Žďár nad Sázavou má své úly! V budoucnu možná i online

19.7.2022
Redakce

Město Žďár nad Sázavou dalo osadit pět včelích úlů poblíž budovy úřadu v Žižkově ulici. Úly jsou oddělené zelení, upozorňuje na ně výstražná cedule. První med očekává radnice příští rok, využívat by ho mohla i jako propagační předmět.

U žďárského městského úřadu je parkoviště pro auta i parky, v blízkosti protéká Sázava. S nápadem dát tam včelstva přišli pracovníci města. Včelaři úly nainstalovali v pondělí k večeru, jsou na pravé straně směrem od parkoviště k úřadu. „Rádi bychom tímhle způsobem podporovali a propagovali včelaření, v plánu jsou třeba exkurze. Do budoucna uvažujeme o tzv. online úlu s webkamerou,“ uvedla Hana Daďourková z městského odboru životního prostředí.

Pět včelích oddělků město koupilo od včelaře Milana Dvořáčka ze Sazomína, který se bude o městské včely zároveň starat. „Letos se budou včely adaptovat na nové stanoviště a připravovat na zimu. Včelař je bude přikrmovat cukerným roztokem a preventivně ošetřovat proti parazitům,“ uvedla Tereza Dejmalová, která se o projekt stará.

Včely budou teprve sílit, včelaři proto odhadují, že z jednoho včelstva může být deset až 15 kilogramů medu. Běžný roční průměr je podle nich okolo dvaceti kilogramů medu na včelstvo, záleží ale na podmínkách a počasí. Pořízení úlů, včelstev a péče o ně budou letos stát 44 tisíc korun, v dalších letech budou podle města náklady podstatně nižší.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte