29℃
Dnes je 20. červenec , svátek má Ilja

Zapomeňte na ledové pití. Horký nápoj Vás ochladí lépe než ten studený. Zkuste to!

Je libo horká káva nebo čaj? V tomhle vedru pravděpodobně odmítnete ale zkusit byste to měli. Horký nápoj totiž dle studií dokáže tělo ochladit, stejně a někdy i lépe než ten studený.

Reklama

Je tu léto, teploty rostou k rekordním hodnotám a předmětem každého dne je starost, jak se ochladit. Někteří mají to štěstí a před vedrem se schovají do bezpečí bazénu. Ne vždy je to samozřejmě možné, a tak jsou tu naštěstí jednodušší způsoby zpříjemnění dne. Takhle ledová káva nebo nějaký míchaný nápoj vůbec není na škodu, hlavně co nejstudenější a co nejvíce ledu. Možná vás to překvapí, ale horký nápoj vás dokáže ochladit minimálně stejně, jako ten studený.

První kandidátka na prezidentku Spojených států se živila jako věštkyně a bohatla na Wall Street. Victoria Woodhull bojovala za práva žen až do konce

Ochlazen horkým čajem

Pro toto tvrzení jsou dostupné i vědecké důkazy. Univerzita v Sydney v roce 2012 vypracovala studii o účinnosti pití horkých nápojů na snížení teploty vašeho těla.

Úkol pro dobrovolníky byl jednoduchý. Měli za úkol jezdit na kole celých 75 minut, a to při teplotě 24 stupňů Celsia a relativní vlhkosti 23 procent. To mělo být ekvivalentem k příjemnému letnímu dni. Pět minut před „vyjížďkou“ a každých 15 minut během jízdy, jim byla podávána voda o určité teplotě: 1,5, 10, 37 nebo 50 stupňů Celsia.

Co zapříčinilo třetí největší jadernou nehodu? Kyštymská katastrofa byla zveřejněna až po 30 letech a přesné číslo obětí neznáme ani dnes.

A výsledek? Nejochlazenějšími byli ti, kteří pili nejteplejší nápoje! Jak je tohle možné vysvětluje vztah mezi vaším potem a teplotou nápoje. Pot je totiž základním klíčem k tomu, aby se tělo průběžně ochlazovalo do normální teploty. Když pijete horký nápoj, vaše tělo urychlí proces tvorby potu, a to poté logicky vede k většímu ochlazení těla.

Nepatrný problém tu ale přeci jen je. Pokus byl proveden v podmínkách, kdy se mohli dobrovolníci zcela vypotit. Pokud byste to tedy chtěli otestovat v prostředí s malým prouděním vzduchu nebo vysokou vlhkostí, výsledky by tak jasné nebyly a studený nápoj by pravděpodobně vyhrál. Za vyzkoušení to ovšem stojí.

Feynmanova metoda. Sada 4 kroků k pochopení každého tématu. Používá se i ve vědeckých kruzích a je stále oblíbenější.

 

Před 3 hodinami
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Dnes, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Dnes, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Dnes, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Dnes, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Včera, 19:53
Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do...
Včera, 17:30
A to 19. července 1985 v 12.21 hodin a 55 vteřin, kdy došlo k protržení...
Včera, 16:00
Pokud bychom měli vybrat nějakou hudební skupinu, která patří mezi komerčně nejúspěšnější a kritiky nejuznávanější...
Včera, 15:31
Středočeská záchranná služba obnoví vozový park, pořídí i nová nosítka. Krajští radní dnes schválili nákup...
Reklama