Železniční neštěstí v nové stanici jako boží trest

10.7.2020
Jaroslav Svoboda

Píše se rok 1943, je prosinec a do Štědrého dne zbývají čtyři dny. Válka je v plném proudu a pracující, i ti totálně nasazení na severním okraji Prahy, se probouzejí do studeného protektorátního rána. Železniční trať z Turnova do Prahy, která vede přes průmyslové Čakovice, Kbely, Satalice až do rovněž průmyslových Vysočan je velmi využívaná, jezdí zde mnoho lidí do práce do továren ve Vysočanech, ale i opačným směrem, do podniků v Letňanech a Čakovicích.

Otec mu dal výlet lokomotivou jako dárek, oba v ní zahynuli

Celá trať ale zažívá slavnostní den. Právě dnes totiž dochází k otevření nové zastávky Praha-Kbely. Spolu s ní byla otevřena i nová výhybna. Dobrá nálada pracovníků drah i cestujících však měla brzy ustoupit nářku zraněných a velkému zmatku.

Na pohřbu i Emanuel Moravec

Když se totiž první z vlaků, svážejících pracující do Vysočan, rozjel z nové kbelské zastávky, srazil se po několika desítkách metrů čelně s druhým vlakem, přijíždějícím ze směru od Vysočan.

K tragické nehodě došlo u železničního přejezdu silnice ze Kbel do Satalic. Na místě při srážce zemřelo 23 osob a 110 jich utrpělo těžká i lehká zranění. Dalších 19 osob těmto zraněním podlehlo později v nemocnicích. V období protektorátu a v ranních hodinách bývaly vlaky plně obsazeny pracujícími a totálně nasazenými a proto je počet zraněných a zemřelých tak vysoký.

Pohřeb obětí se konal ve Vinoři a zúčastnili se jej dokonce tehdejší ministři Bienert a nechvalně známý Emanuel Moravec.

Před 95 lety se z plátěného stanu v pražských Kbelích ozvalo první „Haló, haló!“. Psí štěkot nevadil

Příčiny nehody

Příčinou srážky bylo pravděpodobně nedorozumění na nové výhybně. Později se prokázalo, že vina byla na straně výpravčího Antonína Pospíšila z kbelské železniční stanice. Někteří lidé však věří, že celé železniční neštěstí bylo božím trestem. Kvůli stavbě nové kbelské stanice roku 1943 byla totiž zbourána 21. kaple poutní cesty do Staré Boleslavi a tak měla být tato tragédie trestem za její zbourání.Nepřehlédněte