6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Zelené pivo, zelené vlasy, zelené šaty, zelené všechno. Ať žije svátek sv. Patricka

Další fotky

I tento svátek se u nás začal více rozmáhat až po sametové revoluci a získává stále větší popularitu. Je nám sympatickým svým často až nezávazným veselím i tím, že signalizuje příchod jara. A zelené pivo? No to je vůbec ze všeho nejlepší!

Reklama

„Však také máme podle genetických studií s Iry hodně společného, především určitý podíl keltské krve v žilách našich i irských.

Jméno Patrik je částečně počeštěná verze jména „Patricius“ – vznešený muž. Protože se ale sv. Patrik slaví u nás 19. února a v anglosaských zemích až 17. března, začal se u nás dnešní den spojovat se jménem „Vlastimil“, který slaví 17. března svátek podle českého kalendáře. A to s celkem logickým vysvětlením, že Patrik je z latinského „Patria“ čili „Vlast“.

Proč jsme si tak oblíbili Matěje? To, že přináší jaro, bylo úplně vedlejší

Svatý Patrik, misionář, opat a biskup, se narodil na přelomu 4. a 5. století a zemřel ve 2. polovině 5. století. Jeho otcem byl jáhen Calpornius, dědečkem pak kněz Potitus. V šestnácti letech byl Patrik zajat a unesen irskými nájezdníky do Irska, kde strávil šest let v otroctví. Během této doby vzrostlo jeho náboženské zanícení, posílené přesvědčením, že otroctví je trestem za jeho dosavadní bezbožný život. Po šesti letech uprchl a po rozličných dobrodružstvích se mu podařilo vrátit se k rodině do rodné země, kde se záhy stal mnichem. K návratu do Irska jako misionář se odhodlal na základě Božího vnuknutí, které za ním přišlo v podobě snu.

Svatý Valentýnek jara tatínek! Budete letos slavit svátek zamilovaných? A jak?

Podle legendy vyhnal z Irska hady, a proto se žádný na ostrově nevyskytuje. Podle pověsti vysvětloval Nejsvětější trojici podle jetelového trojlístku, který se tak stal jeho symbolem. Další legenda uvádí, že Patrik čtyřicet dní pobýval jako poustevník na vrcholu hory Croagh Patrick (794 m n. m). Traduje se, že to bylo v roce 441. V minulosti se hromadné výstupy na vrchol konaly o letním slunovratu, nyní sem stoupají tisíce lidí (až 50 000 poutníků) poslední červencovou neděli (tzv. Reek Sunday) v rámci poutě. V den konání poutě se v kapli slouží mše. Poutní cesta trvá dva dny. První den končí ve vsi Aghagower (asi 40 domů; sv. Patrick tu založil kostel a biskupství) a poutníci se vrací přespat do Westportu (asi 5,5 tis. obyvatel). Druhý den cesta pokračuje na vrchol.

FOTO: Svatý Patrik

Svatý Patrik - Sv. Patrik vyhání hady – Gnostic WarriorSvatý Patrik - Svatý Patrik jako ´Strýček Sam´ – aboatthailandlivingSvatý Patrik - Pohlednice ke dni sv. Patrika – anlis.gov.arSvatý Patrik - RTESvatý Patrik - Socha sv. Patrika – Hill of Tara, irsko – wikipedia
Další fotky
Svatý Patrik - Socha sv. Patrika v Saul, County Dosn – Severní irsko wikipediaSvatý Patrik - Sv. Patrick – wikipedieSvatý Patrik - Sv. Patrick vypuzuje hady – wikipediaSvatý Patrik - Sv. Patrik vyhání hady z irska – IrishCentralSvatý Patrik - Sv. Patrik vyhání hady z Irska – Uši a VítrSvatý Patrik - Zasněžený vrchol Croagh Patricku – wikipediaSvatý Patrik - Cesta na vrchol Croagh Patrick – wikipediaSvatý Patrik - Croagh Patrick – interiér kaple – wikipediaSvatý Patrik - Den sv. patrika – TimeAndDate.Svatý Patrik - Den svatého Patrika, Buenos Aires (Argentina) – wikipediaSvatý Patrik - EventfindaSvatý Patrik - Festival AdmissionSvatý Patrik - Kaple na vrcholu Croagh Patrick postavená 20. července 1905 – wikipediaSvatý Patrik - Kde jsou Irové, tam jsou kostely zasvěcené svatému Patrikovi. St. Patrick’s Cathedral v New Yorku – wikipediaSvatý Patrik - Mapa pouti na horu Croagh Patrick – googleSvatý Patrik - Kulatá věž v Aghagoweru – wikipediaSvatý Patrik - Panorama jižního svahu hory Croagh PatrickSvatý Patrik - Pohled na horu Croagh Patrick, kde sv. Patrik 40 dní poustevničil – wikipediaSvatý Patrik - Pohled z hory Croagh Patrickna Clew Bay – wikipediaSvatý Patrik - Poutníci při výstupu na Croagh Patrick – wikipediaSvatý Patrik - Riverfront TimesSvatý Patrik - Pohlednice ke dni sv. Patrika – nitronewsbrasil.xyzSvatý Patrik - Jetelový trojlístek (shamrock), symbol sv. Patrika – wikipediaSvatý Patrik - Bustle

Sv. Patrik je uctíván hlavně v Irsku, jehož je patronem, pak v Anglii, místy v Německu, ve Francii a Spojených státech.

 

Před 21 minutami
Provozovatelé středočeských lyžařských areálů hodnotí končící lyžařskou sezonu jako lehce nadprůměrnou, z pohledu sněhových podmínek...
Před 1 hodinou
Většina žen ještě stále nenosí tu podprsenku, která odpovídá jejich velikosti. Navíc většina žen nemá...
Před 2 hodinami
Před 121 lety (20. března 1898) zemřel ruský grafik a malíř Ivan Ivanovič Šiškin. Svému...
Dnes, 14:00
Chcete si dát jarní detox a hledáte i ty méně známé rady? Určitě nezkoušejte trik...
Dnes, 12:55
Jozef Kroner natočil 57 filmů, přes stovku televizních filmů a inscenací, 14 seriálů. Jeho celoživotní...
Dnes, 11:30
K útoku touto bojovou chemickou látkou na cestující tokijského metra došlo 20. března 1995. I...
Hana Benešová v Olomouci
Dnes, 10:00
První dáma, kterou lidi zbožňovali. I když odmítala novináře a lidé o jejím soukromí příliš...
Dnes, 09:35
Bydlení v hlavním městě je stále oblíbenější, o čemž svědčí nejenom budování mnohých nových projektů....
Dnes, 08:00
Kdo by jako dítě nechtěl mít doma koně, lva, tygra, slona nebo žirafu? Nebo rovnou...
Včera, 17:30
Nestává se často, aby letadlovou loď málem potopilo jediné nepřátelské letadlo. USS Franklin měla mimořádnou...
Reklama