• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Známe fotografii roku. Petru Topičovi ji přineslo tornádo

  21.1.2022
  Fefík

  Fotografie vítězů 27. ročníku soutěže Czech Press Photo jsou od pátku k vidění v historické budově Národního muzea.

  Fotografie vítězů 27. ročníku soutěže Czech Press Photo jsou od pátku k vidění v historické budově Národního muzea.

  Na velkoformátových fotografiích budete obdivovat nejen vítězné snímky z prestižní soutěže, ale nově i fotografie, které vzešly z letošního úplně prvního ročníku soutěže Czech Photo Junior pro mladé fotografy ze základních a středních škol.

  V letošním ročníku bylo vypsáno osm fotografických kategorií. Soutěžilo 250 fotografů, kteří přihlásili přes čtyři tisíce fotografií.

  Fotografií roku se stal snímek Petra Topiče z mediálního domu Mafra. Snímek pochází ze série s názvem Zkáza, která zvítězila v kategorii Aktualita. Celá série dokumentuje rozsah škod po ničivém tornádu, které se prohnalo obcemi na jižní Moravě.

  Od motýla po katedrálu. Černobílý svět fotografa a filmaře Ferdinanda Bučiny

   

  V kategorii Reportáž zvítězil Lukáš Bíba z Economie, v kategorii Každodenní život David W. Černý z agentury Reuters a v kategorii Lidé, o kterých se mluví znovu Petr Topič.

  Nejlepší fotografii na téma Umění a kultura pořídil podle poroty Lukáš Bíba, mezi sportovními snímky dostal vavříny ten od Romana Vondrouše z ČTK. Oceněn byl i portrét od Michaela Tomeše (Intro), konkrétně šlo o portrét sochaře Jaroslava Róny. V kategorii Člověk a životní prostředí zvítězil volný fotograf Michal Fanta.

  Součástí soutěže je od jejího počátku také ocenění Grant Prahy – roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. Postupně tak vzniká obsáhlá sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj. Grant Prahy vybral osobně pražský primátor Zdeněk Hřib. Letošním držitelem se stal Petr Vrabec, který uspěl se svým projektem Periférie Prahy.

  Dalšími oceněnými byli fotografové Ondřej Deml, Lenka Klicperová, Barbora Reichová, Kevin V. Ton, Barbora Konvičková a Martin Veselý.

  Zdroje: Národní muzeum Praha + Czech Photo  Nepřehlédněte