Ženy se zkrášlují už desítky tisíc let, nejstarší šperk byl z mamutích kostí

21.6.2021
Jaroslav Svoboda

Ve všech koutech světa

Různé druhy korálků nebývaly však jen ozdobou žen či mužů, měly svůj hluboký význam. Ty nejstarší jsou známé z pohřebiště v Sungiru u města Vladimir v Rusku, jejich stáří se odhaduje na 34 tisíc let před naším letopočtem. Zde pohřbené osoby byly ozdobené třemi až pěti tisíci korálků vyrobených z mamutích kostí.

Bitvu Dánům vyhráli Slované i přesto, že jim tito křesťané zničili zemi

Známé jsou také výrazné široké náhrdelníky ze starověkého Egypta. Svou „korálkovou“ tradici mají i africké země – v Nigérii jsou červené korále pro ženicha a nevěstu nedílnou součástí svatebního ošacení. Označují také příslušnost k vyššímu sociálnímu statutu. Korálkové náhrdelníky mají rády i indické ženy, ty je ale mají nejčastěji zhotovené z různých kovů, nejlépe ze stříbra či zlata. Jinak tomu není ani u arabských žen.

U Slovanů převládaly přírodní materiály

Slovanské ženy na našem území se samozřejmě korálky zdobily také. Dochovaly se náhrdelníky ze skleněných modrých a zelených korálků z doby velkomoravské. Naši předkové měli velkou úctu k přírodě a vnímali její krásu, a tak i dnes láká ozdobit se náhrdelníkem z rudého jeřábu či šípku. Takový náhrdelník ale nevydrží dlouho svěží. To byl pro naše předky důvodem toho, že se začaly bobule napodobovat vyřezáváním ze dřeva či jiných materiálů a barvit.

Slovenská sovětská republika měla splnit poválečná očekávání Maďarů

Jsou to právě rudé korálky, ať už dřevěné či skleněné, které jsou součástí mnoha národních (krajových) krojů po celém slovanském světě. Takové náhrdelníky pak jsou oberegem, tedy ochranným talismanem. Proto takové náhrdelníky nechybí například nevěstám při svatebním obřadu v Bulharsku, Rumunsku, Rusku nebo na Ukrajině.

Proto náhrdelník z rudých korálků nechybí nevěstě při svatebním obřadu v Bulharsku, Rumunsku, Rusku, na Ukrajině.

Není korálek jako korálek

U nás se v době obrozenecké proslavily šperky a náhrdelníky z českých granátů. Měly symbolický význam, jejich majitelka totiž jejich nošením dávala na jeho, že se hlásí k české kultuře a dědictví. Takový náhrdelník nosila třeba i Božena Němcová. Obecně však platilo, že se ženy spokojily spíše s náhrdelníky z dřevěných, skleněných nebo keramických korálků.

„V korálkovém náhrdelníku bychom měli vidět více než jen vnější ozdobu. Je to výraz naší osobnosti, je to přihlášení se k tradicím našich předků, je to obereg,“ říká expertka na korálky, která je také sama vyrábí, Miriam Prokopová.

Zdroj: WikipedieNepřehlédněte