4℃
Dnes je 11. prosinec , svátek má Dana

Ženy i dívky z Kněževsi se sejdou v kulturáku, přinesou slané i sladké dobroty a pak se veselí do nočních hodin

Další fotky

Když jsem byla nedávno v Kněževsi, pátrala jsem, co nebo koho zajímavého tady mohu potkat. A našla jsem poměrně rychle. Vedle baráčníků je tady další organizací s dlouholetou tradicí a mnoha nadšených členek Český svaz žen Kněževes.

Stejně jako v ostatních dobrovolných organizacích, i v této došlo během posledních třiceti let ke značným změnám. Historii stručně shrnula a mnoho dalších zajímavostí mi prozradila Bohdana Pavlíková.

V roce 1952 byl založen Výbor žen, jehož hlavním úkolem byla ochrana práv žen a dětí. Předsedkyní byla zvolena Božena Součková. Tu v roce 1957 vystřídala Anna Juppová a od roku 1977 organizaci vedla Hana Tamlerová. Pravidelně se konaly oslavy Mezinárodního dne žen, členky pomáhaly při akcích „Z“, pořádaly dětské karnevaly a dětské dny, při kterých jim pomáhali sportovci, svazáci nebo hasiči.

FOTO: Český svaz žen Kněževes

Český svaz žen Kněževes - LidiceČeský svaz žen Kněževes - 20181018_185242Český svaz žen Kněževes - 20181018_185310Český svaz žen Kněževes - 20181018_185341Český svaz žen Kněževes - 20181018_185455
Další fotky
Český svaz žen Kněževes - 20181018_185634Český svaz žen Kněževes - OLYMPUS DIGITAL CAMERAČeský svaz žen Kněževes - DětiČeský svaz žen Kněževes - KolaČeský svaz žen Kněževes - OLYMPUS DIGITAL CAMERAČeský svaz žen Kněževes - Písek 2017

Kdy začala novodobá éra?

Vše nové začalo v roce 1986, když jsme se sešly na schůzi a tehdejší předsedkyně nám řekla, že odlétá (legálně) za synem do Austrálie. Většina z mladých členek byla tehdy na mateřské a tak jsem se rozhodla, že organizaci zkusím vést já. Začaly jsme dělat víc akcí pro mrňousky. Ale nebylo to vůbec jednoduché. Potřebovaly jsme pár korun aspoň na malé odměny pro děti, diplomy a plakáty jsme si kreslily pastelkami, křídy na malování nám daly ve škole, kulisy na karneval nám maloval Robert Souček.

 

Co bylo hlavním programem činnosti?

Nedá se říct ani hlavním. Stále jsme pomáhaly na různých brigádách při zvelebování obce, vyhlásily jsme sbírku na pomoc lidem v Arménii, postiženým v prosinci 1988 zemětřesením, podařilo se nám uspořádat módní přehlídku ve spolupráci s časopisem Mona. Vznikly bazary dětského ošacení, Mikulášská besídka s nadílkou spolu se soutěží o nejkrásnější svícen a půlnoční dražbou těchto svícnů. Výtěžek pravidelně předáváme základní a mateřské škole na nákup pomůcek. Postupně jsme aktivity rozšířily o návštěvy dětských divadel a různých akcí v Praze a v Kladně, navštívily jsme Planetárium Praha a obnovené pražské zahrady, pořádáme pochody nebo cyklovýlety po okolí s dětmi. Pořádaly jsme zájezdy do Německa a Polska či za květinami. Jezdíme na dny otevřených dveří na Pražském hradě, v Kramářově vile, v Senátu a v Poslanecké sněmovně.

Dobrovolníci letos sesbírali u Sázavy méně odpadků než dříve

Toho není opravdu málo…

A není to zdaleka všechno. Pořádáme i přednášky, třeba o postavení ženy v rodině, práci a ve veřejném životě, ale třeba i o kosmetice a kultuře. Jezdíme na víkendové akce se cvičením a wellness programem. Oblíbené jsou taneční zábavy, v únoru je to Valentýnská, v prosinci Mikulášská. Svoje místo mají i novodobější akce – dlabání dýní a řep, drakiády, výstavy a procházky Prahou. Ročně navštívíme alespoň deset divadelních představení. Tradice oslavy MDŽ je udržována dodnes, i když specifickou formou. Ženy i dívky se sejdou v kulturním domě, přinesou doma vyrobené slané i sladké dobroty, posedí, zazpívají, zatančí, a to nezřídka do nočních hodin. Patnáct let jsme dvakrát do roka pořádaly sbírku pro Diakonii Broumov. Bohužel, v současné době z kapacitních důvodů Diakonie ji už neorganizujeme.

 

A jak jste na tom s členy, lépe řečeno s členkami?

Stav základny v Kněževsi se za třicet let zdvojnásobil na jednadvacet členek a čtyřicet šest sympatizantek. To je obrovský úspěch, protože v ostatních obcích v rámci okresu Praha-západ se organizace ČSŽ téměř úplně rozpadly. Zůstaly jen dvě – u nás a v Hostivicích. Největší úbytek nastal v době po Sametové revoluci, kdy se na členky ČSŽ koukalo „přes prsty“ a nastalo ovzduší, že se vše bude zajišťovat za peníze bez jakékoli dobrovolné aktivity. Navzdory veřejnému mínění jsme vytrvaly a dotáhly to do dnešní podoby. Vždyť naše akce jsou vyhlášené v okolí, na Dětský karneval a Dětskou mikulášskou je vždy sál přeplněný, že se lidé s dětmi ani nevejdou. A to je v naší obci téměř stejný počet obyvatel jako před třiceti lety.

Dobrovolníci do obce Jirny vrací společenský život. Opravili a zprovoznili kulturní sál z konce 19. století

A co finanční stránka ?

Velmi nám pomáhá Obecní úřad Kněževes a samozřejmě další sponzoři, bez kterých by to vůbec nefungovalo. Na dětských akcích máme pro děti zdarma občerstvení, můžeme jim nakoupit hodnotné ceny, zaplatit divadlo nebo kouzelníka.

 

A současné složení?

ČSŽ Kněževes jsem vedla s přestávkami až do roku 2012. Poté přebrala vedení ČSŽ Kněževes Katka Krausová a od té doby je nepsaným pravidlem, že dětské akce zabezpečuje Katka a akce pro dospělé a divadlo já. Spojení s Okresním a později Krajským výborem ČSŽ nepřetržitě zabezpečuje Květa Barešová. Některé ze starších členek už se staly sympatizantkami nebo se odstěhovaly, některé starší jsou stále aktivní. Veškeré dění od roku 1988 by se neobešlo bez aktivních, energických a spolehlivých žen, aktérek soutěží a zábavných pořadů pro děti a tanečních zábav (p. Součková, Čefelínová, Roučková, Hympánová, Černá, Kubů, Holanová a další). Neodmyslitelně k nám patří také paní pokladnice a paní učitelky, bez kterých si nelze představit dětskou výzdobu sálu při dětských akcích. Při přípravě akcí nám pomáhají členové ostatních spolků a děti z mateřské a základní školy svými „uměleckými“ výtvory. A samozřejmě někteří naši manželé, kteří jsou již téměř čestnými členy svazu. Držíme se hesla: „Když se chce, všechno jde“ a baví nás to!

zdroj: Naše rodina

Před 2 hodinami
Jeden den křičel, že ho potkal fantom, druhý den si stěžoval, jak mu mozek rozežírají...
Před 3 hodinami
Tento egyptský světec a mučedník dokázal něco jinak nemožného. Po krutém mučení si zpíval a...
Dnes, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 15:00
Při představě útoku většiny zvířecích predátorů člověka až zamrazí. U některých z nich nás však...
Dnes, 12:30
Autorem dnes už světově proslulé České mše vánoční Hej mistře! byl zdejší varhaník a kantor...
Dnes, 11:00
Zázrak je něco, co se odehrává, obrazně řečeno, za naším zrakem. Neumíme si událost, která...
Dnes, 09:00
A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových...
Včera, 18:30
Až potom začala být Emily Dickinsonová, která se narodila 10. prosince 1830 v Amherstu v...
Včera, 17:00
Nevelká obec Čenkov leží na spojnici mezi Příbramí a Hořovicemi. Už desátým rokem stojí u...
Včera, 15:00
Rtuť je velmi tajemná substance. Substance s magickými vlastnostmi, od nejstarších dob. Již její latinský...
Včera, 14:02
Antonín Smrček (*11. prosince 1859 v Brodku u Prostějova) absolvoval roku 1884 českou techniku v...
Reklama