Znáte hrad s nejdelším středověkým opevněním? Dnes je častým cílem turistů

30.12.2020
Jaroslav Svoboda

Vranov, nazývaný též Skála, Skály, Malá Skála či Pantheon, je zříceninou skalního hradu na pravém břehu řeky Jizery, Tyčí se nad obcí Malá Skála v okrese Jablonec nad Nisou. Dodnes se nám sice zachovaly jen zbytky, ty jsou ale překryté romantickou přestavbou z počátku 19. století. Nejsvéráznější „hrad“ současnosti se tak stal skalním památníkem různých historických osobností s velkým zájmem turistů, přeci jen, takový výhled ze strmých srázů a členitý terén plný sklepení, branek, schodišť a podobně učaruje každému.

Jaká byla historie hradu?

Archeologický výzkum uvádí existenci hradu v 15. století, ovšem nedá se vyloučit, že na některých skalních blocích stály budovy i dříve. Vždyť i obec Vranové je poprvé zmiňována roku 1382, kdy patřila dominikánskému klášteru v Turnově. Samotný hrad byl pak asi vystavěn na počátku 20. let 15. století, první jisté zmínky o něm máme z let 1422 a 1425. Tehdy byl majetkem Heníčka ze Skály a jeho otce Heníka Štěpanického z Valdštejna a na Vranově. Valdštejnům patřil po celé 15. století.

Den, kdy šlechta přišla o své postavení

V letech 1453 až 1487 se stal opravdovou baštou husitství v této oblasti a zažíval svůj největší rozkvět. Bohužel, v roce 1538 koupil panství i s hradem Jan z Vartemberka, který však o hrad jako takový nejevil zájem a v průběhu 16. století hrad jen chátral.

Znovuzrození před dvě stě lety

Své znovuzrození zažil hrad v době nastupujícího romantismu v 19. století. V roce 1802 se novým majitelem panství stal textilní podnikatel Franz Zacharias Römisch. Byl to právě on, kdo zde nechal vybudovat soupravu pomníčků, zdobných uren, pamětních desek a nik s bystami, tzv. Pantheon, aby oslavil různé osobnosti jak českých, tak i světových dějin. Kromě toho také postavil na troskách bývalé hradní kaple i nový letohrádek, který je dnes typickou částí jasně viditelnou z velké dálky. Avšak ani tato romantická přestavba se do dnešních dnů nedochovala v plném rozsahu, to jí však neubralo na jejím kouzle a stále častěji se stává cílem turistů navštěvujících celé Maloskalsko.Nepřehlédněte