Zdravotní sestry vidí smysl své práce hlavně v pomoci druhým, vyplynulo z ankety

Největší motivací k práci je pro nelékařský zdravotní personál (tedy převážně všeobecné sestry) možnost pomáhat druhým lidem. Finanční ohodnocení je zmiňováno až na druhém místě. Vyplývá to z dotazníkového šetření ministerstva zdravotnictví, které se uskutečnilo mezi srpnem a říjnem. Ministerstvo nyní zveřejnilo výsledky.

„Odpovědi nám zaslalo přes 15 tisíc respondentů, což lze skutečně považovat za dostatečně reprezentativní vzorek. Všem, kteří dotazníku věnovali svůj čas, velice děkuji. Díky vám máme zpětnou vazbu z terénu, která nám pomůže reagovat na skutečné problémy, což bychom nikdy ‚od stolu‘ nezvládli,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Administrativa ve zdravotnictví. Budou mít sestry konečně více času na pacienty?

Cílem dotazníku podle něj bylo zmapovat například názory na pracovní a platové podmínky, důvody odchodu ze zaměstnání a faktory, které ovlivňují spokojenost zaměstnanců na pracovišti, jako je třeba administrativní zátěž, kvalita stravování či mezilidské vztahy. Pracovníci odpovídali anonymně. Nejvíce odpovědí přišlo od všeobecných sester u lůžka s delší než desetiletou praxí.

Problémy – mzdové podmínky a administrativní zátěž

Z výsledků ankety vychází, že více než 80 procent pracovníků je se svou aktuální pracovní pozicí spokojeno. „Na otázku, co je motivací k práci, nejvíce respondentů (68,1 procenta) odpovědělo, že možnost pomáhat druhým lidem. Motivace finančním faktorem skončila až na druhém místě, jako třetí motivaci v pořadí uvedli kolektiv. Téměř dvě třetiny respondentů (60 procent) neplánuje v letošním roce odchod ze stávajícího zaměstnání, nicméně necelých 76 procent respondentů považuje za nejčastější důvod odchodu svých kolegů ze zaměstnání mzdové podmínky,“ uvedlo ministerstvo.

FOTO: Zdravotní sestry berou práci jako poslání pomoci druhým

Zdravotní sestry berou práci jako poslání pomoci druhým - Nurse preparing syringe and nurseZdravotní sestry berou práci jako poslání pomoci druhým - sestra, dokumentace, ošetřovatelství, zdravotníci_depositphotos

Pracovnice a pracovníci často zmiňovali jako problém administrativní zátěž. Ta je podle ministra pomalu redukována, v červenci začne být účinná novela zdravotnické dokumentace, která podle něj přináší výrazné zjednodušení. Ulehčení práce by měla podle slov Vojtěcha přinést i elektronizace zdravotnictví. Ministerstvo chce také mimo jiné posílit postavení všeobecných sester v systému zdravotní péče.

Dnes, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Dnes, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Dnes, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Reklama