Znáte českou vesnici uprostřed USA? Nedaleko je i Protivin

Není příliš známá a vlastně ani příliš velká, se svými 386 obyvateli je Spillville skutečně malou vískou ve státě Iowa, která není ničím zajímavá. Tedy, téměř ničím. Tato ves se i dnes hrdě hlásí ke svým českým zakladatelům, ačkoliv zde už čeština dělá trochu problém.

Spillville se nachází v Iowě sedm kilometrů západním směrem od Calmaru. Víska je osídlena převážně potomky českých a moravských přistěhovalců a má silnou kulturní a hudební historii.

Většina z původních přistěhovalců musela tvrdě pracovat, muži většinou na 60 mil vzdálené stavbě železnice, kam docházeli jednou týdně pěšky, ženy pak dřely na polích.

Dodnes je bílá cedule při vjezdu do obce opatřena nápisem „VITAME VAS, WELCOME TO SPILLVILLE ONE OF THE OLDEST INCORPORATED CZECH VILLAGES IN AMERICA“ a je vyzdobena moravskými folklorními motivy. Ves má velmi vzácnou kroniku, kterou téměř od počátku sepisoval zdejší učitel J. J. Kovařík a jeho syn Josef Kovařík.

Byl Čech, přesto se stal v USA vlivným politikem v barvách Demokratů

Český místopis

Velice zajímavé jsou přírodní názvy zdejší scenérie, jsou totiž ryze české. A tak poblíž vsi můžeme najít Krocaní řeku nebo Český potok. U Krocaní řeky se usadil první osadník v roce 1849, jménem Charles Korek. V roce 1850 pak přišel z Bavorska Joseph Spielmann, který na břehu řeky postavil první srub a poté i pilu. Ta však nepřežila povodně o tři léta později. První čeští osadníci přijeli v roce 1854, byli to Martin Bouska, Frank Payer, Wenzel Mikesh, John Novak a Andrew Kubesh s rodinami. Spolu s nimi přijelo ještě pět Švýcarů. Češi ale ve vsi později získali převahu.

V květnu 1860, neví se přesně jestli 11. či 16., byl položen základní kámen ke kostelu. K jeho pojmenování byl vybrán světec sv. Václav.. Kostel je nejstarším katolickým kostelem v USA. Škola byla založena o deset let později. V roce 1876 pak byly zakoupeny i varhany, na které hrál v roce 1893 i samotný Antonín Dvořák.

Texas – země kanibalů, o kterou soupeřilo několik států

Jména ve vsi

Zajímavý je nápis nad branou hřbitova, který zní „Český národní hřbitov“, pod tímto nápisem pak totéž v angličtině. Jména nebožtíků jsou zde také většinou česká, jako například Cisar, Lukesh, Pecinovsky, Mikesh, Vopava, Kala a další.

Na hřbitově se nachází i socha Jana Husa z bílého mramoru s podivným nápisem „Čeští osvojenci odpočívají zde po práci a životní oběti. Pro blaho rodin a člověčenstva!“ Zajímavý je zde význam slova „osvojenec“, který je už dnes, nejen v této vsi, ale i jinde, zapomenut. Je spojen se jménem Františka Matouše Klácela, přítele Boženy Němcové, který do USA odjel vybudovat sociálně lepší společnost. Osvojenec nepotřeboval kostel, stačila mu pouze víra, přesně podle slov Jana Husa. Anglický termín zněl „Bohemian Freethinker“, tedy čeští volnomyšlenkáři.

V roce 1979 se ve Spillvill konal k uctění 75. výročí úmrtí skladatele velký festival, k němuž vyšlo i zvláštní poštovní razítko.

(Ne)šťastný název: americká firma se už 40 let jmenuje Covid

V USA i Protivín

Kousek od Spillvill se nachází ještě jedna obec českého původu, a tou je Protivin, Povědomý to název obce. Ta se nachází v Chickasaw County, rovněž ve státě Iowa a bydlí zde asi tři stovky obyvatel.

I Protivin založili čeští přistěhovalci kolem roku 1855 a svůj název, jak jistě napovídá, dostala po jihočeském městě. Hlavní a jedinou dominantou obce je kostel Nejsvětější Trojice, postavený roku 1878. Tradiční jsou zde i tzv. České dny, které se konají každoročně druhý nebo třetí víkend v srpnu.

Také Protivin navštívil v létě 1893 i se svou rodinou Antonín Dvořák. V té době už byl ředitelem newyorské konzervatoře a odjel sem po skončení Českého dne na Světové výstavě v Chicagu, kde řídil symfonii G dur a ouverturu Kde domov můj. Mimo jiné zde složil i svůj slavný Smyčcový kvartet F dur zvaný „Americký“.

Hudební charakter obce se dochoval dodnes, ve 20. století zde také hostovali významní hudebníci, jmenujme třeba Louise Armstronga, Glenna Millera nebo skupinu The Byrds.

Zdroj: Wikipedie

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama