16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Zapomeňte na romantiku. Láska je ve skutečnosti jen chemická formule

Procházky, večeře, kino, divadlo. Romantické pozorování západu slunce, držení se za ručičky, anebo předčítání romantických básniček ve stylu Byl první máj, lásky čas… Na tohle všechno můžete zapomenout. Ať to zní sebepěkněji, láska je jednoduše vysvětlitelná.

Reklama

Už jste možná slyšeli o tom, že láska je jako droga. A je na tom něco pravdy. Experti označují láskou hormon, který je velmi účinný a jednoduchý. Jde o hormon fenylethylamin, který patří do skupiny amfetaminu. Tento hormon vzniká v limbickém systému mozku, což je ta část mozku, která je zodpovědná za veškeré emoce. Jde vlastně o centrálu pocitů. Možná jste slyšeli o takzvané akutní zamilovanosti. To je stav, který velmi připomíná stres. Vyvolává červenání, rychlý dech, pocení, zmatenost, třesoucí se hlas. Jinde jde o zážitky už příjemnější – například vnímání tělesného pachu druhého, dlouhé pohledy do očí, příjemné doteky.

Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Z čeho můžeme hormon štěstí získat?

Co je to zamilovanost?

Mozek zamilovaného člověka zaplaví biologicky aktivní látky a hormony, které se dají účinností přirovnat k přírodním opiátům. Tyto lásky vznikají částečně v mozku, kde pak také působí. Částečně však mohou vznikat i v jiných částech těla, třeba v pohlavních žlázách. Světově uznávaná badatelka v oblasti výzkumu sexuální chemie Helen Fisherová z Rutgers University v americké New Jersey zamilovanost rozdělila do tří fází, přičemž v každé z nich tělo produkuje odlišné chemikálie.

Hormon kisspeptin zapaluje sexuální touhu. Pomůže se ženskou frigiditou?

Čich. První fáze je taková, kde se aktivují hormony testosteron nebo estrogen v závislosti na pohlaví. Zde bývá při prvním kontaktu důležitý hlavně čich. A to především u žen. Ženy preferují takové tělo muže, který má geny co nejodlišnější od těch jejích. Důležitou roli hraje vizuální dojem, tedy atraktivita pro danou ženu/muže, a také sluchové vjemy. Vnímáme barvu hlasu, tón, smích.

Atraktivita. Druhou fází je vyhodnocení celkové atraktivity, kdy mozek všechny přijaté signály (čichové, optické, akustické) vstřebává a srovnává se všemi zkušenostmi z jeho dosavadního života. Když mu něco z toho připomene negativní zkušenost, tak pak i přesto, že si jinak partneři mohou porozumět, mozek bude reagovat na potenciálního partnera záporně. Pokud ale dojde k vyhodnocení kladnému, miliardy neuronů dají signál do hypotalamu (části v mozku), aby předal signál do kůry nadledvin. Díky tomu se vyplaví adrenalin – ten je příčinou přílišného pocení nebo zrychleného srdečního tepu.

Číňané ho nazývají ovocem lásky. Exotické liči, které zabilo stovky indických dětí

Spolu s ním se zapojuje na čtyři miliony neuronů, ty pak předávají informace dál do celého těla. Tohle všechno proběhne během prvních pěti sekund, co potenciálního partnera poprvé uvidíte. Mozek je tedy jako omámený – pod hormony fenylethylamin (FEA) a noradrenalinem. Tento stav se dá přirovnat k tomu, jako kdyby zamilovaný člověk zrovna požil amfetamin. Reakce mozku je totiž velmi podobná. Důležitou úlohu hraje také dopamin, který lze přirovnat k působení nikotinu nebo dokonce kokainu, nebo serotonin.

Náklonnost. Třetí fází je taková, kdy už tělo nedokáže po delší době vytvářet dostatek FEA, takže se dostaneme do období náklonnosti. Když mezi partnery vydrží, mohou spolu zůstat dlouhá léta.

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama