• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Září je měsícem hojnosti a sklizně

    Kdo má zahradu, nosí v těchto dnech plné koše zeleniny, češe slivoně, jádrové ovoce či révu. Dozrávají také plody aronie, rakytníku, trnky, ale i pozdní maliny či ostružiny. Září je stále měsícem hojnosti, ale i předzvěstí, že vegetace pomalu končí a že je nutné připravit se na zimu.

    Nastává čas vyčistit sklep a připravit si obaly, do kterých budete uskladňovat ovoce. Nezapomínejte sklepy za chladných nocí a rán otevřít, aby pořádně vychladly. Ovoce v nich pak bude zrát pomaleji. Pro skladování vybírejte jen kvalitní plody.

    Jádroviny

    Česané ovoce ukládejte do lísek v jedné vrstvě stopkou nahoru, vyhněte se jejich uložení v sousedství brambor, řepy a další kořenové zeleniny. Stejně nevhodné je skladovat společně s jablky i celer, pór a jinou podobnou zeleninu výraznou svou vůní, protože jablka i hrušky tyto pachy snadno přijímají. Správná sklizňová zralost jádrového ovoce nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Toto pravidlo však neplatí u všech odrůd. Pomohou také další znaky jako barva jadérek, vybarvení slupky i padání plodů za bezvětří. Pokud necháte podzimní odrůdy jablek na stromě přezrát, hodí se prakticky jen na rozváření.

    Švestkám se v kuchyni daří, zvláště letos

    Čas tykví

    Tykve jsou na skladování zralé tehdy, až jsou jejich stopky uschlé a dřevnaté, plně vyzrálé s co nejtvrdší slupkou. Zkuste do slupky zarýt nehtem, tak nejlépe poznáte její tvrdost. Obecně lze říci, že plody nejblíže ke kořenům jsou nejvíce vyzrálé. Tykve sklízejte co nejpozději, až před příchodem prvních mrazíků. Před uskladněním plody uložte zhruba na jeden týden na slunce a nechte je „vytvrdnout“, což výrazně prodlouží jejich trvanlivost.

    Cibulové hlízy

    Podle aktuálního průběhu počasí začínají rostlinám žloutnout listy, to je doba, kdy je nutné hlízy sklidit. Pokud byste je nechali v zemi déle, riskujete, že budou napadeny chorobami a škůdci. Hlízy vyryjte. Očistěte od zeminy, zakraťte co nejníže, abyste omezili přenos infekce z odumírajících stonků. Na dobře větraném místě je pak nechte asi dva týdny při pokojové teplotě dobře oschnout. Pokud jde dobře oddělit staré hlízy s kořeny od hlíz nových, je hlíza mečíku dostatečně suchá. Uložte je do novin či papírových sáčků a pak do krabice.

    Nevíte, co s padanými jablky? Nabízíme pár tipů na chutné moučníky

    Jak uložit zeleninu

    Ideálními podmínkami pro uložení zeleniny je chladné a více méně bezmrazé prostředí. Společně můžete skladovat druhy zeleniny s podobnými nároky a ty, které se vzájemně nepříznivě neovlivňují. Zásadně nelze společně ukládat zralé a nezralé plody, rané a pozdní odrůdy, s jablky nelze kombinovat košťáloviny (opad listů vlivem etylénu) ani okurky (žloutnutí) a mrkev (hořknutí). Nezapomínejte, že kořenová zelenina zkracuje uchovatelnost košťálovin.

    Prima tipy

    Teplota pro skladování ovoce by se měla pohybovat v rozmezí 2 až 5 stupňů Celsia.

    Plody tykví skladujte v suchu, snesou i vyšší teplotu, téměř pokojovou. Chladný a vlhký sklep není pro tykve vhodný.

    Pro uskladnění cibulových hlíz volte suché místo, kde se teplota pohybuje okolo 10 stupňů Celsia, neměla by klesnout pod 5 stupňů.

    U zeleniny si pamatujte, že cibuloviny mají odlišné nároky na vlhkost vzduchu a nelze je skladovat s ostatními druhy.

    Jak správně sbírat houby. Seznamte se se zásadami správného houbaře



    Nepřehlédněte