Známý filmový herec byl za války v odboji a věznilo ho i gestapo

30.11.2020
Jaroslav Svoboda

Herce Oldřicha Velena si diváci nepamatují jen z komediálního seriálu Slovácko sa nesúdí, známá je také jeho role v 30 případech majora Zemana, kde ztvárnil strýce Hurycha v legendárním díle Studna. Byl však králem malých rolích, objevil se ve filmu Marečku, podejte mi pero!, kde hrál jednoho z příbuzných studentů večerní školy a výraznou hanáčtinou se ptal na třídu, kde se konají třídní schůzky. Stejným nářečím pak ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje omlouval vadnou elektronku E13 ze závodu Katoda Olomóc.

Gestapo je zatklo a hromadně zavraždilo. V Kostelci nad Labem vzpomínali na hrdinné odbojáře

Válka a odboj

Oldřich Velen, vlastním jménem Oldřich Volek, se narodil 15. září 1921 v Tuřanech (dnešní části Brna). U divadla se pohyboval prakticky odmala, už jako dítě hrál v ochotnickém divadle. Souběžně pak studoval brněnské gymnázium a konzervatoř. Během druhé světové války se zapojil do odboje jako člen Obrany národa. Za tuto svou činnost byl v roce 1941 dokonce vězněn brněnským gestapem v Kounicových kolejích.

Divadelní kariéra

Všechny tyto strasti ale přečkal bez úhony a v roce 1942 po dokončení konzervatoře nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Následovala další angažmá, ještě za války hrál v pardubickém divadle odkud odešel v roce 1945 na rodnou Moravu, do Krajského divadla v Olomouci. Vydržel zde až do roku 1962.

Major Zeman měl být major Hurych. Co všechno nevíte o legendárním seriálu

Praha, divadlo, film

V padesátých letech se díky rozvíjejícímu se filmu dostal do Prahy. Filmování měl rád a aktivně se do něj zapojoval, v roce 1962 se tak stal stálým členem hereckého souboru Filmového studia Barrandov, kde působil až do odchodu do penze. V Praze ale působil i v divadle, a to přímo Na zábradlí, kde byl angažován na žádost Jiřího Grossmanna. Film pro něj byl ale prioritou. Sám později přiznal, že ho divadlo už přestalo bavit. Film ho však okouzlil natolik, že se mu věnoval až do vysokého věku.

Po celou dobu svojí filmové kariéry měl prakticky jen jednu hlavní roli, ta ale zaznamenala mimořádný úspěch a Velen sám si ji velmi cenil, šlo o zmíněný seriál SLOVÁCKO SA NESÚDÍ.

Oldřich Velen zemřel v tichosti 4. května 2013 ve věku úctyhodných 91 let.Nepřehlédněte