35℃
Dnes je 26. červen , svátek má Adriana

Značka Lacroix jako symbol nadčasové elegance. Její zakladatel začínal jako módní rebel

Další fotky

V mladém věku dával Christian Lacroix Marie Marc, narozený 16. května 1951, přednost knihám, do polohy jisté módní extravagance dospěl až později. A když se mu zdálo, že je jeho značka na něj příliš konformní, neváhal ji prodat a pokračovat dál svou vlastní cestou.

Reklama

Z četby zvláště miloval tu, která byla plná dobrodružství a jejíž děj se odehrával v minulosti. Zvláště si všímal historických kostýmů, které si pak pro sebe i kreslil. Vyrůstal přitom v láskyplném prostředí, které zajišťovala vždy elegantní maminka, jeho další módní inspirace.

OBRAZEM: 10 faktů o Vivienne Westwoodové. Pokud chcete být jako ona, stačí jen chtít. A mít odvahu hodnou ďábla

Po ukončení střední školy v roce 1969 Christian odešel studovat dějiny umění na univerzitu v Montpellier. V roce 1971 se zapsal na Sorbonu v Paříži a jeho disertační práce pojednávala, jak jinak, o šatech, konkrétně o těch ve francouzském malířství z 18. století. Kvůli své lásce k historii se chtěl dokonce stát kurátorem muzea. Během studií se seznámil se svou budoucí manželkou Francoise Rosenthiel, se kterou se oženil v roce 1974. Na rozdíl do jiných věhlasných návrhářů nikdy nešil šatičky pro panenky ani nevyvíjel nějakou podobnou „infantilní“ činnost. Už od mládí nesnášel průměrnost, rád se lišil od ostatních. V době jeho gymnaziálních studií se spolužáci smáli jeho poněkud divokému stylu oblékání a kombinacím třeba červený svetr a zelené kalhoty. Bylo mu jedno, co si o tom okolí myslí a hrdě to přehlížel. Zvláště když ho spolužáci začali zakrátko napodobovat.

Prezidentka NKMódy Julie Hendrychová

Čeští módní návrháři se mohou čím chlubit, talent mají i děti

První vlastní módní dům Christian otevřel v roce 1987 a ve své tvorbě čerpal ze stylu odívání v různých kulturách. Musel přitom čelit kritice, že nevytváří modely, které by mohla nosit pracující žena. Od roku 1996 nabízí vedle oděvů také obrovské množství doplňků: šperků, bot, kabelek, opasků, deštníků, rukavic, klobouků, brýlí, šál a kravat. O rok později otevírá další butiky ve Francii a expanduje do zahraničí – do Londýna, Ženevy a Japonska. V roce 1999 přicházejí na prodejní pulty jeho parfémy.

Stále přitom nachází inspiraci v historii (korzet a krinolína) a ve folklóru mnoha zemí světa a kombinuje různé prvky. Obecně také dával přednost jasným barvám. Ještě před rokem 1987 obdržel za vynikající kolekci nejvyšší možné ocenění v této oblasti – „Zlatý náprstek“ (Gold Thimble).

Fusekle už větrají! Tyto módní přešlapy najdeme jen v Česku. Jak se jich vyvarovat?

Na vrcholu se módní dům Christian Lacroix ocitl na konci 80. a počátku 90. let. V roce 1993 jej převzala skupina LVMH a Christian Lacroix zůstal hlavním návrhářem a menšinovým akcionářem. Pak následoval další prodej americké firmě Falic Group. Během finanční krize (2009) ohlásila společnost bankrot. V červenci 2009 představil Lacroix v Paříži svou poslední kolekci haute couture a ještě téhož roku podnik, který založil, opustil. Práva na obchodní značku zůstala skupině Falic Group. Dnes má značka Lacroix 60 prodejních míst ve Francii včetně vlastních obchodních domů a po celém světě jich najdeme kolem tisícovky.

Pocta řemeslu! V Libčicích propojili moravský modrotisk a indický dřevotisk

Christian Lacroix dále vlastní firmu XCLX, kterou založil v roce 2005 nezávisle na předchozí společnosti. Věnuje se návrhům divadelních kostýmů a interiérovému designu pro hotely i další prostory. Spolupracuje na výrobě parfémů s kosmetickým koncernem Avon, jehož výrobky, zcela paradoxně, může na rozdíl od módních kreací Lacroix, využít úplně každá žena.

FOTO: Lacroix

Lacroix - jaro-léto 2006 – FlickrLacroix - Christian Lacroix Rouge , parfém vytvořený společností Lacroix výhradně pro produkty Avon – wikipediaLacroix - Francoise Lacroix a Eric Bergére – PuretrendLacroix - jaro-léto 2009 – youtubeLacroix - 2009 – Love Magazine
Další fotky
Lacroix - 2009 – Multicolor Style – WordPress.Lacroix - Aufeminin.Lacroix - Christian Lacroix- kolekce jaro-léto 2007 – China DailyLacroix - Christian Lacroix v Arles – wikipediaLacroix - Christian Lacroix, 20 let Haute Couture na molu. – wikipediaLacroix - Christian LacroixLacroix - jaro-léto 1991 – Europeana CollectionsLacroix - jaro-léto 2009 – 2 Mademoiselle Le K Blog-TrotterLacroix - jaro-léto 2009 – 3 Mademoiselle Le K Blog-TrotterLacroix - jaro-léto 2009 – 4 Mademoiselle Le K Blog-TrotterLacroix - jaro-léto 2009 – Mademoiselle Le K Blog-TrotterLacroix - Kirsten Dunst – redcarpetfashionawardsLacroix - Mademoiselle Le K Blog-TrotterLacroix - maxresdefaultLacroix - mississipy – LiveJournalLacroix - Orient Palms ItaliaLacroix - Parfém C´est La Vie od Christiana Lacroix – QuirkyFindsLacroix - podzim 2009 -VogueLacroix - Sluneční brýle Christian Lacroix – googleLacroix - Svatební šaty pro Christinu Aguilera vytvořil Christian Lacroix – Editor ChoiceLacroix - Vitrína butiku Chritian Lacroix, (Place Saint Sulpice, Paříž). – wikipediaLacroix - Zlatý náprstek (Pierre Cardin) – ForbesLacroix - Famózní návrhář Christian Laceoix – LuxuryMagLacroix - Christian Lacroix – 2018 – wikipedia

Vraťme se ještě na chviličku do Christianova dětství. Když mu byly asi tři roky, ptali se ho dospělí, čím bude, až vyroste. A on suverénně odpověděl: „Christianem Diorem.“ To bylo jeho jmenovci 49 let a za tři roky zemřel, aniž by tušil, že do světa módy za pár let výrazně zasáhne další Christian…

 

Před 1 hodinou
Došlo k tomu v bitvě u Brodů, jedna z největších tankových bitev v dějinách, která...
Před 2 hodinami
Vynálezem pana Guntenberga problémy spisovatelů, malířů, o hudebnících ani nemluvě, s reprodukcemi jejich uměleckých děl...
Před 3 hodinami
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Před 3 hodinami
Má za sebou desítky let v českých i slovenských divadlech, spolupráci s vynikajícími umělci, jeho...
Dnes, 08:00
Všichni známe přirovnání „je chytrý“ nebo „je mazaný jako liška“. Jak to ale s onou...
Včera, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Včera, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Včera, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Včera, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Včera, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Včera, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Reklama