Znamenitý lékař, fyzik, astronom s mezinárodními kontakty a věhlasem. Jan Marek Marci byl český Newton

Další fotky

S tímto jménem jste se téměř jistě ve škole nesetkali. Pokud jste neměli učitele, zapáleného pro svůj obor, který se neřídil pouze osnovami. Marek Marci svými znalostmi, přehledem a vědeckým záběrem mohl zcela právem sedět za stolem s vědci, jako byli Newton, Kepler nebo Galileo.

Narodil se v malém městečku Lanškrouně, v podhůří Orlických hor. Na českomoravském pomezí. Podivný název Kronland je snadno vysvětlitelný. Německý název Landskron, je zcela postačující. Lanškroun byl však na počátku 17. století spíše město české, než německé. Zde se zámeckému úředníkovi Markovi v roce 1595 narodil prvorozený syn Jan Marek. Když bylo Markovi šest let, přestěhovala se rodina do Litomyšle. Markův otec se stal purkrabím ve službách Pernštejnů. Paní Polyxena, jako významná reprezentantka katolické šlechty, a zvláště pak její druhý manžel, Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic, si služeb svého purkrabího vysoce vážili. Zmíněný šlechtic podporoval později mladého Jana Marka i na studiích.

Před 370 lety se Praha stala drancovaným a obleženým městem. Ekonomické škody byly strašlivé, ale pravý břeh odolal

Student Marek přišel do Prahy ve velmi neklidném roce 1618. Politické a náboženské spory byly v plném proudu a tyto spory pohltily například i významného lékaře a profesora Jessenia. Jako katolík se Marek ocitl na Karlově univerzitě ve složité situaci. Ta se naštěstí pro něho změnila po Bílé hoře, zvláště když byla založena lékařská fakulta. Na univerzitě chyběli profesoři katolické konfese a tak Markova životní hvězda začala stoupat velmi rychle. Již v roce 1630 byl řádným profesorem. Hluboce věřícího katolíka a lékaře velmi trápilo mnoho nejrůznější pověr a nesmyslů, rozšířených mezi lidem i mezi lékaři. Nepreferoval šílené diety, pouštění žilou, zaříkávání. Naopak. Snažil se u pacientů, aby se řídili zdravým způsobem života. Stravou i něčím, co bychom dnes nazvali sportem. Dobré jídlo a víno nikomu nezakazoval.

První veřejná pitva proběhla v Praze před 418 lety. Proč budila takové kontroverze?

Jako jednomu z prvních lékařů se podařilo dokázat, že epilepsie není posedlost ďáblem, ale že se jedná o nervové onemocnění. Upřímně se snažil, aby se věda a víra držely za ruce a dařilo se mu to. Oženil se s exotickou Italkou, z rodu Misserionů, což byla proslulá rodina brusičů diamantů. Škrétův obraz této rodiny je dostatečně známý. Marek Marci, jako zemský fyzik, dnes bychom řekli hlavní hygienik, byl velmi váženou osobností. Organizoval preventivní opatření proti tehdy děsivým epidemiím, a na úrovni svých znalostí jistě udělal vše, aby jim zabránil. V této souvislosti bych rád uvedl, že zachránil život i známé historické osobnosti Bohuslavu Balbínovi, který onemocněl černými neštovicemi. Když v roce 1648 obléhali Švédové Prahu, požádali obléhatelé Jana Marka o pomoc. Švédský generál měl v ležení na Zbraslavi i manželku, která tehdy těžce onemocněla, a Jan Marek si získal její záchranou veliký respekt. I jako katolík se vrátil ze švédského ležení se ctí.

 

FOTO: Jan Marek Marci

Jan Marek Marci - Jan Marek MarciJan Marek Marci - Marek Marcii litografieJan Marek Marci - medaileJan Marek Marci - Plastika na Markově domě v Melantrichově uliciJan Marek Marci - obrázek z knihy Nauka o nárazu
Další fotky
Jan Marek Marci - Markův erbJan Marek Marci - známkaJan Marek Marci - Kniha o duzeJan Marek Marci - Markův pomník v Lanškrouně

Kromě lékařství se věnoval i astronomii a mechanice. Napsal knihu, Obecná nauka o nárazu, která se zabývala teoriemi pohybu. Jeho Kniha o duze, která pojednává o rozkladu světla, předběhla Newtona o celá desetiletí. Jan Marek Marci je namočen i do historie proslulého Voynichova manuskriptu. I on se pokoušel vyřešit tento rébus, který odolává dodnes. V této souvislosti je zajímavé uvést, že tehdy nemocný Balbín byl již zaopatřen svátostí umírajících, když se Marek dostavil jako poslední naděje. Dodnes se neví, jaký lék Balbínovi podal. Třeba opravdu něco z Voynicha rozluštil. Jan Marek Marci zemřel 10. 4. 1667, v Praze. Poslové z Londýna, kteří mu přijeli oznámit, že se stává čestným členem Královské společnosti nauk, přišli pozdě.

 

Dnes, 11:30
Na konci života mu český národ věnoval jednu poctu za druhou. Jeho Libuše se hrála...
kobliha
Dnes, 10:00
Zlatavé koblížky se světlým prstencem po obvodu, lehce nakyslou marmeládou uvnitř a poprášené štědrou vrstvou...
Dnes, 09:35
Jaromír Mašek skončil k 16. únoru letošního roku ve funkci ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod....
Dnes, 08:00
Prvním prostředkem, kterým se člověk dokázal vznést do vzduchu, byl horkovzdušný balon.
Včera, 17:30
Veřejnost ji vybrala jako nejkrásnější ženu Velké Británie všech dob, v prestižním žebříčku předstihla nejen...
Včera, 16:00
Ernst Ludwig Hiemer se narodil 5. července 1900 v Grosweingartenu nedaleko Schwabachu. Po studiích se...
Včera, 14:22
Morstadt, to věru není české jméno. Děd českého malíře a kreslíře přišel z Bádenska, v...
Včera, 14:00
V jemné batistové pleně bylo zabaleno právě narozené dítě. Jeho narudlá tvářička a fialové ručičky...
Včera, 10:53
Kdo vlastní auto, tak určitě může potvrdit, že se nejedná zrovna o levnou záležitost. Svoboda...
bílá ředkev, daikon, zelenina
Včera, 10:00
Je jemnější, neštípe a nehoubovatí a naše ředkvičky mnohonásobně přerůstá. Řeč je o japonské bílé...
Reklama