Ze „sudeťáka“ českou filmovou hvězdou

Do paměti televizních diváků se nesmazatelně zapsal jako knížepán z pohádky Princezna ze mlejna nebo Řimbuch z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Rodilý Němec, který se vyhnul poválečnému odsunu se tak stal stálicí české kinematografie.

Oto Ševčík se narodil 23. října 1931 v Karviné. Původem sudetský Němec, syn majitele realit a učitelky žil v české části Těšína. Studoval německé školy, ale po skončení druhé světové války nebyl díky stáří otce a nemocné matce odsunut do Německa. Jako Němec, který navíc neumí česky však neměl dobré vyhlídky na budoucnost.

Přes prázdniny se naučil česky, z německé tercie přešel do české na těšínském gymnáziu. I když rodina neměla kvůli malé penzi dostatek peněz, pokračoval v dalších studiích. Umělecky působil už jako student. Zpíval v pěveckých sborech, hrál s ochotníky a činný byl i ve školním souboru.

První dáma českého filmu zůstala dámou do posledního vydechnutí

Díky svému původu měl role jasné

Jeho německý původ mu předurčil role Němců, nacistických důstojníků a vojáků. Od 60. let, kdy vstoupil do filmu si zahrál například dezertéra Willyho (Smrt si říká Engelchen), důstojníka SD (Atentát), důstojníka SS Fridricha (Sedm havranů) nebo však také podvedeného Francouze ve filmu Co je doma, to se počítá pánové.

Svůj původ využil i ve filmu Musíme si pomáhat, kdy nadaboval Vladimíra Marka, který hrál důstojníka SS. Rodilá němčina tak postavě dodala opravdový šmrnc.

Mikulášské překvapení pro děti v Thomayerově nemocnici: Přišel za nimi čert Zdeněk Troška

Většina si vybaví komediální postavy

Ovšem, velké části publika se vryl do paměti coby nafoukaný knížepán z Princezny ze mlejna. Jeho pěvecké vystoupení na hrázi bylo krásnou přehlídkou decentního humoru, kterým však dokázal rozesmát až k popukání. Právě pro jeho vlohy si ho režisér Zdeněk Troška vybral. A vybral si ho i do předešlé pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, kde ztvárnil postavu zloducha Řimbucha.

Polistopadová éra

Po listopadu 89 vedl jako umělecký šéf Národní divadlo v Brně (1989 – 1990) a Divadlo pod Palmovkou (1990 – 1992). Poté jako režisér hostoval na pražských scénách Divadla v Řeznické, Národního divadla, Hudebního divadla v Karlíně a Divadla ABC.

Troška s Přeučilem, Hruškovou, Pachmanem, Hořínkovou a dětskými hvězdami pokřtili Nastydlá strašidla

Nechyběly ani zahraniční nabídky

Ševčík byl také využíván zahraničními filmovými a televizními produkcemi. Nejen pro svou jazykovou vybavenost v němčině, ale především pro celkovou práci se svým podmanivým hlasem. V lecčems byl podobný Miroslavu Moravcovi, toho podle hlasu také každý poznal.

A také učitel

Byl také pedagogicky činný na katedře operní režie pražské HAMU. Získal Cenu Senior Prix (2002). Bohužel, umírá na rakovinu 25. února 2003 v Praze ve věku nedožitých dvaasedmdesáti let.

Dnes, 16:26
Alespoň tak o tom vypráví anglická legenda z 11. století o lady jménem Godiva, manželce nadutého,...
Dnes, 14:45
Ředitelství silnic a dálnic zahájí 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020 (CSD). Výstupy z CSD...
Dnes, 14:00
Bylo to v době, kdy se římské impérium začalo zalykat vlastní velikostí. SPQR se rozkládalo...
Dnes, 11:31
Jak jsme se okrajově zmínili v nedávno publikovaném příspěvku na webu Našeho Regionu o hypotetické...
Dnes, 09:59
Srážka dvou vlaků, při níž přišlo o život 42 cestujících, se stala v pražských Kbelích...
Dnes, 08:12
Začátek léta má většina z nás spojen s borůvkami. Někdo na ně vyrazí s bandaskou...
Včera, 16:02
Protože to je barva holčičí a žádná normální osoba mužského rodu přece nechce být osobou...
Včera, 14:00
Císař rozhodně dnes nemá dobrou náladu. Jeho služebnictvo už si ani nepamatuje, kdy se naposledy...
Včera, 11:20
Středověký a nedobytný, po staletí shlížející na soutok Vltavy a Otavy, to je gotický královský...
Včera, 09:40
Český stavitel a architekt německého původu Kryštof Dientzenhofer byl ve své době jedním z nejvyhledávanějších...
Reklama