-6℃
Dnes je 23. únor , svátek má Svatopluk

Zdá se vám, že mrzne? Před 90 lety bylo hůř. Rekord naměřený 11. února 1929 dosud nepadl!

Další fotky

Únor je nejchladnější měsíc, vrchol zimy a skauti a indiáni ho nazývají měsícem hladu. Jeho jméno se odvozuje od slova nořit – led na vodě se při tání ponořuje a vynořuje. Zrovna tak se ztuhlá země noří, když sníh a led povoluje, noří se ve vodu a bláto.

Reklama

Hovoří o tom i pranostiky: Na sv. Blažeje (3. únor) pije skřivan z koleje. Když na sv. Valentina (14. únor) napije se z koleje pták, tak se na Matěje (24. únor) napije z ní vůl. Na sv. Matěje pije skřivan z koleje. Občas přijde v únoru obleva, ale to se v zimě na začátku roku 1929 nestalo, ledových dnů bylo 62 v řadě. Jak to víme?

V letech 1921 až 1945 působila ve Stecherově mlýně meteorologická stanice, která byla součástí sítě Československého státního ústavu meteorologického. Přesunul ji sem středoškolský profesor Jaroslav Maňák (1881-1965), který od roku 1911 vyučoval matematiku a fyziku na České státní vyšší reálce. K 1. červenci 1921 přemístil Jaroslav Maňák stanici na Stecherův mlýn, protože podle něj byla obsluha stanice a její kontrola v budově školy obtížná. Stanice byla umístěna na tehdejší květinové zahrádce, dnes je tam trávník, 28 m od budovy mlýna a 5 m od náhonu. Jaroslav Maňák měl ve Stecherově mlýně letní byt, jelikož jeho manželka Marie byla dcerou majitelů Antonína Františka a Josefy Stecherových.

Sovětští polární letci byli skuteční hrdinové. Nelze je opomíjet jen proto, že sloužili SSSR

V době nepřítomnosti profesora Maňáka pořizovali záznamy měření zaměstnanci mlýna, kteří byli od pana profesora řádně vyškoleni. O záznamy pozorování se starali také Maňákovi synové Jaroslav a Jiří. Maňák dovybavil meteorologickou stanici na takovou úroveň (mj. barograf, termograf, hygrograf, ombrograf, heliograf a staniční tlakoměr), že byla evidována jako stanice I. řádu. Počítal s tím, že tato stanice bude moci sloužit také jako tzv. letecká hlídka, která poskytuje informace o počasí pilotům letícím nad územím jižních Čech.

Dne 11. února 1929 byla ve Stecherově mlýně naměřena nejnižší teplota v historii na území České republiky i celého Československa: -42,2 0C. Zima na začátku roku 1929 byla mimořádně studená, samotný únor byl, podle měření v Klementinu, s průměrnou teplotou minus 11,0 0 C nejstudenějším měsícem století. Už leden měl průměrnou teplotu velmi nízkou – minus 5,4 0 C.

Opět nás postihla tzv. fabiánská zima. Dřív šlo za takových mrazů skutečně o život

Sněhová pokrývka byla v republice rovněž vysoká, v Praze byla kolem 30 cm. Důsledky zimy – zmrzlo ½ až ⅔ ovocných stromů, půda promrzla do hloubky jednoho metru, přezimující obilí utrpělo značné škody. Ptáci padali zmrzlí ze stromů. Sníh byl sypký a snadno se tvořily vysoké závěje, což na železnici způsobovalo opakované dopravní kalamity.

Pokud někde vznikl požár, těžko se hasil, neboť hasičům zamrzaly hadice. Nastal nedostatek uhlí, stojící vagony přimrzaly ke kolejím. Vlaky téměř nejezdily. Umrzlo mnoho lidí bez stálého přístřeší, podle dobového tisku „potulných dráteníků, řada kočujících cikánů i jejich koně“.

Bílé Vánoce? Kdykoliv napadne v Praze sníh, je to paráda. Jako před lety za První republiky

Na letištích museli vytápět hangáry a zvláště dávat pozor na vrata, aby nezamrzla. Jednotlivé lety nabíraly zpoždění, žádná letecká společnost však nezdražila letenky. Firma Baťa zdarma dodala zimní boty všem, kdo na letišti ve Kbelích pracovali.

Průměrné únorové teploty odpovídaly podmínkám v ruském Archangelsku, který leží blízko severního polárního kruhu. Lépe nebylo ani jinde v Evropě. Moře zamrzlo v chorvatském Šibeniku, zamrzlo i Baltské moře a laguna v Benátkách.

FOTO: Rekordní zima 1929

Rekordní zima 1929 - Železnicniční doprava v zimě 1929 – Rodina.czRekordní zima 1929 - Arktická zima 1928-1929 – Časopis VesmírRekordní zima 1929 - Letecký nadšenec profesor Jaroslav Maňák se syny Josefem (1918) a Jiřím (1916) – Info.czRekordní zima 1929 - Zima 1929 – flyingrevueRekordní zima 1929 - Krutá zima 1929 – fylingrevue
Další fotky
Rekordní zima 1929 - Krutá zima na kbelském letišti v Praze v roce 1929. – flying revueRekordní zima 1929 - Odhazování sněhu – technicke-pamatky.czRekordní zima 1929 - Odklízení sněhu – Diskuse o počasíRekordní zima 1929 - Profesor Jaroslav Maňák u meteriologické stanice ve Stechorově mlýně v r. 1932 – budejckadrbna.czRekordní zima 1929 - Zamrzlý Dunaj – Nun.skRekordní zima 1929 - Zamrzlý Dunaj – SME DomovRekordní zima 1929 - Zima 1929 – zeleznicar.cd.czRekordní zima 1929 - Zima na československých hranicích, únor 1929. – týdenRekordní zima 1929 - Zima století – info.czRekordní zima 1929 - Zima v r. 1929 – Meteorologická stanice MaruškaRekordní zima 1929 - Zima na Frýdlantsku v roce 1929. – týden.cz

Ministerstvo školství zastavilo výuku ve školách. I když se ve třídách topilo celou noc, zamrzlá byla i vnitřní okna. Jedna obava se ale přece jen nesplnila, a to obava z jarních povodní. Nenastala žádná prudká obleva, mráz ustupoval pomalu a led a sníh odtávaly postupně. Na stinných místech vydržel sníh až do května. Posunuly se i začátky jarních prací. Zemědělci začali sít až v dubnu, a to ještě teple oblečeni.

Jak bychom asi takovým mrazům čelili dnes? Katastrofické scénáře počítají s možným teroristickým útokem, počítají také s tak extrémními mrazy?

 

 

Včera, 17:30
O životě v buddhistickém klášteře vyprávěla mniška Tenzin Palmo, jež se narodila v Praze, vystudovala...
Včera, 16:36
Za svůj oblouk vděčíš překonané krizi Lidská řeč je nekonečný vzdušný most V každém objeví...
Včera, 16:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 16:00
Východní komunistické cenzuře a nesvobodě padlo za oběť mnoho děl pocházejících ze Západu obecně a...
Včera, 15:27
Krajská hygienická stanice Středočeského kraje zkontrolovala v loňském roce 2 366 stravovacích zařízení, 141 dětských...
Včera, 14:00
Všichni jsme zvyklí na fakt, že pokud chceme psát esemesky a telefonovat, musíme mít v...
Včera, 14:00
Víte, co je to mýdlový sliz? Dá se to vyrobit doma. A dá se s...
Včera, 12:32
V Uměleckoprůmyslovém muzeu skončila v roce 2017 rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné významně rozšířila výstavní...
Včera, 11:30
Vyprávěly se o něm hrozné věci, byl odsouzen k trestu smrti, nakonec zemřel v poklidu...
Včera, 10:00
Orthorexie je neznámá, přesto velmi častá, porucha příjmu potravy. Jedná se o člověka, který má...
Včera, 08:00
Novodobý termín, jehož kořeny však sahají do dávné minulosti. Co svět světem stojí, nebyla šuškanda...
Reklama