13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Zázračný ocet. Kromě toho, že je dobrý na tlačenku, má opravdu všestranné využití

Další fotky

Čas od času se hodí mít po ruce nějakou tu osvědčenou radu, když si člověk sám není jistý. Někdo zaloví na internetu, někdo zavolá kamarádce nebo mamince, najdou se i hospodyňky, které si vedou poctivě zápisky o všem, co jim pomohlo na to či ono. Pár takových šikovných a praktických rad jsme tentokrát odposlechli.

Reklama

Jedna zkušená hospodyňka bělí záclony pomocí modrého inkoustu. Do vany napustí studenou vodu, vlije tam celou lahvičku inkoustu, záclony potopí a čeká, až voda zesvětlá. Čas nehlídá a na nějakém tom litru vody také nesejde. Zkrátka, až má voda barvu jako světlé nebe, záclony vyndá a nechá uschnout. Divila se, že to neznám. Copak o to, já jsem o tom slyšela, ale chybí mi ta odvaha.

Jiná paní odkryla tajemství praní drobného prádla. Používá staré povlaky od polštářů. Jeden má na ponožky, další na spodní prádlo a tak dále. Prádlo se nerozběhne a odpadá složité hledání. Paní má povlaky v koši na prádlo a rovnou je plní, čímž ušetří i čas při třídění prádla.

FOTO: Praktické rady potřetí

Praktické rady potřetí - inkoustPraktické rady potřetí - mikinaPraktické rady potřetí - žínkaPraktické rady potřetí - pěnaPraktické rady potřetí - povlečení
Další fotky
Praktické rady potřetí - peříPraktické rady potřetí - kýcháníPraktické rady potřetí - ocet

Další rady přinesla kamarádka: její dcerka měla mikinu s obrázkem. Když z ní vyrostla, byla smutná, že se s ní musí rozloučit. Maminka nelenila, vystřihla čtverec v místě obrázku a ušila dcerce žínku. Ta ji miluje a báječně si s ní při koupání vyhraje. Vzhledem k tomu, že mikinu zakoupili v sekáči za pár korun, tohoto razantního zákroku nelitovala.

Do špinavé termosky se dostává hodně těžko. Rada je nablízku: půl litru vody a dvě lžíce sody. Po několika hodinách vylít, vypláchnout jarovou vodou a důkladně vypláchnout horkou vodou.

Nesmrtelné rady a návody. Víte, že vejce není jen k jídlu? A že dětský zásyp není jen na dětský zadeček?

Další zázračný prostředek je ocet. Má opravdu všestranné využití. Kromě toho, že je dobrý na tlačenku, pomůže i při běžných činnostech v domácnosti. Nádherně oživí barvu dřevěného nábytku, funguje na koberec či koženou sedačku. Jedna paní s ním čistí lakovanou podlahu. Když jej přidáme při praní k prášku, nemusíme se bát, že se prádlo obarví. A jeho charakteristický zápach není na závadu. Časem vyprchá.

A jedna rada ryze pánská, pozor! Někdy jsou totiž i muži hospodyňky: zašlý flek z látky zmizel poté, co jej pán potřel pěnou na holení. Po chvíli působení na postiženém místě ji setřel vlhkým hadříkem a lehce přepral v jemném vlasovém šamponu.

Škrábe vás v krku, jste nachlazení a bolí hlava? Zamyslete se nad sebou, zdraví je v naší hlavě

A ještě jednou ocet: tentokrát smíchaný se solí. Roztokem čas od času potřeme nerezový dřez a opláchneme. Bude zářit i bez použití drahých a neekologických čisticích prostředků.

V době zvýšené koncentrace alergiků se přikrývky a polštáře nacpané peřím už moc nepoužívají. Ale když přece, potom se tyto lůžkoviny mají větrat v průvanu, nikoli na přímém slunci. Na slunci peří vysychá a pak se láme, tím vzniká prach a po něm kýcháme ještě víc.

 

Před 41 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama