Znáte české sitcomy? Řekněte, který je váš nejoblíbenější

16.3.2023
Jaroslav Svoboda

Situační komedie, nebo také sitcomy, nejsou výhradně americkou specialitou. Také u nás máme celou řadu úspěšných, které ani po letech neztratily na oblibě u diváků. Několik těch nejzásadnějších vám nyní připomeneme.

A začneme hned pěkně zostra, prakticky prvním českým sitcomem a zároveň králem českých seriálů. Patrně už tušíte.

Taková normální rodinka (1971)

Málokterý seriál se může pochlubit takovou plejádou herců, jako právě Taková normální rodinka. Vždyť se na jednom place objevily hvězdy jako Marie Rosůlková, Eduard Cupák, Zdeněk Řehoř, Jaromír Hanzlík, Jana Štěpánková, Daniela Kolářová a dokonce Oldřich Nový. Seriál natočil režisér Jaroslav Dudek podle předlohy Fan Vavřincové. První díl byl původně natočený jako samostatná komedie, ale jeho veliký úspěch si „vynutil“ i další pokračování. Seriál pak ukončili sami tvůrci, když na ně byl činěn nátlak na jeho přizpůsobení politice KSČ.

Nováci (1995)

V 90. letech zásobovala televizní diváky svými sitcomy nově vzniklá televizní stanice Nova. Prvním počinem byli známí Nováci. Seriál začala televize natáčet v lednu 1995. Hlavním motivem tvůrců bylo vytvořit seriál, který bude možné vysílat pět dní v týdnu, od pondělí do pátku. První série byla dokončena v listopadu 1995 a zahráli si v ní Jana Janěková, Ota Jirák, Jitka Ježková nebo Filip Rajmont. Následovala série druhá, kde se vyměnili hlavní herci a nové postavy rodiny Nováků ztvárnili Jana Paulová, Pavel Zedníček, Jitka Schneiderová a Robert Galia. Obě série dohromady měly 124 dílů.

Hospoda (1996–1997)

Patrně jeden z nejlepších počinů v dějinách českého sitcomu učinila televize Nova v roce 1996 se svým seriálem Hospoda. Tento může být vnímán do jisté míry kontroverzně, k čemuž přispělo i vyjádření představitele jedné z hlavních postav Jiřího Menzela, který později uvedl, že za své účinkování v Hospodě se stydí. Nicméně i tady měl režisér Jaroslav Dudek šťastnou ruku na herce, a tak se u typicky „českých“ příběhů z hospůdky můžeme setkat s Petrem Nárožným, Ladislavem Potměšilem, Bronislavem Poloczkem, Pavlem Vondruškou, Jiřím Krytinářem, Josefem Dvořákem a dalšími hvězdami.

Nárožný strojvedoucím i románek Soboty a Vondráčkové, takové bylo natáčení slavné komedie

Policajti z předměstí (1999)

Tento seriál už tak úspěšný nebyl, z pojetí režiséra Víta Olmera „to“ bylo cítit od samého začátku. Ačkoliv i tady si zahrála celá řada velmi kvalitních herců, jmenujme například Vlastimila Zavřela, Michala Suchánka, Pavla Landovského, Naďu Konvalinkovou, Jana Čenského nebo Aleše Hámu, povídky o hloupých českých policajtech už jsou v naší kotlině trochu ohrané a nereálnost a přehnanost některých scén či samotných příběhů seriálu velmi ubrala na kvalitě.

Comeback (2008–2011)

Televize Nova předvedla své sitcomové zmrtvýchvstání seriálem Comeback. Zpočátku se zdálo, že se bude jednat o další plytkou podívanou, která skončí rychleji, než začala. Opak byl však pravdou a herecký tým mladých herců Kristýny Leichtové, Matouše Rumla a Marie Doležalové okolo ostřílených matadorů, jakými jsou Tomáš Matonoha, Martin Dejdar nebo Dana Batulková, dal vzniknout, na české poměry, dobrému a hlavně vtipnému seriálu. Pravda, další dotáčené série už kvalitu té první neměly, ale jinak zaslouží seriál určitě palec nahoru.

Vlasta Burian a Oldřich Nový, dvě hvězdy stříbrného plátna se na place setkali pouze jednou

Cyranův ostrov (2008)

Jeden z posledních televizních počinů barda české estrádní zábavy Ivana Mládka. Po různých Čundrcountry show a estrádách připravil Ivan Mládek scénář pro 46 dílů seriálu na TV Barrandov. Sám autor v něm ztvárnil hlavní roli. Jedná se o jeden z prvních seriálů nově vzniklé TV Barrandov, která své vysílání zahájila v lednu 2009. Seriál pojednává o zchudlé šlechtické rodině, jejíž hlavou je baron Romedius Cyrany. Rodina v restituci získala středověkou tvrz Cyranův ostrov. Kromě Ivana Mládka se v rolích představili i další členové jeho banjo bandu.

Helena (2012)

Tento seriál vznikl v roce 2012 a líčí život početné rodiny Musilů v čele s Helenou, kterou hraje Sandra Pogodová. Inspirací měl být americký seriál Roseanne, který vysílala TV Nova v 90. letech. Upřímně, jeho kvalit asi nikdy nedosáhl a to americká předloha nijak zázračných nedosahovala. TV Nova v roce 2014 uvedla, že se připravuje čtvrtá série, což ovšem později v pořadu Volejte Novu popřela. K jejímu natočení nakonec přece jen došlo, ale na televizní obrazovky se dostala až v roce 2018. Ze seriálu, který režírovali Jan Novák a Ivo Macharáček, však vyzařovala jistá „syrovost“ a někdy a v některých místech i ono pověstné „tlačení na pilu.“ Proto se nikdy nestal tak úspěšným, jako jeho předchůdci.

Zdroj: ČSFDNepřehlédněte