20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Žena a architektka? Dnes normální, za první republiky jev zcela výjimečný

Další fotky

Architektura a stavitelství – to dříve nebyl obor pro ženy. První architektkou, která byla u nás promována, byla Milada Petříková – Pavlíková (1895 v Táboře – 1985 v Praze), školu ukončila v roce 1921. O šest let později absolvovala na Umprumce architektonickou speciálku Hana Kučerová – Záveská.

Reklama

Narodila se 21. března 1904 v Praze v rodině národohospodáře a spolupracovníka Aloise Rašína JUDr. Maxmiliána Záveského (*1872 v Kolči u Slaného). Studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1922-24, jejími profesory byli sochaři Karel Štipl a Josef Mařatka. Poté přešla do architektonické speciálky Pavla Janáka (1882 v Praze – 1956 tamtéž).

Záhy po absolutoriu navrhla interiér třípokojového bytu v obytném domě Svazu československého díla na Výstavě soudobé kultury v Brně. Tato realizace měla úspěch a zaručila jí záhy řadu zakázek. Začala spolupracovat s družstvem Artěl a s nábytkářskou firmou Spojené uměleckoprůmyslové závody (UP) v Brně. Navrhla řadu soukromých i spolkových interiérů. Její nábytek pro Barrandovské terasy z roku 1929 byl později řadu let vyráběn sériově.
Architektonické návrhy realizovala pouze dva, v dejvické Osadě Baba. Šlo o vilu Karla Ballinga (Na Babě 5) a vilu manželů Sukových (Na ostrohu 49). Oba domy byly dokončeny v roce 1932.

Postavil tři pražské mosty. Architekt Vlastislav Hofman byl ale mužem mnoha talentů

Karel Balling (1889 v Rakovníku – 1972 v Praze) byl hudebním skladatelem a textařem. Žák Jaroslava Křičky tíhnul k lehčím hudebním žánrům. V roce 1911 přišel do kabaretu Červená sedma, kde se uplatnil i jako zpěvák a klavírista. Je autorem šansonu Bílí rejtaři, textu k písni La Paloma či textu k Poemu Zdeňka Fibicha. Psal scénickou hudbu pro vinohradské divadlo, vydal úpravy lidových písní, překládal operní a operetní libreta. Vydal první české školy hry na ukulele, banjo a havajskou kytaru. Učil na pražské konzervatoři, na poli hudební vědy se zabýval zejména Janem V. H. Voříškem a A. F. Bečvářským. Vydal sbírku povídek Pohádky o maličké (1920). Jeho syn Mojmír Balling (1928 – 1999) byl rovněž hudebním skladatelem. Děd Karel Balling (1805 – 1868) byl významným chemikem.
O provedení stavby vily Karla Ballinga se postarala firma Bratři F. a V. Kavalírové, v té době už žil pouze František Kavalír. A ani ten se kolaudace domu nedožil, zemřel tři měsíce před ní.

To o rodině Sukových tolik informací nemáme – Václav Suk byl stavebním podnikatelem, byl tedy stavebníkem i stavitelem zároveň. Jeho chotí byla Antonie Suková. Václav Suk byl koncem 50. let komunistickým režimem uvězněn a ve vězení také zemřel.

Stavěl domy, které mají svoji eleganci, sílu i fortel. Záruba – Pfeffermann byla prostě solidní firma

Ve dvacátých letech vznikla na pravém břehu Dobřichovic, stranou od nejstarších vil Brunšova, nová vilová čtvrť. Jednu z parcel, prudce klesající k Berounce, si zde pro výstavbu letní vilky vybral v roce 1933 Maxmilián Záveský, v té době ředitel Zemské banky. Domek navrhli architekti Lev Krča (1902, Velká Bíteš – 1945 tamtéž) a Stanislav Tobek (1907 v Jaroměři – 1981 v Praze), čerství absolventi školy architektury u Josefa Gočára.
Vybavení interiérů navrhla jeho mladší dcera Hana. Zvláštní pozornost věnovala kuchyni, kterou zařídila v moderním americkém stylu s přesně rozestavěnými spotřebiči, zásuvkami a skříňkami tak, aby vše usnadňovalo provoz domácnosti podle pokynů amerických reformátorek bydlení. Nábytek do ložnic vybrala architektka z variabilního rejstříku průmyslově vyráběného nábytku firmy SAB a Spojených umělecko-průmyslových závodů, pro které sama navrhovala.

Hana Kučerová – Záveská uveřejnila řadu článků a statí, například v časopisech Styl, Stavitel, Družstevní práce, Žijeme apod. Byla spoluautorkou sborníku Svazu československého díla Byt (1934, spoluautoři: Josef Grus, Antonín Heythum, František Zelenka, Ladislav Žák).

Provdala se za dr. Vladimíra Kučeru (1891 v Praze – 1961 tamtéž), československého velvyslance ve Švédsku. Ve Stockholmu žila od roku 1937 až do své smrti, která ji dostihla 7. listopadu 1944.

FOTO: Hana Kučerová – Záveská

Hana Kučerová – Záveská - 1 kučerová záveská dům ballingHana Kučerová – Záveská - 2 DSC09342Hana Kučerová – Záveská - 3 slavné vilyHana Kučerová – Záveská - 3bHana Kučerová – Záveská - 4 barrandovské terasy+
Další fotky
Hana Kučerová – Záveská - 4Hana Kučerová – Záveská - 5 balling pinterest+Hana Kučerová – Záveská - 5c balling 30.lHana Kučerová – Záveská - 6 na ostrohu 49Hana Kučerová – Záveská - 6b slavné vily+
Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama