• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zlínská MHD od září zdražuje

  29.8.2023
  Simona Knotková

  Jízdné v městské hromadné dopravě (MHD) ve Zlíně a sousedních Otrokovicích se od září zvýší.

  Nejlevnější běžná jízdenka bude za 18 korun, bude přestupná a platit bude 30 minut. Dosud bylo možné využít i jízdenky za 12 a 15 korun. Zdraží také časové kupony, průměrně o 30 procent, a přibudou nové. Jízdné v MHD se neměnilo od začátku roku 2012, náklady od té doby vzrostly, řekl novinářům Josef Kocháň, ředitel Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD ve zlínské aglomeraci zajišťuje.

  „Poslední navyšování cen jízdného bylo od 1.1. 2012, uběhlo více než 11 let. Samozřejmě od té doby nám základní nákladové položky rostou, rostou nám mzdové prostředky, rostou nám platby za elektřinu, naftu, teplo a jiné nákladové položky a samozřejmě i my musíme reagovat na tuto situaci,“ uvedl Kocháň. Změny cen jízdného schválili zlínští i otrokovičtí zastupitelé.

  Podle Kocháně je důležité, že základní jízdenka za 18 korun bude přestupní, nepřestupní jízdenky již nebudou. V porovnání s podobnými městy budou zlínské ceny i po zdražení nižší, například v Olomouci vyjde základní jízdenka na 20 korun.

  Náklady DSZO jsou podle ekonomky podniku Zdeňky Vránové asi 320 milionů korun ročně, dotace měst pokrývá 60 procent, jízdné z 35 procent a pět procent tvoří výnosy jiných činností. Je možné, že se po zdražení navýší výnos z jízdného, ne však skokově, odhadem o pět procent.

  Společnost loni přepravila přes 31 milionů cestujících, „Na jednotlivé jízdenky jezdilo 15 procent cestujících, ale přinesli 45 procent z jízdného, na časové kupony jezdilo 60 procent cestujících a přinesli 52 procent jízdného a zbytek cestujících jezdilo úplně zadarmo, to jsou děti nebo invalidé nebo měli kupon za 330 korun ročně, to byli junioři nebo senioři,“ uvedla ekonomka.

  Od září budou změny i v časových kuponech. Roční junior pas stál dosud 330 korun, nově to bude 600 korun. Dosud jej však mohli mít jen žáci do 15 let, nově bude i pro studenty do 26 let. Z 330 na 600 korun zdraží také senior pas, platný bude pro seniory od 65 let, dosud to bylo nad 70 let. Novinkou je kupon za 600 korun na rok také pro zákonného zástupce s trvalým bydlištěm ve Zlíně na rodičovské dovolené, případně na mateřské dovolené.

  Zvýhodnit cestování MHD po Zlíně a Otrokovicích mohou svým občanům také města a obce z regionu, pokud se stanou smluvními partnery DSZO a uhradí část Junior pasu, Junior pasu student nebo Mateřského pasu. V případě Junior pasu přispívají obce 1900 korun, u Mateřského pasu 2640 korun, cestující doplácí 600 korun. Společnost tuto možnost nabídla obcím v regionu, zapojit se mohou i firmy. Cestující s koupenými časovými kupony přesahujícími 31. srpen s nimi mohou jezdit až do konce platnosti. Jednotlivé jízdenky pořízené před změnou cen zůstávají platné do konce listopadu 2023.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte