Zeptali jsme se praktického lékaře: Stručné a jasné rady a tipy nejen pro cestování

Další fotky

Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se hemží výlety a cestováním v mnohem větší míře, než po zbytek roku. Jsme na ně dobře připraveni a řádně vybaveni?

Všichni známe, jak střevní potíže a průjem znepříjemní život. Všichni jsme zakusili nepříjemné štípance od hmyzu. Před klíštětem se máme na pozoru, protože víme, co dokáže způsobit jeho přisátí. Zeptali jsme se praktického lékaře MUDr. Rodiona Schwarze, co by poradil, abychom se zmíněným obtížím vyhnuli a užili léto bez jediného zaškobrtnutí.

Pane doktore, když už se průjem dostaví, co dělat, abychom byli zase brzy fit?

Při průjmu je nejdůležitější zavodnění organismu. Doporučuji pít minerálky nebo černý neslazený čaj, nejlépe však rehydratační roztoky. Je nutné také držet dietu. Zpočátku je nejlepší hladovka, postupně přidáme rýžové nebo zeleninové vývary, starší pečivo, dietní suchary. A samozřejmě je nutné vyhýbat se kořeněným a tučným jídlům.

3 důvody, proč je cestování o samotě dobrý nápad. Už balíte?

Co je rehydratační roztok?

Rehydratační roztok slouží k doplnění tekutin při dehydrataci organismu. Ztráta tekutin při dehydrataci může dosahovat až několika litrů. Doplňovat je musíme nepřetržitě, avšak po malých dávkách. Tento roztok, nezatíží organismus, je-li přijímán v jakémkoli množství. Nejlepší je chutný nápoj, kterému se pak postižený nevyhýbá a bude schopen jej konzumovat pravidelně. Potká-li nás na cestách průjmové onemocnění, které tělo odvodní a nemáme po ruce rehydratační prášek na výrobu roztoku, můžeme jej jednoduše připravit z půl litru převařené vody, dvou lžic cukru, špetky soli a dvou deci čerstvé pomerančové nebo citronové šťávy. Takový nápoj nás nejen zavodní, ale dodá i potřebné vitaminy a minerály.

Dá se jednoduše říct, co dělat, abychom se průjmům vyhnuli?

Při cestování do teplých krajin s nižším hygienickým standardem platí zásada: zapomeňte na vše, co se neloupe a nevaří. Pijte pouze vodu balenou v originálních obalech nebo převařenou či upravenou desinfekcí. Častým zdrojem potíží bývá podávaný led do pití, nedostatečně tepelně upravená zelenina, mořské plody a nedodržování osobní hygieny. Před odletem do oblastí, kde cestovatele často trápí průjmová onemocnění, je vhodné navštívit specializovaná centra Očkování a cestovní medicíny, kde lékař doporučí vybavení cestovní lékárničky, případně preventivní očkování proti většině cestovatelských průjmů.

Střevní potíže jsou zažehnány, ale může tam být obtížný kousavý hmyz. Jak na něj?

Jedeme-li do tropické oblasti, jsme určitě vybaveni repelentem a vhodným opalovacím přípravkem s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Ale aby byla zajištěna účinnost při jejich použití, je třeba se nejdřív natřít opalovacím krémem, nechat jej zaschnout, pak teprve použít repelent, ať už ve spreji nebo ve formě gelu. Repelenty, určené pro použití v subtropických a tropických oblastech jsou obecně účinnější na místní komáry.

Kokosový cukr, agávový sirup nebo melasa. Které cukry škodí zdraví nejvíc?

Další téma: klíště…

Když už se nám přisaje, je potřeba jej co nejdříve odstranit. Odstraňovače klíšťat mají různý tvar. Nejčastěji se používá plastová nebo kovová pinzeta, kterou se přisáté klíště vytahuje kolmo. Novější formou je plastová karta, která má na rozích vidlice ve třech různých velikostech, podle velikosti nasátého parazita. Klíště se podebere, čímž nedochází k uvíznutí jeho hlavičky v kůži, ani k jeho prasknutí.

Na jakém principu pracuje filtrační lahev na vodu? A jak nám pomůže?

Takzvaná Lahev SOS je lahev s třífázovým filtrem a zajistí čistou pitnou vodu kdykoli a kdekoli. Nabereme do ní jakoukoli tekoucí nebo stojatou vodu, uzavřeme ji a přes filtr pak pijeme nezávadnou pitnou vodu. Filtr dokáže zlikvidovat z 99,99 % viry, bakterie a parazity. Lahev můžeme použít opakovaně, filtr bezpečně přefiltruje čtyři sta až šest set litrů vody (podle jejího znečištění) a poté lze filtr vyměnit. Tato součást výbavy je vhodná pro turisty a nepostradatelná pro cestovatele do zemí, kde je nedostatek pitné vody a musí se zde kupovat pouze balená pitná voda.

FOTO: Rady Rodiona Schwarze

Rady Rodiona Schwarze - ¨letištěRady Rodiona Schwarze - papírRady Rodiona Schwarze - průjemRady Rodiona Schwarze - rehydratačníRady Rodiona Schwarze - sos lahev
Další fotky
Rady Rodiona Schwarze - pralesRady Rodiona Schwarze - klíštěRady Rodiona Schwarze - klíšttě_2Rady Rodiona Schwarze - komárRady Rodiona Schwarze - mezinárodní očkovací průkazRady Rodiona Schwarze - rodion

Pojďme ještě v krátkosti zmínit očkování. Jak postupovat před cestou do zahraničí?

Jakmile začnete plánovat svou cestu, objednejte se k lékaři na konzultaci. Doporučuji navštívit ordinaci všem, kdo plánují cestu do zemí, kde je potřeba povinné a doporučené očkování. U dlouhodobých cest do rozvojových oblastí je to optimálně tři měsíce před plánovaným odletem nebo i dříve. Některá očkování vyžadují několikatýdenní odstupy, jiná nabývají účinnosti až po více aplikovaných dávkách. V případě odjezdu na poslední chvíli je však vhodnější konzultace i pár dnů před odjezdem než žádná. Každý lékař by měl cestovatele informovat o možných zdravotních rizicích a o ochraně zdraví na cestě. Kromě očkování a aktuálních informací z různých zemí, má možnost zakoupit si doplňkový sortiment určený pro cílovou destinaci. A povinnou součástí výbavy je i mezinárodní očkovací průkaz.

 

Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Včera, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
Reklama