29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Zásoby paliva, které Slunce dostalo na počátku, spaluje s citem a přehledem. Jistota na miliardu let

I když tomu současné počasí neodpovídá, léto se blíží nezadržitelně. Necelý měsíc a je konečně tady. Někteří lidé léto milují, někteří léto nenávidí. Úmorná vedra, v kombinaci s přešťastným úsměvem televizní rosničky. Z klimatizované místnosti radostně hlásí, že bude zase hezky a spousta lidí jí spílá, jako kdyby za to vedro mohla. Nemůže za to ani slunce. Jeho denní porce energie pro tuhle planetu je stabilní již miliony let. Téměř každý ekologický malér lze přičíst na vrub lidskému nerozumu a jeho lhostejnosti k přírodě.

Reklama

Bylo by tedy dobré, seznámit se trochu blíže s tím oslnivým kotoučem na obloze. Na slunce lze pohlížet z mnoha úhlů. Uctívaný prastarý symbol, v mytologii národů celého světa. Dárce života, světla a tepla. Toto vše je pochopitelně pravda a vydalo by na velmi tlustou knihu.

Nebe hýří barvami. Úkazy, které má na svědomí Slunce a magnetické pole Země

Z božského piedestalu bylo slunce odstraněno na počátku novověku. Z ryze prozaického důvodu a tím byly sluneční skvrny. Dokonalé slunce a má takový nedostatek? Nečistý, flekatý povrch? Dnes víme, že skvrny jsou nepravidelnosti v magnetickém poli slunce, které brzdí prohřívání povrchu. Skvrna má sice vyšší teplotu než elektrický oblouk, ale vzhledem k žhavějšímu okolí se zdá tmavá. Ty flíčky, které můžeme vidět přes očazené sklo, by svým povrchem spolkly desítky Zemí.

Jsme staří jako vesmír. Po stopách kávové lžičky

Věda se vyvíjela, a s ní i znalosti o naší nejbližší hvězd. Chová se jako spořádaný, rozumný člověk, a je to znát. Zásoby paliva, které dostalo na počátku, spaluje s citem a přehledem. Ani nehýří, ani není lakotné. Hvězdy mají v tomto směru lidské vlastnosti. Našemu slunci je asi čtyři a půl miliardy let. Hvězda druhé generace, která vznikla z popela jejich předchůdců. Zdánlivě osamocená, kdesi na periferii galaxie, si žije poklidným životem a je symbolem stálosti a nekonečného trvání. Zosobnění jasné síly rozumu, před kterým prchá tma a noční příšery. Byla na počátku života na této planetě a zcela jistě bude i na jeho konci.

FOTO: Slunce

Slunce - Slunce 2Slunce - SlunceSlunce - Slunce 1Slunce - strukturaSlunce - Struktura 1
Další fotky
Slunce - proton protonový cyklus

Ještě před sto lety se vedly spory o tom, co je vlastně zdrojem sluneční energie. Smršťování, antihmota, pády meteoritů. To vše je jistě energetickým zdrojem, ale velmi krátkého trvání. Vědcům to pořád na papíře nevycházelo. Někde musí být chyba. Teprve v roce 1920 přišel Sir Arthur Eddington s teorií, že zdrojem energie bude termojaderná syntéza. Ano, byl to týž Eddington, který pozorováním zatmění slunce potvrdil správnost Einsteinovy teorie relativity.

Byla to správná teorie, což pozdější věda potvrdila. Atomový reaktor o průměru asi dvacet tisíc kilometrů, obklopený zásobou vodíku. Zdá se to být velmi maličké jádro, ale ve větší vzdálenosti od středu hvězdy poklesne tlak a teplota natolik, že se jaderná reakce zastaví. V jádře se slučuje vodík na helium a vzniká gama záření, které se dere k povrchu hvězdy. Je pohlcováno, vyzařováno, opět pohlcováno a jeho energie pomalu slábne. Po několika tisících letech dorazí k povrchu hvězdy již tak oslabené, že je dokonce viditelné lidskýma očima. Pak mu již nic nestojí v cestě a po osmi minutách se o něm na naší planetě dozvíme.  Ovládnutí jaderné syntézy takovým způsobem, jaký nám naše slunce předvádí, by znamenalo odstranění nedostatku energie jednou pro vždy.

 

Před 43 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama