Zkáza na konci války. Kralupy se změnily v druhé Drážďany

Další fotky

Začalo jaro posledního válečného roku. Třetí Říše se zmítala ve smrtícím sevření Spojenců, ze kterého nebylo úniku. Továrny v Protektorátu vyráběly sice naplno, ale byla to jen labutí píseň systému, který mlel z posledního. Rafinerie minerálních olejů v Kralupech nad Vltavou vyschla. Nebylo z čeho vyrábět, a obsah nádrží už dávno zhltla německá válečná technika. Jen na dně jedné z nádrží zbylo pár kubických metrů nafty. Zapomenutý zbytek, který městu přinese zkázu.

Bylo 22. 3. 1945, krátce před polednem, když se rozezněly sirény leteckého poplachu. Nebylo to poprvé, a tak řada lidí znechuceně odkládala lžíce a přemýšlela, jestli se mají ukrýt ve sklepě, anebo počkat, tak jako se čekalo vždy.

Kralupy byly odjakživa důležitým železničním uzlem, dráha vedoucí do Drážďan byla koneckonců jednou z prvních železnic na českém území. Tohle necelých sto třicet kilometrů vzdálené, saské město, zmizelo před pěti týdny z povrchu zemského. Mělo to být varováním pro dny budoucí.

Před 73 lety přežily Kralupy ničivé vybombardování. Na den smutného výročí přišla další tragédie. V hlavní roli chemička

Děsivý hukot letadel a první výbuchy přesvědčily i ty, kteří jekot sirén nebrali vážně. Jedna z pum si vybrala nádrž se zbytky nafty a celé město se ponořilo do oblaku hustého, černého kouře, plného sazí. Válečná, zaměřovací technika roku 1945 se rozhodně nedala měřit tou dnešní.

Tehdejší piloti i bombometčíci oslepli a další smrtonosný náklad už směřoval jen naslepo, do oblaků kouře a ničil naprosto nesmyslně. Více než tři stovky tun výbušnin změnily Kralupy v druhé Drážďany. Odolný kryt, pod masivem Hostibejku, byl pro většinu obyvatel naprosto nedostupný, a cihlové sklepy neměly šanci. Bylo zničeno nádraží, kanalizace, infrastruktura. Více než stovka domů se změnila v sutiny a téměř tisícovka jich byla poškozena.

FOTO: Kralupy nad Vltavou a vzpomínka

Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - bombardováníKralupy nad Vltavou a vzpomínka - kvetoucí stromyKralupy nad Vltavou a vzpomínka - Vojenské letadloKralupy nad Vltavou a vzpomínka - bronzový ŠvejkKralupy nad Vltavou a vzpomínka - západ Slunce
Další fotky
Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - Zákolanský potokKralupy nad Vltavou a vzpomínka - mlha nad městemKralupy nad Vltavou a vzpomínka - sídliště CukrovarKralupy nad Vltavou a vzpomínka - Kralupy, bombardování, nálet  P1080367Kralupy nad Vltavou a vzpomínka - Kralupy, bombardování, nálet P1080369

Největší tragédií však bylo více než 245 obětí. Válka si nevybírá. Stovku z nich tvořili vojáci wehrmachtu, protože byl zasažen i válečný lazaret v místním gymnáziu. Zvláštní náhodou nebyl však zasažen kostel Nanebevzetí Panny Marie. Sem byly přinášeny oběti náletu, aby je příbuzní mohli identifikovat. Kralupy nikdy nebyly velkoměsto, nicméně jejich poškození vzhledem k velikosti, si s náletem na Drážďany v ničem nezadalo. Smrt při tomto náletu zastihla i lidi, kteří paradoxně utekli z různých částí Čech ke svým příbuzným.

Město Kralupy nad Vltavou bylo zničeno během necelé půlhodiny. Je zvláštní, že kromě místních občanů o tomto náletu příliš mnoho lidí ani neví. Nehovořilo se o něm ani v dobách nedávno minulých. To však neznamená, že bychom měli zapomenout, i když uplynulo sedmdesát pět let. Pamětní deska na zdi kostela je varovným připomenutím.

Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama