7℃
Dnes je 18. říjen , svátek má Lukáš

Zbraslavská Julie propojuje děti a staré lidi. Pomáhají si a chystají se na Vánoce!

Další fotky

Ve zbraslavském Mezigeneračním centru Julie panovala dobrá nálada hned po ránu. Senioři, kteří jej navštěvují, zrovna snídali. Probírali, co se děje nového, i zavzpomínali na filmy pro pamětníky. Lektorka předčítala příběh herečky Antonie Nedošínské. Za chvíli následoval společný program s dětmi z mateřské školy Julinka, která se nachází ve druhém patře centra.

Reklama

Všichni seděli na židlích v kruhu, hráli hry, procvičovali ruce a zpívali. Jedna z her spočívala v tom, že buď dítě, starý člověk nebo některá z lektorek šli za dveře a po návratu měli uhodnout, kdo předcvičuje rukama. Při jiné hře měl někdo zavázané oči a měl určit, kdo předvádí zvuky zvířat. Následně se děti odebraly na svačinku a dospělí absolvovali trénink paměti.

„Dochází k nám především starší lidé po cévní mozkové příhodě, úrazech mozku, ale mohou i ti, kteří takový problém nemají, jen nemohou nebo nechtějí být přes den sami. Staří lidé a zvláště ti po cévní mozkové příhodě potřebují cvičit paměť i ruce, pokud to dělají s dětmi, je to radostnější,“ uvedla pro Náš REGION ředitelka a zároveň zakladatelka centra Markéta Adámková. Do mateřské školy docházejí děti s opožděným vývojem řeči, artikulačními problémy nebo dysfázií.

Ze staré chajdy nový dětský klub. Maminky vybudovaly zázemí pro děti prakticky z ničeho

Pohodová atmosféra

Centrum existuje již pět let a kromě logopedické péče nabízí klientům řadu dalších aktivizačních a terapeutických činností. S klienty zde pracuje také například fyzioterapeutka či keramička. Otevřeno je od pondělí do pátku od 7.30 do 16 hodin, někteří senioři odcházejí třeba už po poledni. „Jde nám především o to, aby se tady všichni cítili dobře,“ uvedla Adámková.

Denně do centra dochází po 12 dětech i dospělých, jinak má centrum asi 18 dospělých klientů, ne všichni ale chodí každý den. Část programu mají děti s dospělými společný, část individuální. „Jednou měsíčně máme projektový den, tematický program. Jednou jsme se věnovali indonéským tancům, jindy zpěvům nebo bubnování,“ řekla ředitelka.

V tematickém programu se v centru věnují i ročním obdobím, Vánocům či Velikonocům. Oblíbené je i kulturní okénko, nedávno třeba staří lidé společně odříkali celého Erbenova Vodníka. „Některým dětem se díky kontaktu se starými lidmi zlepšil vztah s prarodiči, které mají daleko,“ dodala. Centrum funguje také díky podpoře z různých fondů, na jeho činnost přispívá městská část nebo nadační fond Josefa Nováka, který vznikl za účelem podpory seniorů. Kdyby se mělo charakterizovat dvěma slovy, zněla by – pohodová atmosféra.

FOTO: Mezigenerační centrum Julie

Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 8Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 5Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 6Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 7Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigenerační centrum Julie 9
Další fotky
Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto AC 2Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto AC 3Mezigenerační centrum Julie - Mezigenerační centrum Julie – foto ACMezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 2Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 3Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie 4Mezigenerační centrum Julie - foto Mezigeneracni centrum Julie

Na vánoční svátky se připravují od listopadu

Zastavme se u Vánoc, na které se i v Mezigeneračním centru Julie pilně chystají. Tak jako každý rok se tam již od poloviny listopadu připravují na vánoční svátky děti i dospělí. „Celý dům je doslova provoněn sváteční atmosférou. Všichni společně vykrajují, pečou a zdobí perníčky, vyrábějí z papíru i keramiky nejrůznější vánoční ozdoby pro adventní zbraslavský jarmark, ale i pro vlastní potěšení. Při tvoření si všichni zpívají vánoční melodie, které se naučili nebo zopakovali v rámci společného ranního kruhu, kdy se navzájem doprovázeli hudebními nástroji,“ uvedla pro Náš REGION pracovnice centra Hedvika Šebková.

„A když je při tvoření potřeba víc se soustředit nebo zpěvákům dojde dech, přichází na řadu jemný rozhlasový doprovod, podkres. Zkrátka příjemná sváteční atmosféra, kterou by měl v tomto období zažívat každý, pokud možno v kruhu svých nejbližších. Děti i dospělé čeká ještě do konce roku mnoho společných vánočních chvil, včetně vánoční besídky, kdy si budou předávat dárky, které si navzájem vytvořily. Děti předvedou, co se naučily (písně a tanečky), a senioři jim na oplátku povyprávějí o tom, jak svátky prožívali, když oni byli ještě dětmi,“ dodala.

Nebude samozřejmě chybět ani domácí cukroví, které přinesou jak klienti, tak i pečovatelky, učitelky a asistentky, které se denně o klienty starají. Ve středu 19. prosince se někteří klienti Centra denních služeb zúčastní i vánočního benefičního koncertu na podporu zbraslavských seniorů za účasti mladých talentovaných violoncellistů Prague Cello Quartet v místním krásném zámku. Ve čtvrtek 20. prosince dopoledne navštíví centrum dechový kvartet, který zpříjemní čas klientům před svátečním vánočním obědem. Díky podpoře již zmíněného Nadačního fondu Josefa Nováka bude v prostorách centra připraveno pro klienty bohaté vánoční pohoštění, které dodá místní Zbraslavský hostinec.

15.10.2019
Mezi Buštěhradem a Lidicemi na Kladensku povede cyklostezka, která má být hotová zhruba v polovině...
13.10.2019
Pražský magistrát vyčlenil 38 bytů pro rodiny s dětmi, které nyní bydlí v ubytovnách. Přes...
12.10.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
12.10.2019
Starostové pěti pražských městských částí se kvůli zápachu z továrny Vafo na zvířecí krmiva v...
10.10.2019
Deset dní po skonu zpěváka Karla Gotta se budou moci s výraznou postavou tuzemské populární...
10.10.2019
V pátek 11. října 2019 proběhne na pražském Žofíně rozloučení s Karlem Gottem. Odhaduje se,...
9.10.2019
Třiapadesátiletý František Bulava z Chýně, veterán TJ Lokomotivy Beroun, startoval koncem září na světovém poháru...
7.10.2019
Výstavba obchvatu Velkých Přílep u Prahy by měla začít v prosinci 2022 a skončit o...
6.10.2019
Stížnost družstva Svatopluk z Horoměřic vůči verdiktu Nejvyššího soudu odmítl Ústavní soud. Podle jeho nálezu...
5.10.2019
Bonusem k zářijovým závodům v Chuchli bylo Chuchelské vinobraní. Lidé si ve stáncích, které byly...
5.10.2019
Rozcestí v lese mezi Statenicemi, Tuchoměřicemi, Horoměřicemi a Přední Kopaninou se říká u svaté Juliány....
Reklama