Železniční zastávka Všenory se po 15 letech otevře veřejnosti, na jediný den

Staniční budova Všenory

Ve čtvrtek 16. ledna 2020 ožije všenorská železniční zastávka neobvyklým ruchem. Zachovalá výpravní budova na pražském nástupišti se po téměř 15 letech otevře veřejnosti, a zdejší cestující znovu zakusí, jak příjemný je v lednu komfort temperované čekárny.

Akci připravila místní iniciativa Zastávky Černošice, Všenory, Srbsko ve spolupráci se spolkem Na jedné vlně z.s. a s laskavým svolením majitele budovy, Správy železnic s.p. O občerstvení se postará místní občan, pan Filip Doktor.

„Správě železnic i obci Všenory jsem již dříve avizoval vážný zájem zprovoznit zde občerstvení, pokud se podaří budovy rekonstruovat. Nevidím v současnosti žádný vážný důvod, který by rekonstrukci bránil, a tak si ve čtvrtek provoz bistra vyzkoušíme nanečisto,” říká Filip Doktor.

Zájemci si budou moci prohlédnout interiér budovy, k vidění bude také malá výstava historických fotek všenorské zastávky i vizualizace, jak by zastávka mohla vypadat po chystané rekonstrukci. Svoji aktuální činnost představí spolek Na jedné vlně z.s., který se na celé akci podílí.

„Tento týden jsme oficiálně ukončili petici za záchranu všenorské zastávky. Výsledky jsme předali úřadům, kterým byla petice určena, a na čtvrteční akci s nimi seznámíme také širší veřejnost. Petice potvrdila drtivou podporu místních lidí ve prospěch zachování a znovuoživení těchto budov,“ říká Jan Černý, zástupce petičního výboru.

Celkem petici podepsalo 1911 lidí, z toho 771 obyvatel Všenor, tj. 58,4 % dospělých obyvatel obce. Petici podpořila i celá řada osobností, které ve Všenorech nebo blízkém okolí žijí, například herečka Eliška Balzerová, nebo hudebníci Ewa Farna, Jiří Stivín a Jan Matěj Rak.

Budoucnost zastávky nadále závisí především na postoji Obecního úřadu ve Všenorech. Z dosavadních vyjádření radnice vyplývá, že se nechce smířit s minimálním standardem v podobě prefabrikovaného přístřešku. Jednou z variant budoucí podoby zastávky, na kterých se usneslo všenorské zastupitelstvo, je zachování a rekonstrukce stávajících historických budov zastávky. Záchrana historických budov tak stále zůstává ve hře, zvláště s přihlédnutím k silnému konsensu mezi místními občany. Tématu by se mělo věnovat místní zastupitelstvo na svém lednovém zasedání.

Dnes, 16:49
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
Dnes, 15:05
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
Dnes, 13:31
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
Včera, 14:52
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
Včera, 13:04
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
Včera, 10:53
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
Včera, 08:51
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
Reklama