20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Ze všeho měla legraci a sršela z ní dobrá nálada, vzpomíná Ondřej Kepka na Aťku Janouškovou

Po úmrtí herečky, dabérky a zpěvačky Aťky Janouškové (16. března 1930 Praha – 7. března 2019) na ni zavzpomínali lidé, kteří se s ní měli možnost setkat. Herec a šéf Herecké asociace Ondřej Kepka ji naposledy viděl pár dní před úmrtím, když s ní dělal rozhovor a fotil ji pro časopis Doba seniorů. Renáta Štastná jí věnovala dvě stránky ve své knížce, jejíž se malá velká dáma stala kmotřičkou.

Reklama

„Zazvonil jsem u jejího bytu ve Strašnicích s mírnými obavami. Přeci jen jsme se osobně ani profesně příliš často nepotkávali. Mé obavy byly zbytečné, což jsem záhy pochopil,“ uvedl ve vzpomínce, zaslané Našemu REGIONu. „Hned ve dveřích ze mě spadly veškeré obavy! Objevila se milá tvář a měl jsem hned pocit, že jsme nejlepší kamarádi. Nic nebyl problém, ze všeho měla legraci a sršela z ní dobrá nálada. Smála se, když jsem ji fotil v sedě „na bobku“, protože jsem chtěl zachovat to nejzákladnější pravidlo – že nejlepší fotky se mají fotit s fotoaparátem na úrovni tváře člověka,“ pokračoval.

Knihu vzpomínek Retro/ Republika pokřtili Aťka Janoušková, Václav Žmolík a Slávek Boura

Na svět se dívala odspodu a přitom měla nadhled

„I když ona je na ten svůj „podhled“ jistě zvyklá, přemýšlel jsem, jak muselo být pro ni těžké, když se musela celý život dívat na svět „odspodu“ a přitom měla v životě tak krásný „nadhled“,“ řekla. Nenapadlo by ho tehdy ani omylem, že Aťku Janouškovou vidí naposledy. „Je mi smutno. Smutno z toho, že odchází takhle skvělá a velká herecká generace. Garda profesionálů a lidí, pro které ten kumšt byl v podstatě posvátný,“ doplnil Kepka, který je synem herečky Gabriely Vránové, jež zemřela loni ve věku 78 let. Týden po úmrtí Aťky Janouškové zase odešel Stanislav Zindulka, s kterým se Kepka, s nímž se televizní diváci mohli prvně setkat coby s Honzíkem ze seriálu Arabela, také rozloučil.

FOTO: Aťka Janoušková a Ondřej Kepka

Aťka Janoušková a Ondřej Kepka - Atka Janouskova foto Ondrej KepkaAťka Janoušková a Ondřej Kepka - Kepka JanouskovaAťka Janoušková a Ondřej Kepka - Atka Janouskova foto Ondrej Kepka2Aťka Janoušková a Ondřej Kepka - Renáta Šťastná – na besedě v Lidicích – foto archiv Renáty Šťastné

Renáta Šťastná: Aťka Janoušková mi dala kus sebe

Na Aťku Janouškovou zavzpomínala i Renáta Šťastná, externí redaktorka Našeho REGIONu a autorka knihy Retro/ Republika, kde dvě stránky věnovala právě této malé velké dámě, která měla radost a spolu s dalšími se stala kmotřičkou knížky. „Moje srdce pláče. Jsem poctěna, že jsem Aťku Janouškovou mohla poznat osobně, že jsem ji držela za ruku a že jsem si s ní mohla povídat. Že se stala kmotřičkou mojí knihy a že mi dala kus sebe. Jen už jí nikdy nestihnu popřát k narozeninám. S úctou a navždycky,“ reagovala Štastná. Na Aťku Janouškovou zavzpomínala i při nedávné besedě o svých knížkách v domě seniorů Oáza v Lidicích. Střípky ze života Aťky Janouškové si lze přečíst také v knize Možná, kterou před svým odchodem sepsala s Lubomírem Zemancem.

Před 21 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama