• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Ženy v Litoměřicích mohou rodit na gauči

  25.1.2024
  Simona Knotková

  Ženy v litoměřické nemocnici mohou nově rodit na gauči. Pohovka je variabilní a vejde se na ni i doprovod rodičky.

  Novinka umožňuje porod v přirozené poloze a rozšiřuje nabídku Centra porodní asistence, které vzniklo na gynekologicko-porodnickém oddělení. To se bude od dubna rekonstruovat. Nemocnice gauč, který je čtvrtý v České republice a první v Ústeckém kraji, získala darem. Novinářům to ve čtvrtek řekl vedoucí porodního sálu Petr Holba.

  Porodní gauč je standardem v zemích království Velké Británie, odkud také pochází jejich výrobce. Zkušenosti s ním mají i v německy mluvících zemích či v Austrálii. „Najít se dá i v menších porodních centrech napříč Evropskou unií a USA. Obecně se však nejedná o rozšířenou pomůcku,“ uvedl Holba. V České republice o gauč nyní zájem podle Lilie Khousnoutdinové, zakladatelky nadačního fondu Propolis 33, roste. Fond, který gauče zdravotnickým zařízením daruje, má na 30 žádostí z nemocnic napříč Českem,

  Největší předností porodního gauče je podle Holby jeho variabilita a umožnění porodu téměř v jakékoliv poloze, kterou si rodička zvolí a cítí se v ní dobře. Tuto polohu může také během porodu měnit. Výhodou je možnost přímého zapojení doprovodu, většinou otce, do celého porodního děje. „Ten může svoji ženu držet v náručí, být jí oporou při zapření se s každou kontrakcí a po samotném porodu trávit společné nerušené chvíle ve třech při tzv. bondingu,“ uvedl Holba.

  Rodit na gauči není podmínkou. Jsou podle Holby i ženy, které pro závěrečnou fázi vyžadují klasické porodní lůžko, kdy se mohou lépe zapřít nohama jako do pedálů a třeba se i chytit madel. „My jsme si to užívali, povalovala jsem se a můj muž byl pořád u mě, cítili jsme se jako doma v obýváku. Střídali jsme polohy a ty tři hodiny utekly hrozně rychle,“ uvedla Markéta Vlčková, která vyzkoušela novinku v Litoměřicích jako jedna z prvních rodiček.

  Jak využívat pohovku a více zapojovat doprovody, se teď učí porodní asistentky. Doprovod je téměř u sta procent porodů, kterých v Litoměřicích mají zhruba 50 za měsíc. Ve všech sedmi nemocnicích Krajské zdravotní v Ústeckém kraji roce 2023 bylo 4165 porodů, o rok dříve 4630 porodů. Celorepublikově počet porodů meziročně klesl o devět procent.

  V dubnu začne rekonstrukce gynekologicko-porodnického oddělení v Litoměřicích, vznikne nový ambulantní trakt, modernizuje se prostředí. Náklady se odhadují na 80 milionů korun. V budoucnosti by v nemocnici mohly vzniknout i apartmány pro ženy a jejich doprovod, které budou chtít rodit v Litoměřicích. „Počítáme, že porodní turistika bude v budoucnosti zcela běžná,“ uvedl Holba.

  Modernizace v prvním čtvrtletí skončí v teplické porodnici. V Děčíně v prosinci začala stavba nového pavilonu Matka a dítě téměř za půl miliardy korun. Nový pavilon s péčí o rodičky a novorozence plánuje Krajská zdravotní v ústecké nemocnici.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte