20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Zmizel za války beze stopy, předtím však vtiskl swingovou podobu celé jedné éře

Další fotky

Řeč není o nikom menším, než o Glennu Millerovi. Pokud chceme někoho nazvat swingovou legendou, tak je to bezesporu právě on. Jeho big band nejprve jen lidi bavil, potom pomohl vyhrát druhou světovou válku. Na starých deskách dodnes žije, zní a inspiruje jako tehdy, v 30. a 40. letech minulého století.

Reklama

Glenn Miller se narodil v Iowě 1. března 1904. V roce 1915 se rodina přestěhovala do Grant City a v té době dostal Glenn svůj první pozoun a hrál v městském orchestru. Roku 1918 se rodina opět přestěhovala, a to do Fort Morganu, kde Glenn navštěvoval střední školu. Založil s několika spolužáky kapelu, a když v roce 1921 odmaturoval, rozhodl se, že se bude živit jako hudebník.

Předvánoční koncert Sester Havelkových a kvarteta The Swings pomůže Modrému klíči

Přesto se v roce 1923 pokusil studovat na univerzitě, ale protože se spíše přece jen věnoval hudbě, musel školu opustit. V roce 1926 se stal členem skupiny Bena Pollacka a napsal několik svých hudebních aranžmá. Když za dva roky band přijel do New Yorku, napsal své univerzitní lásce Helen Burgerové, aby za ním přijela a následně se vzali. Pak Glenn Miller hrál s různými kapelami. Pro britský band Raye Noblea sestavil aranžmá, kde jeden z pěti saxofonů nahradil klarinetem. Vznikl tak klasický zvuk jeho orchestru.

Svůj vlastní band založil v roce 1937, za rok už mu vyšla první deska a jeho nahrávky se staly populární. Např. skladbu „Tuxedo Junction“ si koupilo v prvním týdnu 115 000 nadšených příznivců jeho orchestru. V roce 1942 dostal Glenn Miller od nahrávacího studia za nahrávku sklady „Chattanooga Choo-Choo“ svou první zlatou desku (za milion prodaných kusů).

Filmové ceny TRILOBIT v Berouně tentokrát připomenou dirigenta Václava Talicha

Glenn Miller a jeho orchestr také účinkovali ve dvou hollywoodských filmech – „Sun Valley Serenade“ z roku 1941 (u nás promítán pod názvem „Zasněžená romance“) a „Orchestra Wives“ z roku 1942. Glenn Miller si před natáčením vymínil, že film musí mít věrohodný scénář, aby se orchestr stal nedílnou součástí příběhu a nevyskytl se jen v nějaké bezvýznamné scéně jako dekorace.

V roce 1942, na vrcholu své hudební kariéry se Glenn Miller rozhodl přihlásit do služeb americké armády. Nějaký čas potom sloužil u námořnictva jako dobrovolník. Pak hrál na pozoun v orchestru na výcvikové letecké základně v Alabamě. Po úspěchu pravidelných pořadů v rádiu dostal povolení sestavit svůj vlastní padesátičlenný Orchestr letectva Spojených států (Army Air Force Band). S ním v roce 1944 odletěl do Anglie, kde odehrál osm set představení.

OBRAZEM: Druhá světová válka. Jak věřit v Boha, který dopustil takové hrůzy? Vánoce ale vojáci ani tak nezrušili!

Glenn Miller se pokusil o modernizaci pochodové hudby, ale narážel na nepochopení tradičně smýšlejících důstojníků. Jedním z příkladů může být jeho aranžmá „Saint Louis Blues“, kde zkombinoval blues s pochodovým rytmem. Ještě před jeho smrtí se názor velení změnil a Glenn Miller dosáhl pro své novátorství žádoucího uznání.

15. prosince 1944 měl Glenn Miller, už jako major, letět z Anglie hrát pro vojáky do právě osvobozené Paříže. Za špatného počasí jeho letoun odlétl ze základny RAF a zmizel nad kanálem La Manche. Jeho tělesné ostatky ani letoun (jednomotorový UC-64 Norseman) nebyly nikdy nalezeny. O jeho zmizení se pak vynořily různé teorie a fámy, ale ani jedna nebyla potvrzena.

FOTO: Glenn Miller

Glenn Miller - Maj. Glenn MillerGlenn Miller - Glenn Miller – 2- wikipediaGlenn Miller - Busta v Bedfordu, kde Miller hrál během 2. světové války. – wikipediaGlenn Miller - Noorduyn UC-64AGlenn Miller - Millerův pomník na hřbitově Grove Street v New Havenu v Connecticutu. – wikipedia
Další fotky
Glenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ – IMDbGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- – čtGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ – 1 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ – 2 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ – 3 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -4 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -5 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -6 – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -7 – Saint Louis Blues – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -8 – Saint Louis Blues – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -9 – Saint Louis Blues – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -10 – Saint Louis Blues – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´ -11 – Saint Louis Blues – youtubeGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart – cia.eduGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart – Cinema Cities – WordPress.Glenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart – čtGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart – MubiGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart a June Allyson -2 – čtGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart a June Allyson – čtGlenn Miller - Film ´Přiběh Glenna Millera´- James Stewart a June Allyson – shangols.canalblogGlenn Miller - Film ´Zasněžená romance´ – 1 – youtubeGlenn Miller - Film ´Zasněžená romance´ – 2 – youtubeGlenn Miller - Film ´Zasněžená romance´ – 3 – youtubeGlenn Miller - Film ´Zasněžená romance´ – 4 – youtubeGlenn Miller - Film ´Zasněžená romance´ – 5 – youtubeGlenn Miller - Glenn Miller – wikipedia

 

V roce 1953 byl natočen film „Glenn Miller Story“ (Příběh Glenna Millera) s Jamesem Stewartem a June Allyson v hlavních rolích. Tento životopisný film měl velký úspěch a získal si zaslouženou popularitu. A – jak jinak – z hudebního umu Glenna Millera dodnes žijí jeho oddaní swingoví a swingující následovníci.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama