3℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Zemědělci na Praze-západ umějí zdejší krajinu citlivě využívat, říká expert na ochranu zdraví rostlin

Praha-západ je zajímavá z hlediska konfigurace, jsou tam lokality v režimu chráněné krajinné oblasti, přesto se s tím zemědělci dokážou vypořádat tak, že nenarušují krajinu, ale pozitivně ji využívají pro účely zemědělství. Nejsou tam stížnosti ani soudní rozepře. Pro Náš REGION to uvedl předseda České společnosti rostlinolékařské Vladimír Řehák.

„Prahou-západ protékají dvě hlavní řeky, Berounka a Vltava, a je třeba, aby zemědělskou činností nedocházelo ke znečišťování těchto vod. Zemědělci se snaží snižovat rizika a v celé této oblasti je upevňován systém integrované ochrany rostlin, vyváženost – aby nešlo jen o to stavět na průmyslových hnojivech, ale aby byla udržována stabilita krajiny. Hospodaří se tam na velkých celcích, zemědělci vědí, o co kráčí, a také se tak chovají,“ řekl Řehák.

FOTO: Vladimír Řehák k ochraně krajiny a zdraví rostlin na Praze západ

Vladimír Řehák k ochraně krajiny a zdraví rostlin na Praze západ - All-focusVladimír Řehák k ochraně krajiny a zdraví rostlin na Praze západ - Berounka – uvodni – foto ACVladimír Řehák k ochraně krajiny a zdraví rostlin na Praze západ - All-focus

Naši redakci zároveň informoval o celorepublikovém projektu České společnosti rostlinolékařské „Rostlinolékařství – obor budoucnosti“, který je určen středním zemědělským školám, jež mají coby maturitní předmět agronomii, rostlinolékařství, zahradnictví, ovocnářství či životní prostředí – z 86 zemědělských škol se to podle jeho slov týká asi 40 až 60. „Organizace spojených národů vyhlásila rok 2020 Mezinárodním rokem zdraví rostlin. Jestliže je totiž zdravá rostlina, jsou zároveň zdravé suroviny pro výrobu potravin i krmiv,“ vysvětlil.

Je třeba mít odborníky na zdraví rostlin

Projekt, na kterém pracuje, spočívá v tom, že studenti na pět či šest stránek zpracují jedno ze tří stanovených okruhů témat, přičemž autoři nejlepších prací budou (za přítomnosti politických a vědeckých osobností) oceněni jak finančně, tak různými bonusy, spočívajícími ve dvoudenním zájezdu po výzkumných ústavech, aby věděli, kde a jak se daná věda dělá. „Jestliže nebudeme mít lidi v praxi, jestliže budou chybět odborníci, hrozí, že nejen rostliny budou daleko víc nemocné, ale nebudou ani bezpečné potraviny,“ varoval.

Dobrovolníci z Litoměřicka pokosí louku, zachrání vzácné rostliny

„Od září již řešíme technické záležitosti, od ledna začneme komunikovat se studenty o tématech, jejichž vypracování bude později posouzeno sedmičlennou odbornou komisí. Závěrečné vyhodnocení se uskuteční v červnu,“ přiblížil Řehák časový harmonogram. Česká společnost rostlinolékařská, která je zájmovým sdružením, se věnuje především šíření odborných znalostí o péči a zdraví rostlin a rostlinných produktů při respektování požadavků souvisejících s ochranou spotřebitele a životního prostředí. Každý rok pořádá Rostlinolékařské dny, letos se v Pardubicích konaly již po dvaadvacáté.

Včera, 16:08
Na adventních zbraslavských trzích byla prodávaná i keramika, kterou vyrobili lidé navštěvující Mezigenerační centrum Julie,...
Z demonstrace spolku Praha pro život před budovou ministerstva životního prostředí.
Včera, 13:11
Městské části Prahu 17-Řepy, Zličín, Řeporyje, Prahu 13 a Prahu 6 delší dobu trápí zápach...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
6.12.2019
Zaparkují auto, nasednou na tramvaj, metro, příměstský či dálkový autobus nebo vlak a pojedou dál....
5.12.2019
Až do 1. února 2020 je v Uhelném mlýně, který se nachází v areálu bývalých...
3.12.2019
V hlavním městě kvůli plánovaným investicím zdraží voda, v příštím roce za ni obyvatelé Prahy...
3.12.2019
Investice, které museli lidé vložit do dostavby domů po zkrachovalé společnosti H-System v Horoměřicích u...
3.12.2019
Vyjmutí části toku Berounky ze seznamu využitelných, dopravně významných cest schválili ve zrychleném projednávání poslanci....
3.12.2019
Vedení hlavního města podepíše s dopravním podnikem (DPP) dodatek takzvané smlouvy o veřejných službách, na...
30.11.2019
V Česku začalo vypínání televizního vysílání v dosavadním standardu DVB-T. Ve středu minutu před půlnocí...
Reklama