• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zlínské nemocnici loni ubylo dárců krve, zahájila tak kampaň na podporu dárcovství

  10.2.2023
  Doris Drienová

  Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně zahájila kampaň na podporu dárcovství krve Ve dvou se to lépe daruje. Dárců krve loni v nemocnici mírně ubylo, přišlo jich 10.896. Předloni jich bylo přes 11.000. Snížil se i počet nových dárců, kterých v loňském roce do nemocnice přišlo 812, na rozdíl od roku 2021, kdy jich dorazilo 995, sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

  Hlavními tvářemi kampaně na podporu dárcovství krve jsou herečka Marie Vančurová a rekvizitářka Michaela Krysmánková z Městského divadla Zlín. „Jsou skvělými příklady, protože Michaela Krysmánková daruje krev dlouhodobě a je dokonce držitelkou stříbrné medaile prof. Jánského, zatímco Marie Vančurová se zahájením kampaně darovala krev úplně poprvé,“ uvedla mluvčí nemocnice.

  Krysmánková začala darovat krev v letech 2003 až 2005 a pokračovala od roku 2017. Pro dárcovství se rozhodla proto, aby mohla pomoct lidem. „Je to způsob, který mě nic nestojí a myslím, že by měl být dárcem každý, kdo může. I mé děti jsou dárci,“ uvedla Krysmánková.

  Vančurová měla při prvním darování krve strach. „Nejsem žádný pravidelný návštěvník doktorů nebo nemocnic, nejsem zvyklá například na jehly. Takže moje největší obava byla ze samotného vpichu. Ale to bylo naprosto liché, většina mých modřin bolela mnohem víc,“ uvedla Vančurová, kterou příjemně překvapilo, s jakou trpělivostí jí personál vysvětloval stav krve a všechno ukázal.

  Kampaň podpořilo také město Zlín. „Osobně se určitě zapojím a krev půjdu darovat. Vyzveme i zaměstnance magistrátu, aby darovali krev, ideálně pravidelně a dlouhodobě,“ uvedl zlínský primátor Jiří Korec (ANO).

  Primářka hematologicko-transfuzního oddělení nemocnice Jana Pelková připomíná, že každý člověk se může dostat do situace, kdy bude potřebovat krev. „Nedávno jsme měli pacienta s těžkou anemií, krvácením do hrudníku, zároveň se zánětem ledviny. Naši lékaři pro něj při operaci potřebovali deset krví. Což znamená, že deset lidí, kteří se rozhodli darovat krev, mu de facto zachránili život,“ uvedla primářka. Každý dárce krve si proto podle ní zaslouží obdiv a velké poděkování.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte