Zatčený Ital Riccardo Pastore (41) měl údajně vazby na mafiány, kteří zavraždili slovenského novináře Jána Kuciaka

24.11.2020
Ivan Břešťák

Velký vůz, klec spadla

Velká mezinárodní razie s krycím názvem GRANDE CARRO (neboli Velký vůz) proběhla vedle území ČR také v Itálii, Rumunsku a Bulharsku. Policisté pozatýkali ve všech jmenovaných zemích celkem 48 osob podezřelých z napojení na mezinárodní organizovaný zločin. Podle strohých policejních zpráv se gang dopouštěl hospodářské kriminality, která „poškozovala zájmy EU a podvody proti zájmům EU“. Nad rámec tohoto oficiálního vyjádření Krajského ředitelství PČR Praha a Policejního prezídia PČR jsme zjistili, že Pastore pral špinavé peníze převážně formou převodů financí mezi řetězci některých firem, ve kterých se nikdo z úřadů nevyznal. Členové italské mafie jsou dále podezřelí z podvodů se zemědělskými dotacemi z fondů EU. Italské úřady celou skupinu podezírají z toho, že jsou součástí mafiánské skupiny Società Foggiana.

Padělky, vydírání, evropské peníze

Podle našeho zdroje, který je důkladně obeznámen s případem, se měl Pastori údajně podílet na organizování výroby velkého množství padělků bankovek euro a USD a další trestné činnosti, kam patří vydírání, vyhrožování, únosy za účelem vydírání, nelegální držení zbraní nebo také podvody pro získání veřejných a evropských peněz.

Radovan Krejčíř, čaroděj první kategorie! Aneb jak náš stát oškubal sebe sama o stovky miliónů korun na úkor věřitelů

Slovenský policejní prezident: kauza má přesah do ČR

Italská policie se nyní snaží zjistit, jak dlouho se Pastori na našem území zdržoval. Zatím se s přesností neví, kolik toho cizinec v ČR vlastní nebo přes „bílé koně“ ovládá. A čím dalším se případně zabýval. Přitom musel někde bydlet, s někým se stýkat, plánovat další trestnou činnost, ale až do těchto podrobností vyšetřování v Itálii prý zatím nemíří. Podle Deníku N, který se kauzou podrobně zabýval, spolupracovník Pastoreho nakupoval nemovitosti, čímž se měl snažit vyprat peníze.

Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar řekl, že případ vraždy má jistý přesah do Česka, aniž by uvedl cokoli bližšího.

Exkluzivní podrobnosti o pašerácké narkomafii, jejíž členem měla být i exhvězda televize Nova Slávek Boura

Vražda Jána Kuciaka… a Riccardo Pastori?

Investigativní novinář Ján Kuciak, který byl zavražděn 21. února 2018 i se svou snoubenkou, se věnoval tématům vlivu italská mafie na slovenskou společnost, a především údajnými vazbami mafie na některé slovenské politiky. Za těchto okolností lze předpokládat, že si Kuciak tímto odhalením nadělal spoustu nebezpečných nepřátel. Jeho nedokončený článek popisuje aktivity italského podsvětí na Slovensku a osoby blízké italské mafii ‘Ndrangheta v okolí slovenského premiéra Roberta Fica. Informaci přinesl slovenský portál Aktuality.sk. Kuciak napsal doslova, že „Italská mafie ovlivňuje dotace i vládu.“ Podle našeho dalšího zdroje, který si za žádných okolností nepřeje být jmenován, byl v Praze zatčený Riccardo Pastore členem širšího okruhu italské mafie, která podle dílčího vyšetřování měla slovenského novináře navždy umlčet. Kuciak psal například o aktivitách kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera, o italské mafii působící na Slovensku a o jejím prorůstání do politických špiček. Stopy mířily i k tehdejšímu premiérovi Robertu Ficovi, který jakékoli vazby italské mafie na slovenskou politickou scénu okamžitě označil za lež. Před televizními kamerami zopakoval tato slova vedle stolu, na kterém leželo v hotovosti milión eur jako odměna pro ty, kteří by pomohli nájemnou vraždu objasnit. Nikdo se nepřihlásil.

Vražda Kuciaka přivedla desetitisíce Slováků do ulic. Postupně rezignovali dva ministři, tajemník Bezpečnostní rady státu, premiér Robert Fico a policejní prezident Tibor Gašpar.

Někteří vysocí úředníci a politici se vrhli na finance z fondů EU jako piraně na svoji kořistNepřehlédněte