20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Zapovězená stálice našich táboráků. Karel Kryl, básník s kytarou

Karel Kryl je jedním z nejuznávanějších zástupců protikomunistického protestsongu i angažované písně po roce 1989. Měl schopnost tvořit radikálně odlišné skladby, počínaje zpívanými veršovanými pamflety a konče zpívanými básněmi, které pracují s hlubokými alegoriemi.

Reklama

Narodil se 12. dubna 1944 v Kroměříži. Zpočátku chtěl být hrnčířem (jako pradědeček), absolvoval Keramickou školu v Bechyni (v letech 1958–62), posléze se ale rozhodl věnovat hudbě a poezii.

Jeho první deska byla vydána půl roku po invazi armád, přičemž titulní písnička Bratříčku, zavírej vrátka vznikla údajně naprosto spontánně v noci 22. srpna 1968, jako okamžitá reakce na vpád vojsk. Jeho písně se hrály od roku 1966 v rozhlase (Anděl, Pieta, Salome a další). V pořadu Čtrnáct na houpačce moderátora a hudebního kritika Jiřího Černého a jeho ženy Miroslavy bylo nasazeno několik Krylových písní, uspěla ale až píseň Bratříčku, zavírej vrátka (napoprvé byla druhá a další kolo dokonce vyhrála), která se držela v hitparádě několik kol. Později byla zakázána a s ní byl nakonec zrušen i pořad samotný.

Karel Kryl odjel z Československa 9. září 1969 na písničkářský festival v západoněmeckém hradě Waldecku. Po dvou týdnech se rozhodl podat si žádost o politický azyl a v Německu zůstal dalších dvacet let. Počátky života v exilu pro Karla nebyly lehké. Cítil se osamocený, ztracený v cizí kultuře s cizím jazykem. Spolupracoval s redakcí Svobodné Evropy, nejprve externě, od roku 1983 pak jako zaměstnanec. Podílel se na sportovních a hudebních pořadech. Psal básně, písně a knihy. Jeho desky (až do roku 1989) vycházely v exilu, v normalizačním Československu se jeho nahrávky často kopírovaly a mnohé jeho písničky se dostaly do všeobecného povědomí.

Jeho Slunečnice se otáčí každým dnem za sluncem. I když tu skladatel Nováček už 40 let není

Nepožádal o německé občanství, protože by přišel o československé a toho se nevzdal po celý exil. Do Československa se Karel Kryl vrátil 30. listopadu 1989, aby se účastnil pohřbu své matky (zemřela 24. listopadu). I přesto mluvil později o týdnu zde stráveném jako o nejhezčím týdnu svého života.

Nadšení ze Sametové revoluce mu dlouho nevydrželo. V roce 1993 Karel Kryl poskytl Miloši Čermákovi velmi rozsáhlý, knižně vydaný rozhovor Půlkacíř (slovo půlkacíř již dříve použil v básni Jde jaro do léta). Z textu interview je zřejmé, že byl hrubě nespokojen se společenskou situací, politickou reprezentací a celkovým směřováním. Možná i to se podílelo na jeho náhlém konci, zemřel nečekaně na srdeční příhodu 3. března 1994 v Mnichově. Nedovršil ani padesátku. Dva dny předtím byl ještě v Praze.
Pochován byl na hřbitově u sv. Markéty v Břevnově, nedaleko od hrobu Jana Patočky.

Zdroj: Wikipedie

FOTO: Karel Kryl

Karel Kryl - 1 čtKarel Kryl - 2 kkcz+Karel Kryl - 3 karel kryl.czKarel Kryl - 4 čttKarel Kryl - OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Další fotky
Karel Kryl - 0 expozice karla kryla v kroěříži
Před 1 hodinou
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
Reklama