Ze dne na den přišel o vše. Před 123 lety se narodila ikona meziválečné hudby

24.3.2022
Jaroslav Svoboda

Rudolf Antonín Dvorský byl českým hudebním skladatelem, kapelníkem, klavíristou, zpěvákem a nakladatelem. Největší popularity dosáhl v meziválečném období, jeho obliba však trvá dodnes. Mezi jeho následovníky patří například Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Ikona československé taneční hudby se narodila přesně před sto lety.

Rudolf Antonín Dvorský, známý spíše jako R. A. Dvorský se narodil 24. března 1899 ve Dvoře Králové nad Labem. Absolvoval obchodní školu a stal se účetním v pivovaře. V roce 1918 však zvítězila touha po skládání písní nad kancelářským povoláním. Soukromě studoval hudbu a stal se hudebním redaktorem v nakladatelství Springer. Jako zpěvák, kapelník, skladatel a textař působil v kabaretech Lucerna a Červená sedma.

Založil dokonce svůj vlastní orchestr pěvecké skupiny, nejznámější jsou jeho Melody Boys, u kterých byl frontmanem. Tento orchestr si zahrál i v několika filmech, jmenujme například Muži v offsidu nebo U pokladny stál. S jeho uskupením zpívaly opravdové hvězdy své doby jako například Inka Zemánková či Arnošt Kavka.

Čau lásko, já znám lásky pád. Tak se možná Karel Gott loučil se svými deseti osudovými ženami. Jedenáctou si vzal

Dvorský hercem

R. A. Dvorský nebyl však jen hudebníkem, v několika filmech si dokonce zahrál, z těch nejznámějších například ve filmu Muži v offsidu, Revizor, U pokladny stál, Dobrý voják Švejk, Madla zpívá Evropě a objevil se dokonce v titulní roli ve filmu Krb bez ohně.

Dvorský podnikatelem

V předválečných letech byl i úspěšným podnikatelem v hudebním průmyslu. Od roku 1933 vlastnil podíl akcií gramofonové společnosti Ultraphon a byl i členem správní rady. V roce 1936 založil vlastní hudební nakladatelství, kde se soustředil na vydávání moderní taneční hudby. Vydával rovněž texty a skladby z her Osvobozeného divadla.

Uplynulo 302 let od smrti muže, který do Čech přinesl baroko. Zanechal po sobě známé stavby

Po válce přišel o vše

Podnikání se věnoval i po druhé světové válce. Své nakladatelství dostal na špičkovou úroveň, kdy dokonce uzavřel smlouvu s americkým nakladatelstvím Mills Music Inc. Poté však přišla těžká rána v podobě úmrtí syna Miroslava v roce 1947, který měl nakladatelství převzít. V roce 1949 pak přišlo znárodnění jeho firmy a celé nakladatelství převzalo nakladatelství Orbis. Dvorského zaměstnali v redakci Hudební matice, od roku 1952 pak pracoval jako referent ve Státním nakladatelství hudby.

R. A. Dvorský tak přišel o vše, na čem třicet let úspěšně pracoval.

Dostal se dokonce do vězení

S přítelem Pavlem Johnem, který byl radiotelegrafistou ČSA, začal krátce po roce 1948 zvažovat odchod do zahraničí. Plán útěku počítal dokonce s únosem dopravního letounu při zkušebním letu a přistáním na louce u obce Dřevčice, kde se k nim měl připojit zbytek skupiny. Dvorský nakonec od plánu upustil, ovšem ani to ho neuchránilo od zatčení a uvěznění. Na jaře roku 1954 byl obviněn z vlastizrady a odsouzen na pět let. Odvolací soud následně rozsudek zmírnil na tři a půl roku. Odpykal si polovinu trestu a propuštěn byl 10. května 1956.

Ředitele v Obecné škole měl hrát někdo jiný, kvůli Švejkovi musel Hrušínský přibrat 20 kilo

V umělecké činnosti pokračoval ještě v šedesátých letech

Koncem roku 1956 si Dvorský podal žádost vykonávat estrádní činnost, které bylo prezidentskou kanceláří vyhověno. A tak spolu s Hanou Vítovou, Jaroslavem Vojtou, Janem Pixou a Otto Kinským vystupoval v pásmu Utíká to, utíká. Vystupoval v televizi i rozhlase, kde měl dokonce svůj vlastní pořad. Jeho píseň Ráno a večer se pak v roce 1959 umístila na třetím místě v populární soutěži Hledáme písničku pro všední den.

R. A. Dvorský umírá 2. srpna 1966, urna s jeho popelem je uložena na lesním hřbitově ve Dvoře Králové.Nepřehlédněte