7℃
Dnes je 26. březen , svátek má Emanuel

Země se nepohybuje rovnoměrně, v tom je ten pes zakopaný. Dny, které nikdy nebyly

Nevím, kde mi hlava stojí. Tohle jsem ještě nezažil. Jindy na solidního klienta moje advokátní kancelář čeká celé dny. Zato dnes se už od rána dveře netrhnou. Žádný zhrzený manžel, žádná stížnost na souseda. Samý obchodník a kupec. Řekové, Židé, a bůhví kdo ještě. Křičí na mě v jazycích, které slyším úplně poprvé, a šermují mi před nosem obchodními smlouvami. Zkrátka blázinec. Jděte si křičet ke Svatému otci. Já jsem jenom právník a nemůžu za to, co se děje. Ani v Římě, ani Benátkách. Zatracená reforma, koho to jenom napadlo?

Reklama

Napadlo to papeže Řehoře XIII. Psal se únor 1582. Nebyl to žádný okamžitý nápad, nějakého pošetilého staříka na Petrově stolci. Byla to jenom očekávaná reakce, na mnohaleté stížnosti církevních otců, ze všech stran. Kalendář, který ještě v antických časech zavedl Gaius Julius Caesar, už přestával vyhovovat. Co se dá dělat, mocní si málokdy nechávají poradit. Zkrátka ten jeho, juliánský kalendář, byl o trochu delší, než skutečnost se střídáním ročních dob. Keplerovi je právě jedenáct let, a proč tomu tak je, vysvětlí až jeho zákony o pohybu planet. Země se nepohybuje rovnoměrně, protože obíhá po elipse, nikoliv po kružnici. Blíže ke Slunci letí rychleji a v tom je ten pes zakopaný. Ten rozdíl mezi kalendářem a skutečností byl o trošku delší než 11 minut ročně. Směšný rozdíl? To se vám jen zdá, jako zpočátku všem lidem. Za 128 let to byl už jeden den. Od koncilu v Nice, v roce 325, který nařídil používat juliánský kalendář, ten rozdíl narostl na konci šestnáctého století již na deset dní.

Podívejte se na historické kalendáře. Pochopíte, proč je lidé nevyhazovali, a naopak si je mezi sebou půjčovali

Byl to naprosto neúnosný stav. Velikonoce, jako svátek první neděli, po prvním jarním úplňku, se stále posouvaly vzad. Největší křesťanský svátek. To církev nemohla připustit. Co ale s tím? Smažeme těch deset dní z kalendáře, no dobrá, ale co dál? Se skřípěním zubů požádala o pomoc astronomy. Podařilo se. Díky astronomii byl tento rozdíl zmenšen, jak jen to bylo možné. S dostačující přesností. Úprava spočívala v tom, že pokud vyjde přestupný rok na celé století, bude přestupným jen potud, pokud bude letopočet dělitelný beze zbytku čtyřmi sty, a nikoliv jen čtyřmi. Takže rok 1600 ano, 1700, 1800, 1900 nikoliv. Rok 2000 ano. Ani tento kalendář není úplně přesný, nicméně rozdíl jednoho dne naroste za více jak 3000 let a to plně dostačuje.

Nový rok nemusí nutně začínat 1. ledna. Víte, jak to bylo dříve? A kam se ztratily minuce?

Doufám, že jsem vás příliš neunavil tímto vysvětlováním. Gregoriánský kalendář se neprosazoval nijak lehce. Někde ho přijali hned, někde později a někde vůbec. Někde ho odmítli jen čistě ze škodolibosti vůči papeži, zvláště v protestantských zemích. Zkuste si jen představit, že jedete do jiné země a tam mají jiné datum v kalendáři. Domluvit si obchodní jednání, či cokoliv jiného je rázem daleko složitější. Panu benátskému právníkovi tedy jeho problém nezávidím. Když po čtvrtém říjnu 1582 následoval hned patnáctý říjen, co s těmi dny, které zmizely? Jak to bude s právní platností dokumentů?

FOTO: Gregoriánský kalendář

Gregoriánský kalendář - Papežská bula o úpravě kalendářeGregoriánský kalendář - trochu astronomieGregoriánský kalendář - Gaius Julius CaesarGregoriánský kalendář - I Němci měli velikonoce tehdy dvakrátGregoriánský kalendář - kalendář pro každého
Další fotky
Gregoriánský kalendář - Řehoř XIII.

V Čechách došlo k rozepřím na regionální úrovni také. Jak jinak. O dva roky později. Císař Rudolf II. nařídil tuto změnu na základě rozhodnutí papeže, ale narazil a musel to nařídit ještě jednou. V roce 1584 jste tak mohli v Čechách oslavit Velikonoce a pak si zajet na Moravu a oslavit je podruhé.

Před 57 minutami
Zatímco zámky leží v Čechách většinou v malebných údolích, obklopené nádhernými zahradami, hrady si musí...
Před 1 hodinou
Noční chodec, to bylo životní téma František Hudeček (1909 v Němčicích u Holešova – 1990...
Před 1 hodinou
Oskarovi Nedbalovi, narozenému 26. března 1874 v Táboře, dal už v jeho útlém věku základy...
Před 3 hodinami
Navaluje se vám při dlouhé jízdě ve vlaku nebo autem? Je to tím, že je...
Dnes, 10:00
Narodil se 26. března 1946, a když vypráví o svém životě, je to jako číst...
Dnes, 08:00
Prodej nemovitosti je komplikovaná záležitost a stále více majitelů nemovitostí řeší, zda využít při prodeji...
Dnes, 08:00
Dnes je tomu 113 let, co se v Jincích narodil houslista a skladatel Josef Slavík...
Včera, 17:30
Křižáci v bitvě u Sudoměře 25. března 1420 prý byli poraženi lstí – vjeli do...
Včera, 16:00
Na ohni nažhaví kámen a přistoupí ke své dceři. Dívku za ruce drží další ženy,...
Včera, 15:28
Narodil se ve Dvoře Králové nad Labem (odtud jeho pseudonym Dvorský) 24. března 1899 jako...
Reklama