26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Závist může být užitečná. 4 tipy, jak ji pozitivně využít

Závist je vnitřní negativní emoce, které byste se měli co nejrychleji zbavit, napadne vás. Ve skutečnosti ale může být k něčemu dobrá. Stačí se zamyslet nad tím, co komu závidíte.

Reklama

Když se srovnáváte mimoděk s ostatními, závidíte jim to, co mají, a vy to aktuálně nemáte. Může to být třeba více majetku, než máte vy, může to být lepší postava, nebo rodinné zázemí. I když je závist velmi negativní lidská vlastnost, které je nejlepší se zbavit, můžete ji obrátit a využít ve svůj prospěch.

1. Sepište si, co druhým závidíte. Nikdo to nemusí vědět, buďte k sobě ale upřímní. Možná svojí kamarádce závidíte životní elán, možná jejího skvělého přítele, který jí doma vaří a pomáhá s uklízením, zatímco ten váš provozuje gaučink. Možností, co se dá závidět, je opravdu mnoho, ale zkuste se nad tím upřímně zamyslet a sepište si seznam věcí, které ostatním obvykle závidíte. Potom si jej přečtěte. Jedná se o vaše nejtajnější tužby. Můžete jim sice vzdorovat, ale to vám nepomůže. Položte si otázku, co byste museli udělat, aby se vaše sny vyplnily.

Věděli jste, že žárlivost může být jeden z projevů paranoidní poruchy osobnosti?

2. Začněte jednat. Jakmile už si jednou uvědomíte, co v životě opravdu chcete, nebo po čem toužíte, můžete si postupně začít sepisovat malé úkoly. Bude to vaše tajná cesta, jak dosáhnout věcí, které druhým velmi závidíte. Ano, závist je sice negativní vlastnost, vy ale přece nemusíte ostatním závidět to, po čem sami toužíte, když toho dosáhnete. Uvidíte, že jakmile dosáhnete alespoň jedné věci na vašem seznamu, výrazně se vám uleví. A nebudete mít potřebu závidět.

3. Určete si priority. Jestli už jste eliminovali všechny věci, které druhým závidíte, vždy se může najít něco, co zkrátka není ve vašich silách mít. Jsou věci, které si zkrátka nekoupíme, ať jsou to třeba harmonické vztahy v rodině, nebo celkově naplňující život. Můžete sice udělat všechno proto, abyste dosahovali svých přání, ale někdy to prostě nejde. Co s tím? Podívejte se ještě jednou na svůj seznam závisti a dejte těm věcem prioritu.

Casanova, hrdina jedné noci. Synonymum nemravnosti a pro mnoho mužů tajný vzor a předmět skrývané závisti

Možná toužíte třeba po dokonalé postavě, ale prioritu to pro vás má nízkou. Jistě, když zrovna uvidíte hubenou ženu, trošku jí závidíte. Ale vy zkrátka máte jinou stavbu těla, namísto toho, abyste chodily do fitka, se musíte doma starat o děti a domácnost, anebo máte naopak o dost pomalejší metabolismus než dívky se štíhlou postavou, kterým závidíte. Uvědomte si, že závist je často povrchní věc. Určitě máte ve svém životě daleko důležitější věci než zrovna postavu. A tak by se dalo pokračovat dál a dál. I když ostatním něco závidíte, uvědomte si všechny kvality a pozitiva vašeho života. Nikdo sice nemá všechno, ale možná máte něco mnohem hodnotnějšího než to, co ostatním závidíte.

4. Nebuďte zlí. Závist jako negativní emoce bohužel samozřejmě není jen o tom, že dosáhnete svých cílů. Díky závisti často někoho odsoudíte za to, co dělá nebo za to, jak vypadá. Nedovolte závisti, aby z vás udělala zlého, nepřejícího člověka. Přejte ostatním, co mají, protože jak se říká – přej a bude ti přáno.

Před 1 hodinou
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 1 hodinou
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 3 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama