25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Závodní kůň s opravdu velkým srdcem. Legendární Eclipse nikdy neprohrál

Další fotky

Narodil se 1. dubna 1764 a určitě to nebyl žádný aprílový žertík. Hřebeček tehdy dostal jméno podle toho, že na svět přišel při zatmění – angl. eclipse. Naprosto symbolicky, protože on sám pak zastínil všechny dostihové koně své doby i dob pozdějších. Jeho krev dnes koluje v 80 % současných závodních koní.

Reklama

V době, kdy se narodil, chov závodních koní teprve začínal. Eclipse měl z dnešního úhlu pohledu poněkud neobvyklé zbarvení, byl to ryzák s bílou skvrnou v oblasti břicha. V jeho rodokmenu jsou jako rodiče uvedení klisna Spiletta a hřebec Marks. Z jejich spojení vzešel svérázný koník s od počátku nezvladatelným temperamentem, doslova k neutahání. Během výcviku si jej údajně jeho cvičitel, epsomský „specialista“ na problematické koně, „půjčoval“ na své noční pytlácké výpravy. Na tak rychlém koni ho nikdo nemohl dohonit a pak usvědčit z polního pychu. Na svou dobu byl Eclipse velmi mohutný a v tréninku vykazoval takové výsledky, že se nedaly úplně utajit. Proto již při svém závodním debutu nastupoval jako favorit.

Z dostihového závodiště v Chuchli má být jezdecký areál evropské úrovně

Již před ním tehdy také vyslovil profesionální sázkař a budoucí Eclipsův majitel Dennis O’Kelly nesmrtelnou větu: „Eclipse první, zbytek nikde!“ O několik minut později byla tato věta vyřčena jako oficiální výrok dostihové komise.

A vyhrávání rozdílem distance (vzdálenost 200 m před cílem označená distančním mezníkem) bylo pro Eclipse na denním pořádku. Do cíle dorazil vždy svěží, daleko před ostatními, dostihovou hantýrkou řečeno s náskokem „o parník“. Jeho žokej jej nikdy nemusel pobídnout, protože se nenašel žádný kůň, který by se k němu byť jen přiblížil. A to dokonce i v dostihu na 6,4 km se zátěží 76 kg. Eclipsovu dostihovou kariéru v roce 1770 ukončil v jeho pouhých šesti letech nezájem soupeřů posílat své koně do předem prohraného dostihu.

Na Vánoce roku 1812 prchal Napoleon z Ruska. Přežil možná jen díky svému skvělému koni

Potom byl zařazen do chovu, v němž se také velmi významně prosadil. Do své smrti ve věku 25 let kryl každoročně na 50 klisen. Stal se tak otcem necelé tisícovky hříbat, z nichž 344 se později stalo vítězi slavných dostihů.

FOTO: Eclipse

Eclipse - Horses WorldEclipse - DSC_4937Eclipse - Atlas ObscuraEclipse - Kostra koně ´Eclipse´v muzeu – ScienceDailyEclipse - Plnokrevník Eclipse – wikipedia
Další fotky
Eclipse - Web Gallery of ArtEclipse - DSC_4872Eclipse - DSC_4848

Když Eclipse roku 1789 zemřel, bylo při pitvě zjištěno, že měl oproti normálu dvojnásobně velké srdce. Stal se také prvním koněm, který se dostal do muzea. Jeho kostra je vystavena ve „The Royal Veterinary College“, kde se také nedávno zjistilo, že Eclipsovy geny se vyskytují v rodové linii téměř 80 % současných dostihových koní. U žádného z jeho potomků se však jeho „srdeční vada“ neobjevila. V rámci projektu Eclipse (2005) britští vědci jeho DNA nadále studují.

 

Před 7 minutami
Léto pomalu končí. Ráno už je docela chladno a nad nedalekým Dunajem se vznáší hustá...
Před 2 hodinami
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Reklama