16℃
Dnes je 24. červenec , svátek má Kristýna

Zaznamenal prý Hitlerova poslední slova, ale zachránit ho z hořícího Berlína už nemohl

Další fotky

Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal se jedním z prvních pilotů Lufthansy a Hitler ho jmenoval velitelem Fliegerstaffel des Führers (Vůdcovy letecké služby). Ve vzduchu si poradit uměl, osudným se mu stalo až zranění utržené na zemi.

Reklama

Johann Peter Baur se narodil dne 19. června roku 1897 ve městě Ampfing v Bavorsku. Po dokončení reálné školy se vyučil obchodním prodejcem. V roce 1915 vstoupil do německého císařského letectva, kde byl přiřazen do záložní letky. Na jaře roku 1916 byl přeřazen ke I. Bavorskému leteckému oddílu. V červnu roku 1918 létal jako pilot s pozorovatelem od dělostřelectva v oblasti Champagne ve Francii, během jednoho z pozorovacích letů byl napaden čtyřmi nepřátelskými letouny, avšak dva se mu povedlo sestřelit a zbylé dva donutil přistát. Jeho pozorovatelem byl pozdější důstojník ve druhé světové válce, generál Georg von Hengl. Během války se mu postupně povedlo sestřelit devět nepřátelských letounů, za což byl oceněn Bavorským vyznamenáním za statečnost. Mezi léty 1919 až 1920 byl členem polovojenské skupiny Freikorps von Epp, tehdy pod velením Franze von Eppa, vysoce vyznamenaného německého veterána první světové války, politika a pozdějšího generála Wehrmachtu za druhé světové války.

Tajemství Hitlerova tajemníka Bormanna. Možná Vůdci zachránil život a měl oficiální milenku

Poté co bylo za podmínek Versaillské dohody rozpuštěno německé letectvo, začal Baur létat pro soukromé aerolinky. V roce 1926 se stal jedním z prvních šesti pilotů letecké společnosti Lufthansa. Během 30. let se počet jeho nalétaných kilometrů blížil miliónu. V únoru roku 1933 si jej Adolf Hitler vybral jako svého osobního pilota na plný úvazek. Společně s celou svou posádkou (palubní inženýr Max Zintl a radista Paul Leciejewski) souhlasil a tímto se stal členem Regierungsflugdienst (vládní letecké služby), která byla během druhé světové války přejmenována na Fliegerstaffel des Führers. Se vstupem do SS mu byla udělena hodnost SS-Standartenführer (plukovník). Zároveň se stal členem Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP).

Zpočátku létal s vládními činiteli včetně Adolfa Hitlera, později začal přepravovat i vysoké armádní důstojníky a hodnostáře mezi Berlínem, Wolfsschanze ve Východním Prusku a novým Hitlerovým polním velitelstvím Wehrwolf, které se nacházelo poblíž ukrajinského města Vinnica. Poté, co 19. 11. 1942 začala ruská protiofenzíva u Stalingradu (známá také jako Operace Uran), byly německá armáda spolu se zbytky italských a rumunských jednotek obklíčeny. Mezitím, co se Luftwaffe pokoušela zásobovat obklíčené jednotky ze vzduchu, nechal si Hitler na začátku prosince k sobě zavolat Baura.

Byl zřejmě svědkem Hitlerovy sebevraždy, dožil spokojeně v Mnichově. SS-Gruppenführer Hans Rattenhuber

Jeho sdělení bylo prosté: „Potřebuji mluvit s generálem Hansem Hubem a chci, abyste ihned letěl do Stalingradu, vyzvedl ho a přivezl sem.“ Pilotova reakce na nebezpečný úkol, který se mnohým letcům Luftwaffe už stal osudným, byla prostá. Baur pouze řekl: „Jawohl, mein Führer!“ (Provedu, můj Vůdče!) a okamžitě začal připravovat k letu stroj Focke-Wulf Fw 200. Brzy ráno odstartoval z východopruského Rastenburgu a směřoval k zásobovacímu letišti Morozovskoje. Dotankoval palivo, naložil zdravotnický materiál a přikrývky a bez stíhacího doprovodu odstartoval směrem Stalingrad, kde přistál na letišti Pitomnik. Zde naložil generála tankových vojsk Hubeho a tolik raněných, kolik jen mohl, a odletěl zpět.

Společně s Hitlerem 17. února roku 1943 těsně unikli sovětským jednotkám u ukrajinského Záporoží. Hitler projednával situaci s polním maršálem von Mansteinem v jeho štábu, když sovětští tankisté zaútočili na okrajový perimetr letiště. Tam jim ale došlo palivo. Baur potom v ten pravý okamžik upozornil Hitlera na hrozící nebezpečí a okamžitě s ním odletěl. Po Vůdcově boku pak sloužil až do konce války a strávil s ním i poslední hodiny v jeho bunkru v Berlíně. Mezi posledními Vůdcovými rozkazy bylo jednak ujmout se kremace jeho těla a těla Evy Braunové a také dopravit ministra Martina Bormanna s důležitými dokumenty do Flensburgu, kde se vytvářela nová vláda pod velením admirála Dönitze. Jako poslední dar od Hitlera dostal na památku a jako důkaz jeho vděku Vůdcův oblíbený obraz Friedricha II. Velikého.

Svatba na prahu smrti. Od života s Vůdcem Eva Braunová asi čekala víc…

Během noci na 1. květen během pokusu o útěk však Baur ztratil s Bormannem kontakt, když se jejich skupina připletla do přestřelky mezi tanky T-34 a i „tygry“. Když se Baur snažil uniknout, byl zasažen dávkou ze samopalu do nohy. Nebyl schopný utéci ani bojovat, a tak jej jeden sovětský voják zatáhl do blízké budovy a okradl ho. Nicméně mu zachránil život, neboť mu rány obvázal. Ještě před útěkem Baur spálil své pravé doklady a převlékl se do běžné vojenské uniformy, aby vypadal jako řadový německý voják. Jeho zranění však byla natolik vážná a měl tak silné bolesti, že se rozhodl odhalit svou pravou identitu v domnění, že mu bude poskytnuta lepší zdravotní péče. Sověti ho však ihned předali důstojníkům NKVD, kteří ho vyslýchali tak dlouho, dokud neupadl do bezvědomí. Teprve poté byl odvezen do polní nemocnice, kde mu byla kvůli infekci a nepovedené operaci amputována noha pod kolenem. V listopadu roku 1945 byl převezen k dalším výslechům NKVD do Moskvy do vězení Butyrka. Mučení dohnalo Hanse Baura až na pokraj sebevraždy. Sovětským tribunálem byl odsouzen na 25 let nucených prací, avšak v říjnu roku 1955 byl společně s dalšími vězni propuštěn. Vrátil se zpět do Německa, kde sepsal svoji autobiografii a paměti. Hans Baur zemřel dne 17. února roku 1993 v bavorském městě Herrsching. Pochován a zpopelněn byl na hřbitově v Mnichově.

Pokud jde o rodinný život, Hans Baur se roku 1923 oženil s Elfriede Braurovou. V příštím roce se jim narodila jediná dcera Ingeborg. Elfriede zemřela v roce 1935. Jeho druhá manželka, Maria, se kterou měl dvě dcery, zemřela, když byl v zajetí v Sovětském svazu. Třetí manželka, Cresentia, ho přežila.

FOTO: Hitlerův pilot

Hitlerův pilot - Hans Baur v uniformě Oberführera (plukovníka) – wikipedieHitlerův pilot - Adolf Hitler a Hans Baur – dailymailHitlerův pilot - Baur byl na svatbě Hitlera a Eva Braunové – Daily ExpressHitlerův pilot - Hans Baur – Byl jsem Hitlerův pilot – kniha – amazonHitlerův pilot - Hans Baur (pilot) – www.whosdatedwho.
Další fotky
Hitlerův pilot - Hans Peter Baur (1897 – 1993) – Find A GraveHitlerův pilot - Hitler a Hans Baur – lapatillaHitlerův pilot - Hitler a jeho pilot Hans Baur – lapatilla.Hitlerův pilot - Hitler a jeho spolehliv pilot Baur – lapatillaHitlerův pilot - FW 200 „Condor“Hitlerův pilot - Hrob Hanse Baura – Find A GraveHitlerův pilot - Hrob Hanse Baura – Find A GraveHitlerův pilot - Náhrobní deska Hanse Baura – Find A GraveHitlerův pilot - Uniforma SS Hanse Baura – LiveAuctioneers

Poslední slova Adolfa Hitlera před jeho smrtí byla údajně objevena právě v Baurově deníku, kde se píše: „Hitler za mnou přišel a řekl, že dnes skončil. Vzal mě za obě ruce. „Baure, chci se s tebou rozloučit. Nastal čas. Moji generálové mě zradili. Moji vojáci nechtějí pokračovat, a tak já také nemohu pokračovat.“ Snažil jsem se ho přesvědčit, že máme stále k dispozici letadla a že s ním mohu odletět do Japonska, do Argentiny nebo k jednomu ze šejků, kteří patřili mezi jeho přátele kvůli stejnému postoji k Židům. „Válka skončí pádem Berlína. A já stojím nebo padám s Berlínem“, řekl Hitler. „Člověk musí sebrat dostatek odvahy, aby mohl čelit následkům, a proto teď má cesta končí. Vím, že mě zítra budou miliony lidí proklínat, ale to je osud. Rusové dobře vědí, že jsem tady v tomto bunkru a obávám se, že mohou použít plyn. Jsou zde sice odsávače plynu, ale mohu jim věřit, že budou fungovat? V každém případě nedůvěřuji a dnes končím.“

Včera, 17:30
V protektorátu Čechy a Morava nebylo nenáviděnějšího nacisty než Karla Hermanna Franka. To on stál...
Včera, 17:09
Pražský magistrát stále hledá místo pro umístění Slovanské epopeje. V současné době prověřuje prostory, které...
Včera, 16:00
Pamatujete si ještě na Moniku Lewinskou? Jako stážistka byla po vůli americkému prezidentovi Billu Clintonovi...
Včera, 14:00
Zákolany u Kladna jsou u starší generace neodmyslitelně spjaty s dělnickým hnutím. Ladislav Zápotocký –...
Včera, 11:30
Což je záliba pro kapitána dopravního letadla trochu neobvyklá. Robert „Bob“ Pearson ovšem miluje létání...
Včera, 11:03
Kouzelné Jižní Čechy patří k nejvyhledávanějším oblastem České republiky. Tato dvě místa nedaleko Českých Budějovic...
Včera, 10:24
Ringhofferovi byla pražská německá rodina podnikatelů a průmyslníků. Zprvu vyráběli pivovarské a cukrovarnické zařízení, později...
Včera, 10:00
Na zahrádce všechno kvete a bují. Za pár týdnů budeme sklízet například první rajčata. Aktuálně...
Včera, 08:30
Obliba velkých i malých pivovarů je stálá a tak není divu, že sou často cílem...
Včera, 08:00
Známý americký spisovatel a humorista Mark Twain prohlásil: „Kdyby bylo možno zkřížit člověka s kočkou,...
Reklama