• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Před rokem zemřel Ladislav Potměšil, další legenda je v hereckém nebi

  12.7.2022
  Jaroslav Svoboda

  Před rokem odešla do hereckého nebe další z legend, ve věku 75 let zemřel výborný herec a bavič Ladislav Potměšil. Vídat jsme ho mohli v seriálech Hospoda či Ordinace v růžové zahradě, klasikou se však stal Discopříběh, ve kterém ztvárnil jednu z hlavních postav. Jak si ho všichni pamatujeme?

  Především jako herce s velikým umem.  Narodil se 2. září 1945 v Praze a už od dětství byl umělecky činný, zpíval v mnoha pěveckých souborech, ale více hrál ve filmu a na pódiích divadel. V roce 1969 vystudoval pražskou DAMU a po dlouhou dobu byl členem souboru RDNZ.

  V divadle už hrál ale během svých studentských let, konkrétně v divadle Z. Nejedlého na Smíchově. Účinkoval v něm až do roku 1988. V revolučních letech 1989-1990 zakotvil v pražské Libni v Divadle S. K. Neumanna,  pak hrál v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka a od roku 1993 byl stálicí Divadla na Vinohradech.

  Slavný herec slavných rolí

  Proslavil se především díky kultovním rolím, jmenujme například filmy Discopříběh a Discopříběh 2, sérii filmů Byl jednou jeden polda, který mu přinesl skutečně velikou slávu jako Majoru Maisnerovi a další. Chybět bude určitě i divákům „nováckých“ seriálů Hospoda či Ordinace v růžové zahradě.

  Z novějších počinů jmenujme pohádku Nejkrásnější hádanka z roku 2008. Na natáčení ale později nevzpomínal úplně v dobrém. „Nepříjemná vzpomínka na natáčení je, že jsem měl na sobě asi patnáctikilový kostým, na hlavě paruku, nalepené vousy, na hlavě korunu a byla děsná vedra. Vousy se stále odlepovaly a kostým jsem okamžitě propotil,“ prohlásil.

  Ve věku 82 let zemřel herec Josef Abrhám

  Manželkou Ladislava Potměšila byla Jaroslava Brousková, dcera Otakara Brouska staršího a sestra Otakara Brouska mladšího. V souvislosti s tím vznikla v seriálu Hospoda jedna zajímavost, v díle Strýček, kde Venca Novák v podání Ladislava Potměšila hostí domnělého strýčka z Vídně, kterého hrál právě Otakar Brousek st., tak vlastně hostil svého skutečného tchána.

  Ladislav Potměšil bude dozajista chybět nejen věrným fanouškům a televizním divákům, ale především české filmové tvorbě.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte