• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zlato nejen v hrdle. Školní pěvecký sbor z Dejvic uspěl na soutěži v Brně

  7.7.2023
  Renata Říhová

  Pěvecký sbor Evropská z Prahy 6, získal zlaté pásmo ve 27. ročníku celostátní hodnocené přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů Gymnasia Cantant 2023, která se konala koncem dubna v Brně.

  Svým výkonem si navíc pěvecký sbor z Vyšší odborné školy pedagogické a sociální, Střední odborné školy pedagogické a Gymnázia Evropská 33 zasloužil zvláštní cenu za hlasovou kulturu sboru spojenou s peněžním darem.

  Letošního ročníku Gymnasia Cantant se zúčastnilo celkem 32 gymnaziálních sborů z celé republiky. Ze tří krajských kol, které se konaly v Praze, Brně a Orlové, se pražský sbor probojoval do celostátního kola, ve kterém bylo nakonec 16 vybraných těles. V Brně čekaly na soutěžící speciální autobusy doprovázené policejní eskortou, které je dopravily do budovy Gymnázia Vídeňská, jež je tradičně organizátorem této přehlídky.

  „Po ubytování ve třídách, nás šalina dovezla na „Špilas“. Na hradním nádvoří proběhlo oficiální zahájení soutěže. Společně se všemi asi pěti sty padesáti účastníky jsme si zazpívali mimo jiné i Znělku Gymnasia Cantant a vytvořili tak největší gymnaziální sbor na světě. Tentýž večer se v koncertním sále Konventu Milosrdných bratří konal koncert Sbory sborům, na kterém se postupně představilo všech 16 sborů z celé České republiky jednou či dvěma skladbami. Druhý den byl už soutěžní a hned po slavnostním zahájení a představení porotců jej svým vystoupením otevřel právě Pěvecký sbor Evropská. Po odzpívání soutěžního repertoáru nás čekalo volné odpoledne v Brně, které jsme využili do posledního momentu. Večer jsme se zúčastnili společného večerního programu v Dělnickém domě v Židenicích, kde vystoupila brněnská studentská kapela a zpívaly i jednotlivé sbory“ popsala průběh přehlídky dejvického souboru Veronika Jílková.

  Poslední den dopoledne se uskutečnil Závěrečný koncert a slavnostní vyhlášení v Besedním domě. „Po dvou probdělých nocích ve spacácích jsme napjatě čekali všichni na výsledky. Všichni jsme se začali hlasitě radovat, že jsme se umístili ve Zlatém pásmu, a navíc jsme získali i zvláštní cenu za hlasovou kulturu sboru spojenou s peněžním darem. Sbormistryní našeho sboru je Zita Gartz a korepetitorkou Marcela Podaná, kterým patří velké poděkování za jejich práci. Celý festival Gymnasia Cantant jsme si všichni moc užili díky skvělé atmosféře a výborné organizaci. Brněnským pořadatelům bychom chtěli ještě poděkovat a už teď se těšíme na další ročník,“ dodala Veronika Jílková.

  V předešlých 26 ročnících se na festivalu vystřídalo 100 různých sborů, což představuje více než 4600 zpěváků. Organizátorem je spolek Gymnasia Cantant s brněnským gymnáziem ve Vídeňské ulici, Malostranským gymnáziem v Praze a gymnáziem v Orlové.

  Zdroj: Gymnasia Cantant


  Témata:

  Nepřehlédněte