4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Zázračný ocet. Kromě toho, že je dobrý na tlačenku, má opravdu všestranné využití

Další fotky

Čas od času se hodí mít po ruce nějakou tu osvědčenou radu, když si člověk sám není jistý. Někdo zaloví na internetu, někdo zavolá kamarádce nebo mamince, najdou se i hospodyňky, které si vedou poctivě zápisky o všem, co jim pomohlo na to či ono. Pár takových šikovných a praktických rad jsme tentokrát odposlechli.

Jedna zkušená hospodyňka bělí záclony pomocí modrého inkoustu. Do vany napustí studenou vodu, vlije tam celou lahvičku inkoustu, záclony potopí a čeká, až voda zesvětlá. Čas nehlídá a na nějakém tom litru vody také nesejde. Zkrátka, až má voda barvu jako světlé nebe, záclony vyndá a nechá uschnout. Divila se, že to neznám. Copak o to, já jsem o tom slyšela, ale chybí mi ta odvaha.

Jiná paní odkryla tajemství praní drobného prádla. Používá staré povlaky od polštářů. Jeden má na ponožky, další na spodní prádlo a tak dále. Prádlo se nerozběhne a odpadá složité hledání. Paní má povlaky v koši na prádlo a rovnou je plní, čímž ušetří i čas při třídění prádla.

FOTO: Praktické rady potřetí

Praktické rady potřetí - inkoustPraktické rady potřetí - mikinaPraktické rady potřetí - žínkaPraktické rady potřetí - pěnaPraktické rady potřetí - povlečení
Další fotky
Praktické rady potřetí - peříPraktické rady potřetí - kýcháníPraktické rady potřetí - ocet

Další rady přinesla kamarádka: její dcerka měla mikinu s obrázkem. Když z ní vyrostla, byla smutná, že se s ní musí rozloučit. Maminka nelenila, vystřihla čtverec v místě obrázku a ušila dcerce žínku. Ta ji miluje a báječně si s ní při koupání vyhraje. Vzhledem k tomu, že mikinu zakoupili v sekáči za pár korun, tohoto razantního zákroku nelitovala.

Do špinavé termosky se dostává hodně těžko. Rada je nablízku: půl litru vody a dvě lžíce sody. Po několika hodinách vylít, vypláchnout jarovou vodou a důkladně vypláchnout horkou vodou.

Nesmrtelné rady a návody. Víte, že vejce není jen k jídlu? A že dětský zásyp není jen na dětský zadeček?

Další zázračný prostředek je ocet. Má opravdu všestranné využití. Kromě toho, že je dobrý na tlačenku, pomůže i při běžných činnostech v domácnosti. Nádherně oživí barvu dřevěného nábytku, funguje na koberec či koženou sedačku. Jedna paní s ním čistí lakovanou podlahu. Když jej přidáme při praní k prášku, nemusíme se bát, že se prádlo obarví. A jeho charakteristický zápach není na závadu. Časem vyprchá.

A jedna rada ryze pánská, pozor! Někdy jsou totiž i muži hospodyňky: zašlý flek z látky zmizel poté, co jej pán potřel pěnou na holení. Po chvíli působení na postiženém místě ji setřel vlhkým hadříkem a lehce přepral v jemném vlasovém šamponu.

Škrábe vás v krku, jste nachlazení a bolí hlava? Zamyslete se nad sebou, zdraví je v naší hlavě

A ještě jednou ocet: tentokrát smíchaný se solí. Roztokem čas od času potřeme nerezový dřez a opláchneme. Bude zářit i bez použití drahých a neekologických čisticích prostředků.

V době zvýšené koncentrace alergiků se přikrývky a polštáře nacpané peřím už moc nepoužívají. Ale když přece, potom se tyto lůžkoviny mají větrat v průvanu, nikoli na přímém slunci. Na slunci peří vysychá a pak se láme, tím vzniká prach a po něm kýcháme ještě víc.

 

Před 54 minutami
Jeden den křičel, že ho potkal fantom, druhý den si stěžoval, jak mu mozek rozežírají...
Před 37 minutami
Tento egyptský světec a mučedník dokázal něco jinak nemožného. Po krutém mučení si zpíval a...
Před 2 hodinami
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 2 hodinami
Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však...
Dnes, 12:30
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Dnes, 11:00
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Dnes, 09:00
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
Včera, 18:30
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Včera, 17:00
Nevelká obec Čenkov leží na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Už desátým rokem stojí u...
Včera, 15:00
Rtuť je velmi tajemná substance. Substance s magickými vlastnostmi, od nejstarších dob. Již její latinský...
Včera, 14:02
Antonín Smrček (*11. prosince 1859 v Brodku u Prostějova) absolvoval roku 1884 českou techniku v...
Reklama