Zemřel Mistr Karel Gott. Zpěvák a umělec, který se rozdával druhým. Praha po něm možná přejmenuje náměstí

Česko opustil Mistr a legenda české kultury! Zemřel zpěvák Karel Gott. Odešel v úterý před půlnocí v kruhu své rodiny ve věku 80 let. Zprávu potvrdila manželka Ivana Gottová. Informace o posledním rozloučení se objeví na slavíkově webu

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ sdělila Gottová. Kromě zdrcené vdovy Ivany po zpěvákovi zůstaly starší dcery Dominika a Lucie a mladší Charlotte Ella a Nelly Sofie.

„Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým,“ řekl o zpěvákovi prezident Miloš Zeman.

Držitel 42 Zlatých slavíků statečně bojoval s rakovinou i leukémií. Jeho smrt zasáhla fanoušky v tuzemsku i zahraničí. K úmrtí se vyjádřila už hlava státu prostřednictvím svého mluvčího. „Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ uvedl prezident republiky Miloš Zeman prostřednictvím mluvčího Jiřího Ovčáčka na twitteru.

„Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít,“ řekl o Mistrovi premiér Andrej Babiš.

Vyjádřil se i premiér. „Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct,“ napsal na twitteru premiér Andrej Babiš.

Čau lásko, já znám lásky pád. Tak se možná Karel Gott loučil se svými deseti osudovými ženami. Jedenáctou si vzal

Na Mistra zavzpomínala také Heidi Janků. „Vím, o tom. Je to strašné. Všichni jsme tak nějak tušili… nechtěli jsme to dopustit, ale bohužel stalo se to. Potkali jsme se naposledy ještě i s Ivošem, když jsme byli na dovolené v roce 2017 na Kanárech, tam jsme se potkali, tam jsme i byli na obědě společném. To je asi moje poslední vzpomínka na Karla i si spolu s Ivošem zazpívali, půl roku potom zemřel. Teď už jsou spolu,“ uvedla zpěvačka pro Blesk.

Náměstí Karla Gotta

Zpráva zasáhla i pražského primátora. „Před pár minutami mne zaskočila zpráva o náhlém úmrtí Karla Gotta. Chtěl bych proto z popřát rodině upřímnou soustrast. Osobně jsem se s Mistrem viděl jen jednou v životě v O2 areně na koncertu Eltona Johna. Šlo i díky tomu o nezapomenutelný zážitek,“ uvedl Zdeněk Hřib. Podle něj by vedení Prahy mělo uvažovat o tom, jak památku Karla Gotta uctít. „Budeme se zabývat záležitostí, že bychom Mistra nějak uctili. Sám byl nazýván Zlatým hlasem z Prahy, takže ocenění je jistě na místě. Nejsem ale schopen říct, zda taková pocta bude formou Zlaté medaile, pojmenování veřejného prostranství či udělení čestného občanství. Určitě ale navrhnu, aby Praha ocenila Karla Gotta za jeho celoživotní dílo,“ řekl Hřib.

 

Bojoval s rakovinou a leukémií

Karel Gott v posledních letech bojoval s vleklými zdravotními obtížemi, které se poprvé ozvaly v červnu 2015. Koncem října 2016 byl náhle hospitalizován kvůli problémům se srdcem, nakonec mu však pro náhlou příhodu museli operovat břicho. Během operace lékaři zjistili, že má Karel Gott v těle rakovinu.

Okamžitě ho převezli na specializované pracoviště, kde se Gott podrobil dlouhé onkologické léčbě. Ta Gotta drtila fyzicky, psychicky však zůstal Slavík nezlomen. Všem to dokázal, když si na podzim 2016 přišel pro svého 40. slavíka. Tehdy dojal celý národ, který mu tleskal vestoje.

Fenomén Gott, co jste o něm možná nevěděli

V květnu 2016 musel Gott podstoupit další operaci, která tentokrát byla plánovaná. Jednalo se o zákrok v dutině břišní, která podle jeho nejbližších s rakovinou neměla nic společného. Na operační sál se dostal opět koncem října 2016, kdy v Nemocnici Na Homolce podstoupil plánovanou operaci zad.

Rekonvalescenci po operaci dlouho zdržoval zánět, přesto to Gotta neodradilo od několika zahraničních cest (byl s Michalem Davidem na Kanárských ostrovech a s manželkou Ivanou na ozdravném pobytu na Slovensku) ani vystoupení.

Černí baroni válčili za Čepičky. Ten od Gottwalda dostal dceru a celou armádu k tomu

Jako rána z čistého nebe pro Gottovo okolí i fanoušky byla operace v polovině února 2017. Gott se podrobil akutní operaci střevních srůstů.

Zdravotní problémy ho provázely i další roky, kdy byl poměrně často hospitalizován, nezřídka kvůli dýchacím problémům. Lékaři ho také upozorňovali na jeho slabou imunitu, kvůli čemuž dokonce zrušil velký koncert ke svým osmdesátinám v O2 areně v Praze. V únoru 2019 byl na několik dnů znovu v nemocnici.

Karel Gott má dnes velkolepý koncert v 02 aréně. A pokřtí nové album

Silné záněty dýchacích cest jej trápily opakovaně. Stihl však ještě velkolepě oslavit své osmdesáté narozeniny, po nichž se odjel rekreovat na Sardinii, kde pracoval na své knize, a chystal se vystoupit 25. července na Benátské noci. Tu nakonec kvůli akutnímu zápalu plic zrušil. Už v tu dobu to s ním bylo vážné, přesto trval na tom, aby jej pustili z nemocnice domů.

Dvanáctého září 2019 pak prostřednictvím Blesku poslal Gott fanouškům smutnou zprávu. Připustil, že už se měsíce léčí s akutní leukémií. A slíbil, že s ní bude bojovat.

Ačkoli zpěvák bojoval ze všech sil, nemoc byla nakonec silnější. Ještě krátce před smrtí byl Karel Gott prostřednictvím svých blízkých v kontaktu s početnými zástupy svých fanoušků, na které nikdy nezapomínal. Tak jako oni nikdy nezapomenou na něj.

Elektrikář se zlatem v hrdle

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Protože ho nevzali na studia výtvarného umění, vyučil se elektrikářem. V roce 1958 se přihlásil do talentové soutěže, kde u odborné komise neuspěl, ale diváci ho milovali od prvního okamžiku.  Po dvou letech odešel z továrny a začal se věnovat zpěvu. V roce 1963 dostal angažmá v populárním divadle Semafor a vznikl jeho první hit – Oči sněhem zaváté, za který získal svého prvního Zlatého slavíka. Jeho cesta ke hvězdám byla tak započata.

Mladého Gotta si pro jeho dokonalý hlas i originální taneční kreace zamilovaly tisíce fanynek a jeho sláva začala překračovat i hranice Československa. Přezdívalo se mu Sinatra z Východu nebo Zlatý hlas z Prahy. V roce 1967 uhranul francouzské publikum a o rok později si díky účasti v soutěži Eurovision Song Contest s písní Tausend Fenster, kde skončil na 13. místě, získal fanoušky v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Bylo to v době jeho 7měsíčního angažmá v USA.

Jan Palach a studený oheň. Překvapivé pozadí tragického úmrtí před 50 lety

Za svou kariéru několikrát dobyl Las Vegas, Nashville, dvakrát vyprodal slavnou Carnegie Hall. Vystupoval také v moskevském Kremlu a Čapkovské koncertní síni. V tehdejším Sovětském svazu poprvé vystupoval v roce 1962. Jeho koncert před Zakázaným městem v čínském Pekingu v roce 1999 sledovalo přes 600 milionů lidí po celém světě. Celosvětově Gott prodal přes 50 milionů desek.

Ačkoli měl Karel Gott miliony obdivovatelek a řadu partnerek a milenek, oženil se za svůj život pouze jednou – s Ivanou Macháčkovou, o 37 let mladší vystudovanou zdravotní sestřičkou. Seznámili se spolu v roce 1999, kdy si poprvé na večírku vyměnili čísla. V roce 2006 se jim narodila dcera Charlotte Ella. O rok a půl, 7. ledna 2008, později si při tajném obřadu v Las Vegas řekli své Ano. Druhá dcera Nella Sofie přišla na svět 28. května 2008. Z dřívějších vztahů se Gottovi narodily dcery Dominika (nar. 1973) a Lucie (nar. 1987).

 

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama