25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Zlatého věku pirátství si užil dosyta, vůbec se nechoval šlechetně a podle toho taky skončil

Další fotky

Dnes vnímáme piráty hlavně jako romantické hrdiny, bývalo to ale povolání jako každé jiné. V případě, že pirát měl jako privatýr povolení svého panovníka přepadat lodě cizích států. Když o něj Charles Vane přišel, rekvalifikoval se na bukanýra stojícího zcela mimo zákon. Krutého a nelítostného.

Reklama

Náš „slavný“ pirát se narodil kolem roku 1680 a poprvé se o něm dozvídáme až roku 1715, kdy začal sloužit u kapitána Henryho Jenningse, anglického královského privatýra. Spolu s ním drancoval španělské lodě, které se pokoušely zachránit zlato a stříbro v hodnotě přibližně 90 000 liber z lodí španělské flotily potopených hurikánem. Roku 1713 ale Británie uzavřela se Španělskem mír, privatýry už nepotřebovala a Vane a Jennings tak ztratili ochranu svého panovníka. V letech 1716 – 1719 operovali poněkud stranou, mimo takzvanou „Pirátskou republiku“ rozkládající se především na Bahamách. Charles Vane se v té době plavil na své šalupě „Lark“ (Skřivan), jednostěžníku se šesti děly, a „proslavil se“ krutostí výjimečnou i na piráta své doby.

Střet dvou kultur. Slavného mořeplavce Jamese Cooka před 240 snědli na Havaji domorodci

V roce 1718 vyslal britský král Jiří I. do Karibiku svého kapitána Woodese Rogerse, bývalého privatýra, spolu s královským pardonem, tedy všeobecnou amnestií pro všechny piráty. Piráti tak dostali šanci odevzdat králi naloupené poklady, ale za to zůstat naživu a vrátit se k normálnímu životu. Mnoho pirátů, včetně Henryho Jenningse, tuto nabídku přijalo, ale Charles Vane nikoliv. Velice brzy se stal vůdcem bukanýrů a proslulým pirátským kapitánem. Nejenže přitom stál mimo zákon, ale nedodržoval ani nepsaný pirátský kodex, který pirátům na lodi zajišťoval rovnost mezi sebou a spravedlivý podíl na kořisti. Vane nejen okrádal vlastní posádku, ale také mučil a zabíjel zajatce, i když přislíbili věrnost jeho pirátskému spolku. V té době přejmenoval svou loď z „Lark“ na „Ranger“. Později, v květnu a červnu 1718, když pátral po další kořisti, se mu podařilo zmocnit se francouzské lodi s dvaceti děly, která se stala jeho novou vlajkovou lodí.

Angelika zůstává populární i po padesáti letech. Známe 5 důvodů, proč tomu tak je

22. července 1718 připlul kapitán Woodes Rogers do přístavu Nassau na Bahamách jako nově jmenovaný britský guvernér právě v té době, kdy tam kotvil i Vane. Rogers mu svými loďmi zablokoval výjezd z přístavu, ale Vane si poradil. Svou ukořistěnou francouzskou loď v noci zapálil a vyplul na ní mezi Rogersovy lodě ve snaze je také zapálit. U jedné se mu to opravdu také podařilo a hrozící nebezpečí požáru donutilo ostatní lodě, aby výjezd z přístavu uvolnily. Vaneovi se ještě podařilo ukořistit šalupu „Katherine“ se 24 děly a uprchnout.

Potom Vane dále vyrážel na moře s Charlesem Yeatsem, původním kapitánem „Katherine“. V srpnu 1718 připlul do Charlestonu a unesl osm lodí. Poté přepadl otrokářskou loď a otroky přemístil na Yeatsovu loď. Ten se však i s otroky vzdal guvernérovi Jižní Karoliny výměnou za královskou milost. Zároveň si obchodníci z Charlestonu nechtěli nechat líbit Vaneův nájezd na přístav, a vyslali za ním na trestnou výpravu dvě šalupy pod velením plukovníka Williama Rhetta, majitele plantáží. Rhettovi se sice Vanea najít nepodařilo, ale narazil na jiného piráta, Stede Bonneta, kterého zajal.

Vanea zároveň v té době pronásledoval nebezpečnější protivník, Benjamin Hornigold, dříve pirát, nyní „lovec pirátů“, spolu se svým společníkem Johnem Cochranem. V srpnu 1718 se Vane ukryl na severu Baham v jedné zátoce, aby mohl opravit svou loď a jeho kumpán a pirát Nicholas Woodall mu tam pašoval potraviny a střelivo. Hornigoldovi se podařilo Woodalla chytit a dopravit ke guvernérovi Rogersovi do Nassau do vězení.

Světélkující moře plné hvězd připomíná noční oblohu. Kde tento úžasný jev najdeme?

V září se Vane překvapivě vrátil do Nassau, aby se oženil, a vyhrožoval, že se zmocní města. Nakonec zůstalo jen u pohrůžek a v říjnu odplul k pobřeží Severní Karoliny, kde se setkal s dalším slavným pirátem té doby známým jako Černovous (Edward Teach či Thatch, cca 1680 – 1718) a pokoušel se ho přesvědčit, aby se k němu připojil. Obě pirátské tlupy strávily několik dní při společném hodování a pití, ale pak se jejich cesty rozdělily.

V říjnu Vane přepadl ostrov Eleuthera na Bahamách a ukořistil tam alkohol a dobytek. 23. listopadu zpozoroval na obzoru velkou fregatu. Když vyvěsil svoji vlajku „Jolly Roger“ (lebku se zkříženými hnáty), fregata odpověděla vyvěšením vlajky francouzského námořnictva a zahájila palbu. Vane nařídil ústup, ale posádka to považovala za zbabělost a tak si místo Vanea zvolila za nového kapitána Calica Jacka Rackhama. Vanea a šestnáct dalších pirátů, kteří při něm stáli, včetně jeho nejlepšího kamaráda, piráta Roberta Deala, přemístili na šalupu.

First minute nebo last minute? Která dovolená se víc vyplatí a komu?

Což pro Vanea zas až takový problém nebyl. Během plavby k ostrovům u pobřeží Hondurasu přepadl a zmocnil se další šalupy, kterou pak dál nechal plout pod Dealovým velením. Cestu obou lodí však zkřížil hurikán, který je rozdělil. Vaneova loď v únoru 1719 ztroskotala u neobydleného ostrova. Když u ostrova spustily kotvy anglické lodě, aby si doplnily zásoby pitné vody, Vane se pod falešným jménem chtěl připojit k posádce. Jeden námořník ho však poznal a tak byl Vane konečně dopaden a uvězněn ve Španělském městě na Jamajce.

Tam poměrně dlouho čekal na soud, až do 22. března 1721, kdy byl odsouzen za pirátství a shledán vinným. Během soudního řízení, kdy proti němu svědčilo množství obchodníků a námořníků, Vane sám ale na svoji obhajobu nepředvolal jediného svědka. Při procesu se dozvěděl i to, že i jeho kumpán Deal byl mezitím také usvědčen z pirátství, odsouzen k smrti a oběšen. Stejně tak 29. března 1721 skončil i Vane. Jeho tělo pak bylo pro výstrahu před pirátstvím zavěšeno v řetězech na šibenici na malém neobydleném ostrůvku Gun Key u Jamajky a ponecháno na pospas živlům.

Celebrity na dovolené. Víte, kam jezdí relaxovat Brad Pitt nebo DiCaprio?

Život a osudy Charlese Vanea se staly námětem pro rodinný film ze současnosti „Treasure of Pirate´s Point“ (1999) o hledání jeho pokladu a pro dramatický televizní seriál z roku 2014 „Black Sails“ (Černé plachty). Popisuje příhody kapitána Flinta a dalších pirátů, mezi nimi Charlese Vanea a i mladšího Johna Silvera, které se odehrávají 20 let před dějem Ostrova pokladů od R. L. Stevensona.

FOTO: Charles Vane

Charles Vane - Anglická šalupa a fregata – obrazynaplatne.czCharles Vane - Tradiční vyobrazení vlajky Jolly Roger – wikipedieCharles Vane - Pirát Blackbeard, se kterým se chtěl Vane spojit – wikipediaCharles Vane - Pirát kapitán William Kidd pověšený v řetězech – lejournaldemayotte.ytCharles Vane - Anglický krák Jiří I. nabídl milost všem pirátům, kteří se chtějí vzdát svého ´řemesla´ – wikipedia
Další fotky
Charles Vane - Dřevořezba z roku 1725, Stede Bonnet a jeho Jolly Roger. Obrázek pochází z knihy A General History of the Pyrates od Charlese Johnsona. – wikipedieCharles Vane - Charles Vane na rytině ze začátku 18. století – wikipediaCharles Vane - Oprava lodi – wikipedieCharles Vane - Oprava lodi v 19. století – wikipedieCharles Vane - Údržba a oprava plachetnice pod čárou ponoru (odstranění shnilého nebo střelbou poškozeného dřeva) – 1882 – wikipedieCharles Vane - Lebka a zkřížené hnáty – wikipediaCharles Vane - Polská ponorka Sokół při svém návratu na základnu v roce 1944. Jolly Roger a dvě ukořistěné německé vlajky jsou vyvěšeny na periskopovém stěžni. – wikipediaCharles Vane - Posádka britské ponorky HMS Utmost pózuje se svou vlajkou (únor 1942). Symboly – wikipediaCharles Vane - Socha Woodse Rogerse Nassau – wikipediaCharles Vane - Woodes Rogers, dříve pirát, první guvernér Banam – wikipediaCharles Vane - W. Morgan Sheppard jako Charles Vane v rodinném filmu ´Treasure of pirate´s point´(1999) – mubiCharles Vane - 2 – Seriál ´Black Sails´- youtubeCharles Vane - 3 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 4 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 5 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 6 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 7 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 8 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 9 – Seriál ´Black Sails´- – kapitán Charles Vane (Zach McGowan) – youtubeCharles Vane - 1920px-Charles_Vane,_Defying_the_Governor,_from_the_Pirates_of_the_Spanish_Main_series_(N19)_for_Allen_&_Ginter_Cigarettes_MET_DP835025Charles Vane - 1 – Seriál ´Black Sails´- youtube

Z doby Charlese Vanea do současnosti přetrvává i symbolika „typické“ pirátské vlajky Jolly Roger (lebka a zkřížené kosti na černém pozadí). Její vytažení na stožár dané lodi znamenalo, že jde o pirátskou loď se záměrem zaútočit. Užívala se od počátku 18. století, tj od raného období tzv. zlatého věku pirátství. Postupem času se z ní stala nejpoužívanější pirátská vlajka 30. let 18. století. Znamení „smrtihlava“ ale neužívali jen piráti. Na souši si je oblíbily různé úderné jednotky a v novodobé historii organizace SS.

Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Včera, 11:30
Pionýr a chození do pionýra. Kdo z dnešních řekněme čtyřicátníků a starších by si nato...
Včera, 10:33
Ve Středočeském kraji je na rizikových místech zakázáno rozdělávat oheň. Zákaz platí do odvolání, týká...
Včera, 10:00
Želvušky jsou jedny z nejfascinujících tvorů na planetě. Nejen díky své schopnosti přežít za všech...
Včera, 08:00
Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české...
23.4.2019
Letecká společnost American Airlines přijala svou první letušku s Downovým syndromem. Shantell je sedmnáct let...
Reklama