• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zkušený parašutista nezvládl přistávací manévr. Pád nepřežil

  29.11.2022
  Simona Knotková

  Policisté odložili případ tragické nehody, při které zemřel letos v květnu po pádu na letišti v Olomouci parašutista. Podle závěrečné zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) jednasedmdesátiletý zkušený parašutista nezvládl přistávací manévr, zemřel po dopadu na zem.

  Tragická nehoda se stala letos 14. května, policie o ní tehdy neinformovala. „Mohu potvrdit, že se olomoučtí kriminalisté touto tragickou událostí zabývali. V pondělí vyšetřovatel případ odložil z důvodu, že se ve věci nejedná o podezření z trestného činu,“ uvedla policejní mluvčí Petra Vaňharová.

  Tragédie se stala při druhém seskoku parašutisty z výšky 1200 metrů nad zemí. Seskok byl standardní až do výšky zhruba 30 metrů nad zemí, kdy parašutista provedl ostrou zatáčku o zhruba 180 stupňů pro přistání proti větru. „Rychlost padáku se prudce zvýšila a parašutista na vzniklou situaci reagoval stažením řídících šňůr. Při tomto manévru ve velké rychlosti narazil do země,“ uvedla inspekce.

  Zkušený parašutista s nejvyšší parašutistickou kategorií D, který měl na kontě téměř 600 seskoků, dopadl na zem v rychlosti 20 metrů za sekundu (72 kilometrů za hodinu). Utrpěl mnohačetná zranění, kterým na místě podlehl. „Posádka záchranné služby na místě tehdy zahájila resuscitaci, ale ta byla po půl hodině neúspěšně ukončena,“ řekla mluvčí krajské záchranné služby Lucie Mikisková.

  Inspektoři měli při objasňování nehody k dispozici záznam z kamery umístěné přímo na parašutistově přilbě, záznam z bezpečnostní kamery umístěné na budově leteckého baru pod věží a výpověď svědka. Na padákovém kompletu nezjistili žádnou závadu, vliv na tragické přistání nemělo ani počasí, uvedl ÚZPLN. „Příčinou tragické nehody bylo chybné vyhodnocení aktuální výšky před uvedením padáku do ostré zatáčky v kritické fázi přistávacího manévru,“ píše inspekce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte