Zatčený Ital Riccardo Pastore (41) měl údajně vazby na mafiány, kteří zavraždili slovenského novináře Jána Kuciaka

Na základě evropského zatýkacího rozkazu naše zvláštní policejní složky (Odbor pátrání úřadu služby kriminální policie a vyšetřování PČR) zatkly dne 27. října 2020 v Praze v časných ranních hodinách cizího státního příslušníka. Jednačtyřicetiletý Riccardo Pastore skončil ve vazbě a na základě mezinárodních úmluv by měl být vydán do Itálie. „Cizí státní příslušník však podal proti vazbě stížnost, kterou nejprve musí projednat soud,“ řekla Našemu REGIONU mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Jeho vydání do Itálie se tedy minimálně protáhne.

Velký vůz, klec spadla

Velká mezinárodní razie s krycím názvem GRANDE CARRO (neboli Velký vůz) proběhla vedle území ČR také v Itálii, Rumunsku a Bulharsku. Policisté pozatýkali ve všech jmenovaných zemích celkem 48 osob podezřelých z napojení na mezinárodní organizovaný zločin. Podle strohých policejních zpráv se gang dopouštěl hospodářské kriminality, která „poškozovala zájmy EU a podvody proti zájmům EU“. Nad rámec tohoto oficiálního vyjádření Krajského ředitelství PČR Praha a Policejního prezídia PČR jsme zjistili, že Pastore pral špinavé peníze převážně formou převodů financí mezi řetězci některých firem, ve kterých se nikdo z úřadů nevyznal. Členové italské mafie jsou dále podezřelí z podvodů se zemědělskými dotacemi z fondů EU. Italské úřady celou skupinu podezírají z toho, že jsou součástí mafiánské skupiny Società Foggiana.

Padělky, vydírání, evropské peníze

Podle našeho zdroje, který je důkladně obeznámen s případem, se měl Pastori údajně podílet na organizování výroby velkého množství padělků bankovek euro a USD a další trestné činnosti, kam patří vydírání, vyhrožování, únosy za účelem vydírání, nelegální držení zbraní nebo také podvody pro získání veřejných a evropských peněz.

Radovan Krejčíř, čaroděj první kategorie! Aneb jak náš stát oškubal sebe sama o stovky miliónů korun na úkor věřitelů

Slovenský policejní prezident: kauza má přesah do ČR

Italská policie se nyní snaží zjistit, jak dlouho se Pastori na našem území zdržoval. Zatím se s přesností neví, kolik toho cizinec v ČR vlastní nebo přes „bílé koně“ ovládá. A čím dalším se případně zabýval. Přitom musel někde bydlet, s někým se stýkat, plánovat další trestnou činnost, ale až do těchto podrobností vyšetřování v Itálii prý zatím nemíří. Podle Deníku N, který se kauzou podrobně zabýval, spolupracovník Pastoreho nakupoval nemovitosti, čímž se měl snažit vyprat peníze.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar řekl, že případ vraždy má jistý přesah do Česka, aniž by uvedl cokoli bližšího.

Exkluzivní podrobnosti o pašerácké narkomafii, jejíž členem měla být i exhvězda televize Nova Slávek Boura

Vražda Jána Kuciaka… a Riccardo Pastori?

Investigativní novinář Ján Kuciak, který byl zavražděn 21. února 2018 i se svou snoubenkou, se věnoval tématům vlivu italská mafie na slovenskou společnost, a především údajnými vazbami mafie na některé slovenské politiky. Za těchto okolností lze předpokládat, že si Kuciak tímto odhalením nadělal spoustu nebezpečných nepřátel. Jeho nedokončený článek popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii ‘Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica. Informaci přinesl slovenský portál Aktuality.sk. Kuciak napsal doslova, že „Italská mafie ovlivňuje dotace i vládu.“ Podle našeho dalšího zdroje, který si za žádných okolností nepřeje být jmenován, byl v Praze zatčený Riccardo Pastore členem širšího okruhu italské mafie, která podle dílčího vyšetřování měla slovenského novináře navždy umlčet. Kuciak psal například o aktivitách kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, o italské mafii působící na Slovensku a o jejím prorůstání do politických špiček. Stopy mířily i k tehdejšímu premiérovi Robertu Ficovi, který jakékoli vazby italské mafie na slovenskou politickou scénu okamžitě označil za lež. Před televizními kamerami zopakoval tato slova vedle stolu, na kterém leželo v hotovosti milión eur jako odměna pro ty, kteří by pomohli nájemnou vraždu objasnit. Nikdo se nepřihlásil.

Vražda Kuciaka přivedla desetitisíce Slováků do ulic. Postupně rezignovali dva ministři, tajemník Bezpečnostní rady státu, premiér Robert Fico a policejní prezident Tibor Gašpar.

Někteří vysocí úředníci a politici se vrhli na finance z fondů EU jako piraně na svoji kořist

Dnes, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
Včera, 13:25
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
Včera, 11:45
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:45
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
Včera, 11:15
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Včera, 06:00
Devatenácté století se chýlilo ke svému závěru, když panorama pražského hradu získalo konečně definitivní, současnou...
16.1.2021
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
16.1.2021
Ne každý věří na přátelství mezi mužem a ženou, obzvláště, když je ženě čtyřicet šest...
15.1.2021
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
15.1.2021
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
15.1.2021
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Reklama