Do města na kole. Uherské Hradiště spustí oblíbenou sdílenou službu

Pro přepravu po Uherském Hradišti budou moci lidé od dubna využít sdílená kola. K dispozici jim bude 75 jízdních kol městského typu provozovaných společností Nextbike.

Lidé podle něj budou mít možnost si na kterémkoli stanovišti kolo zapůjčit a na jiném, nebo i na původním stanovišti, vrátit. „Služba směřuje k podpoře možnosti rychlého přesunu v rámci města bez nutnosti užít vlastní kolo, případně osobní vozidlo,“ uvedl mluvčí radnice Jan Pášma.

K operativnímu využití sdílených kol je určena aplikace pro mobilní zařízení, která je k dispozici na webových stránkách společnosti Nextbike. „Registrovanému uživateli už jen postačí načíst QR kód na sdíleném jízdním kole a může vyrazit. Pro zájemce, kteří nebudou mít k dispozici chytrý telefon, bude možné zapůjčení kola přes zákaznickou linku,“ uvedl Pášma. S jedním účtem u Nextbike navíc podle něj lze využít modrá sdílená kola v dalších 15 městech ČR a 27 zemích po celém světě. S jednou aplikací se tak lidé mohou projet například i v Brně a Ostravě, ale třeba také v chorvatském Splitu nebo Zadaru.

Sdílená elektrokola se v Berouně těší velké oblibě. Denně si je půjčí na 300 lidí

Vzhledem k tomu, že jde o pilotní projekt na období jednoho roku, je možné, že se místa pro zapůjčení kola budou časem měnit či doplňovat. Sdílení jízdních kol zavádí Uherské Hradiště jako podporu udržitelné mobility. „Aby měla opravdu smysl, bude město tuto službu spolufinancovat a prvních 15 minut jednotlivé jízdy bude možné na sdíleném kole absolvovat zdarma. Tato doba může pokrýt většinu cest v rámci města. Kolo lze samozřejmě využít i na delší časový úsek, který bude po čtvrt hodině jízdy zpoplatněn sazbou 24 korun za 30 minut užívání kola,“ doplnil mluvčí.

Pro pravidelné zájemce o sdílená kola po delší časový úsek provozovatel nabídne i zvýhodněné tarify, měsíční za 149 korun a roční za 899 korun. Více informací o fungování sdílených kol v Uherském Hradišti je na webových stránkách provozovatele.

adp/ČTK

15.7.2021
Sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů likviduje požár rozlehlého seníku v Újezdě na Zlínsku. Hasiči...
3.6.2021
Desítky policistů zaměstnal v uplynulých dnech případ čtyřiadvacetileté ženy ze Zlína, která tvrdila, že ji...
31.5.2021
Policie stíhá kvůli opakované distribuci pervitinu dvacetiletou ženu z Kroměřížska. Za nedovolenou výrobu a jiné...
28.5.2021
Ve Zlíně-Loukách hořela dnes ráno hala s uskladněným obalovým materiálem. Požár hasiči zlikvidovali za několik...
20.5.2021
Muž ze Zlínska si podle policie přišel machinacemi v účetnictví skládky komunálních odpadů minimálně na...
20.5.2021
Nová petice požaduje dostavbu dálnice D49 a vyzývá odpůrce stavby, aby ji neoddalovali. ČTK to...
17.5.2021
Fotbaloví fanoušci napadli v sobotu večer v Uherském Hradišti policejní hlídku. Policie v souvislosti s...
16.5.2021
Díky svým úsporám, finanční výpomoci od kamarádů a víře v brzký návrat k normálnímu fungování...
12.5.2021
Ochota lidí dodržovat ve Zlínském kraji protiepidemická opatření podle zjištění policie klesá. V kontrolách policisté...
10.5.2021
Kvůli výpadku příjmů musela sáhnout fotografka Renáta Přikrylová ze Zlína do úspor. Ke své práci...
Reklama