo to byl?

Dnes, 11:00
Již jedenadvacet let poskytuje obecně prospěšná společnost Magdaléna pomoc lidem se středně těžkou nebo těžkou...
Dnes, 08:38
Nádraží v Řevnicích je udržované a rekonstruované. Vypadá mladě, ale pamatuje hodně. Původní zastávka byla...
Včera, 18:33
Policisté u obviněných objevili kokain a extázi, u jednoho z mužů i pěstírnu marihuany se...
18.3.2019
Michal Babický je příznivcem dopravy. Spolupracuje s městem Hostivice na dopravní části městských slavností.
12.3.2019
Dobrovolný hasičský sbor má Radotín od roku 1886. Jedná se o nejstarší místní registrovaný spolek....
7.3.2019
Na pražském letišti v Ruzyni dnes protestovali déle než dvě hodiny smluvní taxikáři letiště. Šlo...
6.3.2019
Myslivci dnes v Mníšku pod Brdy u Prahy uspořádali další mimořádný odstřel divokých prasat. Akci...
5.3.2019
Pražská zoo se zapojuje do vytvoření záložní populace vodnice posvátné. Zásilka 70 těchto žab v...
4.3.2019
V Praze po jarních prázdninách mírně přibylo nemocných s chřipkou a dalšími akutními infekcemi dýchacích...
3.3.2019
Zpěvačka Martha Elefteriadu ráda jezdí do Dobřichovic. "Žije tam moje sestřička Tena a zatím i...
Reklama